Spust mrzlega polarnega zraka je poskrbel, da po nekaj dneh zgodnjepoletnega vremena beležimo spet bolj zimske temperature. V Črnomlju, kjer je bilo še v četrtek kar 24 stopinj, so danes zjutraj izmerili –2 stopinji Celzija. Toliko so termometri pokazali tudi v Novem mestu in Mariboru. Še stopinjo manj pa so namerili v Celju, Cerkljah ob Krki, Slovenskih Konjicah in na Brniku. Živo srebro se je malo pod ničlo spustilo tudi v zatišnih legah Primorske, kjer so ob sončnem vzhodu izmerili –1 stopinjo. Podobno hladno je bilo tudi v Ljubljani in Murski Soboti. Na srečo so se temperature za krajši čas pod ničlo spustile le po nižjih delih dolin in kotlin, medtem ko so bile pobočne lege nekoliko toplejše, zato smo se obsežnejši pozebi najverjetneje izognili.
Mraz je po pričakovanjih nekoliko bolj pritisnil na Notranjskem in Kočevskem, še posebej v mraziščih. V Babnem Polju, kjer je po včerajšnjem jutranjem sneženju še vedno nekaj snežnih zaplat, so izmerili kar –9 stopinj, v bližnji Novi vasi na Blokah pa je bilo –7 stopinj Celzija. Le za stopinjo manj mrzlo je bilo v Logatcu in Iskrbi pri Kočevju, medtem ko se je v Kočevju živo srebro ustavilo pri –4 stopinjah Celzija.
Tako nizke temperature ob koncu marca sicer niso nič neobičajnega, saj jih izmerimo skoraj vsako leto. Veliko bolj nenavadno je bilo vreme v zadnjih tednih, ki je povzročilo zgodnje cvetenje. Zaskrbljujoče je predvsem to, da so pri nas zaradi spremenjenih vremenskih vzorcev, ki jih povzročajo podnebne spremembe, vse pogostejša daljša obdobja nadpovprečno toplega vremena, ki jih prekinjajo kratke, a izrazite ohladitve.
Visoke temperature v februarju in marcu pospešijo razvoj vegetacije, bolj razvite rastline pa so nato bolj občutljive na kasnejše prodore mrzlega zraka, ki so spomladi pogosti. V času nabrekanja brstov se kritična temperatura za pozebo pri večini sadnega drevja giblje med –8 in –5 stopinj Celzija. Ko se cvetovi odprejo, pa so lahko kritične temperature že okoli –2 stopinji Celzija.
Dolgoletne meritve kažejo, da so ravno v spomladanskih mesecih spremembe vremena najizrazitejše. Na severu celine se namreč zrak v tem delu leta ne ogreva tako hitro kot na jugu celine, zato nas spomladi po zelo toplem obdobju pogosto doseže izrazita ohladitev.
Po nekaj toplejših dneh v prihodnjem tednu nova ohladitev
Danes dopoldne bo povsod sončno, popoldne pa bodo predvsem vzhodno in severno Slovenijo prekrili kopasti oblaki. Nastalo bo nekaj ploh, ki bodo lahko kljub razmeroma visokim temperaturam tudi po nižinah snežne. Spet se bo krepil severni veter. Na Goriškem se bo ogrelo do 14 stopinj Celzija, kakšna stopinja manj bo ob morju. V osrednji in jugovzhodni Sloveniji bo okoli 11 stopinj Celzija. Hladneje bo na severu Slovenije, kjer bo od 6 do 9 stopinj Celzija.
Tudi jutri bodo sončna obdobja pogosto prekinjali oblaki. Zjutraj bo marsikje še zmrzovalo, čez dan pa bo pobudo prevzel toplejši jugozahodni veter. Pod njegovim vplivom bo v četrtek na vzhodu še nekaj sonca. Drugod bo oblačno. V hribih bo popoldne že lahko padlo nekaj kapelj dežja. Podobno vreme bomo imeli tudi v petek, v noči na soboto ali v soboto čez dan pa se bodo padavine okrepile in razširile nad vso državo.
Deževno bo tudi v nedeljo, ko se bo čez naše kraje pomaknila hladna fronta. Po njenem prehodu bomo v prihodnjem tednu spet trepetali pred zelo nizkimi jutranjimi temperaturami. Trenutne napovedi kažejo, da bo podobno hladno kot v tem tednu. Ker pa je do takrat še kar nekaj dni, se lahko vremenska napoved še nekoliko spremeni.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.