Članica izbirne komisije za izbor namestnika in predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Melita Župevc, sicer poslanka PS, je člane komisije ob koncu izbirnega postopka seznanila z govoricami, da je Boris Štefanec član PS. Predsednika republike Boruta Pahorja o tej informaciji niso obvestili, je bil pa o tem seznanjen njegov urad, je povedala Simona Habič, sicer predsednica druge izbirne komisije, ki je imenovanje Štefaneca za predsednika KPK predlagala predsedniku Pahorju.
Župevčeva je članstvo Štefaneca komisiji omenila tik, preden so ga predlagali Pahorju. Takrat so to poskušali preveriti tudi na spletu in ugotovili, da očitno ni vidnejši član politične stranke. O tej "izkazani možnosti" Štefanečevega članstva v politični stranki so člani komisije spregovorili in ugotovili, da so zaradi spoštovanja zakona in ustave ne more biti izključitveni kriterij, je pojasnila Habičeva. Komisija po besedah Habičeve tudi nima pooblastil, da bi pozvali Štefaneca, naj govorice potrdi ali zavrže oziroma zahtevali sezname članstva v strankah.
Pahorja o tem niso posebej obvestili, ker o tem predsednika niso posebej obveščali tudi glede ostalih kandidatov, ki so bili "javno člani strank". Je bil pa na tej seji prisoten nekdo iz urada predsednika republike, je dejala.
Štefanec med zaslišanjem pred komisijo sam ni povedal, da je član stranke, komisija pa ni imela pristojnosti, da bi ga spraševala po politični usmerjenosti. Je pa dejal, da ni nikomur nič dolžan in ni z ničimer obremenjen, je dodala Habičeva. Kdo mu je sporočil, da je resen kandidat za predsednika, ne vedo. Štefanec je namreč tik pred imenovanjem za predsednika KPK izstopil iz stranke.
Na razgovorih so kandidate spraševali, ali obstaja kakršna koli okoliščina, ki bi lahko v javnosti spodbudila dvom v njegovo etično držo. Prav tako so kandidate postavljali v vlogo predsednika KPK in jih spraševali, ali imajo visoko stopnjo integritete. In Štefanec je odgovoril, da ima visoko stopnjo integritete, je pojasnila Habičeva.
Tako izbirni komisiji glede na že vnaprej določene kriterije še vedno stojita za svojo odločitvijo. Štefanec jih je kot kandidat za predsednika komisije "pač prepričal" na podlagi teh meril, zatrjuje Habičeva.
Predsednica prve izbirne komisije Polonca Kovač pa je dejala, da so kriterijev niso prilagajali na podlagi "barve ali imena". Vsem kandidatom so postavili ista osnovna vprašanja, imeli pa so več kriterijev, na podlagi katerih so odločali. Med drugim je sodilo poznavanje vloge KPK v državnem sistemu, poznavanje ustreznih pooblastil komisije, poznavanje pravne ureditve, temeljne zakonodaje in sodelovanje z organi.
Pesniki in pisatelji zahtevajo odstop Pahorja
Enajst pesnikov in pisateljev, ki so v upravnem odboru Društva slovenskih pisateljev (DSP), zaradi spornega imenovanja predsednika protikorupcijske komisije (KPK) Borisa Štefaneca zahteva odstop predsednika države Boruta Pahorja. Prepričani so, da je Pahor podpisal "škandalozno" odločbo.
"Z vednostjo o strankarski okuženosti kandidata Borisa Štefaneca in z vednostjo, da s tem peha Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) v amoralno mlakužo sistemske koruptivnosti, je podpisal za državljanke in državljane škodljivo in nesprejemljivo, za predsednika republike pa škandalozno in nedostojno odločbo," navaja skupina pesnikov in pisateljev, med katerimi je tudi predsednik DSP Veno Taufer.
Po njihovih navedbah je Pahorjev poskus, "da pri sami razglasitvi zanika lastno odgovornost za izbor ter krivdo za odločitev licemerno zvali na izbirno komisijo, katere predlog bi lahko odgovorno podpisal ali podpis suvereno odklonil, neizpodbitno kaže na namernost njegovega podpisa".
"S svojo sprenevedavo in neodgovorno odločitvijo je resno ogrozil delovanje državne inštitucije, ki je še uživala zaupanje vseh prebivalcev naše izropane, okradene, ogoljufane republike. S podpisom imenovanja ni le državljankam in državljanom že vnaprej vsilil na podtikanja, klevetanja in nevarna sumničenja in dvome obsojeno KPK, s tem ni gospod Borut Pahor zapravil le zaupanja velike večine državljank in državljanov, marveč je pahnil KPK v hudo nevarnost," opozarjajo.
"Tako kot je s svojim klavrnim, nenačelnim podpisom sam gospod Borut Pahor izgubil vso kredibilnost, naj bi tudi KPK izgubila vsakršno verodostojnost, načelnost in zaupanje. Tega ni mogoče rešiti drugače kot z odstopom," so prepričani podpisniki zahteve.
Poleg Tauferja so se pod zahtevo podpisali še Aleš Debeljak, Milan Jesih, Marko Kravos, Feri Lainšček, Vinko Möderndorfer, Tone Peršak, Draga Potočnjak, Ivo Svetina, Janja Vidmar in Vlado Žabot.
Pahor je novi senat KPK imenoval v četrtek, Štefanec pa je tik pred tem izstopil iz PS. Štefaneca so zaradi tega k odstopu pozvale vse stranke razen PS, medtem ko se njemu nedavno članstvo v PS ne zdi sporno. Predvidoma danes bo komentiral odstop svojih namestnikov Jurija Fermeta in Darka Stareta, ki sta odstopni izjavi podala v torek.
Poslanci SDS proti izbirni komisiji vložili kazensko ovadbo
Poslanec SDS in nekdanji notranji minister Vinko Gorenak je proti izbirni komisiji, ki je za predsednika KPK predsedniku države predlagala imenovanje Štefaneca, vložil kazensko ovadbo. Na družbenem omrežju Twitter je zapisal, da so jo podpisali vsi polsanci njegove stranke.
Komisiji očita dve kaznivi dejanji. Prvo se na nanaša na uničenje uradnih listin. Gre za tonske posnetke zaslišanj kandidatov za vodilne položaje v KPK in tudi magnetogramov teh zaslišanj. Z uničenjem pa je po mnenju Gorenaka izbirna komisija storila tudi kaznivo dejanje preprečitev dokazovanja. Uničeni tonski posnetki pogovorov s kandidati in magnetogrami bi imeli po mnenju Gorenaka tudi dokazno vrednost v primerih morebitno vloženih pravnih sredstev neizbranih kandidatov.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.