Prva hladna fronta bo na vreme pri nas vplivala že danes čez dan. Ker se bodo najprej ohladili višji sloji ozračja in šele nato tudi nižine, bo ozračje nestabilno, zato bodo predvsem v osrednji, južni in zahodni Sloveniji nastale nevihte, ki jih bodo spremljali lokalni nalivi, na manjših območjih je zelo verjeten tudi pojav sodre in babjega pšena. Ob močnejših krajevnih padavinah se bo lahko meja sneženja za krajši čas spustila pod 1000 metrov nadmorske višine. Vreme se bo začelo umirjati popoldne, ko se bodo padavine umikale proti jugovzhodu in začelo se bo jasniti.
V primerjavi s preteklimi dnevi bo občutno hladneje. V večjem delu Slovenije bomo najnižje temperature izmerili zgodaj popoldne, ko bo ob dežju in grmenju le okoli 7 stopinj, proti koncu dneva pa bodo termometri ob spet bolj sončnem vremenu pokazali malo nad 10 stopinj Celzija. Precej več bo na Primorskem, kjer bo šibka burja živo srebro potisnila do 17 stopinj Celzija. Tukaj bo tudi dežja občutno manj kot v preostalem delu države. Marsikje bo verjetno ostalo suho ali pa bo padlo le nekaj kapelj.
Nedeljo bomo začeli s precej jasnim vremenom. Po večjih dolinah in kotlinah se bo dopoldne zadrževala megla. Popoldne bo zapihal jugozahodni veter, zato se bo postopno pooblačilo. Proti večeru bodo zahodne kraje spet zajele padavine.
V noči na ponedeljek bo pas dežja prešel vso državo. V ponedeljek zjutraj se bo začelo jasniti, a bo tudi čez dan še nastalo nekaj ploh. Z okrepljenim severnim vetrom se bo s polarnih predelov na južno stran Alp spustil občutno hladnejši zrak, ki se bo nad nami zadrževal do sredine tedna.
V noči na torek se bo veter večinoma polegel. Ker se bodo umaknili tudi oblaki, se bodo temperature v večjem delu Slovenije spustile pod ničlo. Lokalno bomo lahko v torek zjutraj izmerili tudi okoli –5 stopinj Celzija, kar bi lahko bilo usodno za zgodnje sorte sadnega drevja, ki so se razcvetele v zadnjih dneh.
Večji del tega tedna smo bili namreč pod vplivom zelo tople zračne mase. Temperature so več dni zapored presegle 20 stopinj Celzija. V Črnomlju se je v četrtek ogrelo celo do 24 stopinj Celzija, kar za ta del leta sicer ni rekordno, a vseeno za skoraj deset stopinj več od dolgoletnega povprečja.
Toplo vreme je v tem tednu močno pospešilo razvoj rastlin, ki je ponekod tudi za več kot deset dni bolj zgoden od običajnega. Marsikje je tako že začelo cveteti sadno drevje, cvetijo tudi cipresovke in tisovke, ponekod cvetni prah že začenja sproščati tudi visoko alergena breza. Vendar, kot je za pomlad značilno, se lahko vreme hitro spremeni. Na severu celine in nad polarnimi predeli se namreč v tem delu leta zrak ne ogreva tako hitro kot na jugu celine, zato nas spomladi po zelo toplem obdobju pogosto doseže izrazita otoplitev. Dolgoletne meritve kažejo, da so ravno v spomladanskih mesecih spremembe vremena najizrazitejše.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.