Podpredsednik sindikata in vodja Fidesove pogajalske skupine Gregor Zemljič je sporočil, da so na glavnem odboru sprejeli nekaj pomembnih odločitev. "Žal smo prišli do točke, ko v središču ni več bolnik, ampak politično obračunavanje, prazne politične obljube in vedno pogostejši napadi na zdravnike," je dejal. Pojasnil je, da imajo nekateri, če bi se uresničili, že elemente kaznivega dejanja. "Tu gre za hujskanje in povsem neprimerno komunikacijo," je dejal.
Dodal je, da se zdravniki trudijo po najboljših močeh, a da jih politika s svojim odnosom odganja. "Naše sporočilo je, da smo zdravniki, bolniki in odločevalci – ne sovražniki, pač pa partnerji in da bi morali graditi na boljšem zdravstvenem sistemu," je dejal.
"Stavka je napovedana za boljši zdravstveni sistem, spočite in predane zdravnike in zdravnice, zadovoljne bolnike in bolnice, za to, da jemljemo bolnike in vlado kot partnerje in če želimo kritično stanje, ki trenutno vlada, izboljšati, moramo takoj stopiti skupaj in narediti odločne korake, da preprečimo izredne razmere v zdravstvu," pravi.
Stavka bo potekala 11. januarja, in sicer od polnoči do polnoči. Kot pravi, bodo na ta dan oskrbljeni mlajši od 18 let in starejši, ostali nenujni bolniki pa bodo prenaročeni. Da bi stavko lahko preklicali, bi se morala pogajanja začeti jutri, zaključiti pa pred 11. januarjem, je dejal in predstavil stavkovne zahteve.
Prva stavkovna zahteva Fidesa je jasna opredelitev vlade, da za nevzdržne razmere v zdravstvenem sistemu niso krivi zdravniki in da obsodi kakršno koli obliko nasilja nad zdravniki in zdravstvenim osebjem in da zdravnike kot nosilce zdravstvene dejavnosti vključi v reformo in oblikovanje boljšega in dostopnejšega javnega zdravstvenega sistema.
Druga zahteva je takojšnja naslovitev plačnih nesorazmerij znotraj zdravstvenih timov brez novih ustvarjanja novih nesorazmerij z enakim dvigom plač najkasneje do 1. aprila 2023.
"Ker ocenjujemo, da so najizkušenejši zdravniki vitalni del vsakega zdravstvenega sistema, pričakujemo jasno opredelitev karierne poti zdravnika. Zato je naslednja stavkovna zahteva začrtanje karierne poti," je dejal Zemljič. Dodal je, da bi to po zgledu marsikaterega zahodnega sistema naslovilo tiste zdravnike, ki so vitalni in ključni za delovanje in prihodnost ne samo dostopnega pač ta tudi kakovostnega zdravstvenega sistema.
Kot pomemben del je izpostavil še napredovanje specializantov. Vlado Fides tako poziva, naj reši tudi prenos napredovanj, ki so dosežena v obdobju, ko zdravnik dela kot specializant v obdobje ko dela kot specialist.
Izpostavil je še pritisk na standarde in normative. "Ti niso sami sebi namen. Zagotavljajo varno in kakovostno oskrbo bolnikom, zdravnikom pa dajejo možnost, da ustrezno oskrbo lahko tudi zagotovijo. Če se zdravnike preveč obremeni, bi to škodilo strokovni in kakovostni obravnavi," je dejal. Opozoril je, da zdravniki tudi zaradi preobremenjenosti zapuščajo zdravstveni sistem. Zahtevajo torej dosledno upoštevanje standardov in normativov, pa tudi vzpostavitev pravnih podlag za nagrajevanje zdravnikov in zobozdravnikov, ki normative presegajo. "Cilj ni, da bi to dolgoročno obstalo, ravno obratno, cilj je doseči delavnik 40+8 ur tedensko. Tudi zdravniki potrebujemo počitek," je razložil.
Odločitev o stavki sprejeli v začetku decembra
Glavni odbor Fidesa je odločitev o stavki sicer sprejel v začetku decembra, po anketi med članstvom. Slednja je pokazala, da zdravniki s ponudbo vlade o odpravi plačnih nesorazmerij oz. dvigu zdravniških in zobozdravniških plač niso zadovoljni, ker da ustvarja plačna nesorazmerja in anomalije, saj mlajšim zdravnikom ponuja bistveno višji dvig kot izkušenejšim.
Vladna ponudba sicer velikemu delu mladih zdravnikov prinaša povišanje plač v skupni višini petih plačnih razredov. Višjim zdravnikom specialistom pa dva plačna razreda, čeprav ti po navedbah sindikata opravijo 44 odstotkov delovnih ur, opravljajo mentorsko vlogo mlajšim kolegom, kar količino dela še bistveno poveča, ter "že 30 let vlečejo zdravstvo naprej in ohranjajo strokovnost slovenske medicine na najvišjem nivoju," je takrat dejal Zemljič.
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je napovedano stavko sicer označil za nepotrebno, ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik pa se je po napovedi zdravniške stavke vprašala, ali je del neke poklicne skupine morda izgubil stik z realnostjo in razmerami v državi. Do njene izjave so bili kritični v Fidesu, prav tako so bili kritični Mladi zdravniki Slovenije, ki so ministrico povabili na delovišča zdravnikov.
KOMENTARJI (489)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.