pisateljev

Tisoč glasbenikov kot protest proti umetni inteligenci izdalo tihi album

25. 02. 2025 14.02

Britanski glasbeniki so se postavili po robu načrtu britanske vlade. Izdali so namreč t. i. tihi album, saj nasprotujejo ideji, s katero želi vlada spremeniti zakon o avtorskih pravicah in s tem umetni inteligenci omogočiti usposabljanje s pomočjo avtorsko zaščitenih del brez pridobljene licence. "Ali bodo naši glasovi v glasbi prihodnosti ostali neslišani?" se je vprašala pevka Kate Bush.

Ditka: Feri ima TikTok, prepričuje me, naj si ga tudi sama ustvarim

28. 11. 2024 06.00

Kantavtorica Ditka in pisatelj ter pesnik Feri Lainšček obeležujeta desetletje skupnega ustvarjalnega popotovanja, ki se je začelo z uglasbeno pesmijo Ne bodi kot drugi. Iz intimnih literarnih večerov je tandem v preteklih letih dosegel prestižne odre, tudi tistega v Slovenski filharmoniji. Njuno sodelovanje navdušuje ljubitelje poezije in kakovostne avtorske glasbe iz vseh generacij. Na aktualni jesensko-zimski turneji bosta ob spremljavi vrhunskih glasbenikov prekrižala vso Slovenijo, v aktualnem POPkastu pa sta med drugim spregovorila tudi o poeziji na TikToku ter o premagovanju treme na velikih odrih.

Razstava fotografij Borisa Pahorja svojo pot začenja na Cerju

18. 09. 2024 19.50

Bi verjeli, da je bil eden najpomembnejših pisateljev in intelektualcev našega časa, Boris Pahor, pri 100 letih še vedno tako vitalen in igriv, da se je gugal na otroški gugalnici in da so se mu ob omembi francoskega poljuba zaiskrile oči? Vse to razkrivajo umetniške fotografije Alenke Slavinec, ki jih bodo premierno predstavili na Cerju.

Pričel se je 39. Mednarodni literarni festival Vilenica

04. 09. 2024 18.22

V prestolnici se je pričel 39. Mednarodni literarni festival Vilenica, ki poteka pod geslom Ikar 2.0 in je posvečen umetni inteligenci, eno od osrednjih vprašanj festivala pa je: "Kako človeška je (še) literatura?" Poleg dveh osrednjih avtorjev letošnja Vilenica vabi v goste še druge, generacijsko raznolike in ugledne mednarodne ter domače avtorje.

Avstrijska narodna knjižnica na spletu objavila zapiske Petra Handkeja

28. 07. 2024 09.31

Avstrijska narodna knjižnica je na spletu objavila rokopisne zapiske Nobelovega nagrajenca za literaturo Petra Handkeja. Zbirka obsega 3000 strani zapiskov, ki so shranjeni v 21 zvezkih. Dostopni so v obliki faksimilov, vključno s prepisi in spremljajočimi opombami.

Igralec Eric Dane je priznal: Iz serije Talenti v belem so me odpustili

01. 07. 2024 21.14

Igralec Eric Dane je v podkastu Daxa Sheparda priznal, da so ga iz priljubljene serije Talenti v belem odpustili. Zvezdnik se je leta boril z zlorabo prepovedanih substanc, ki pa menda na njegov odhod niso vplivale. Eric meni, da je bil problem v financah. Kljub koncu snemanja ni mogel prehvaliti ustvarjalke oddaje Shonde Rhimes.

Politični triler Četrta generacija: Počitniško branje s pridihom serij s POP TV

13. 06. 2024 00.15

Boštjan Tadel (Skrito v raju): "Sodelovanje pri serijah se vsekakor pozna pri romanu."

Od Nabooja do Asgarda: Konvencija Na meji nevidnega odpira domišljijske svetove

25. 05. 2024 20.31

Enkrat letno se na ljubljanski konvenciji Na meji nevidnega prebivalcem Slovenije odprejo domišljijski svetovi, o katerih tako radi prebiramo v knjigah. Od galaksije daleč, daleč stran pa vse do Srednjega sveta. Tudi letos ni nič drugače. Društvo Šmaug je organiziralo konvencijo ljubiteljev fantazije in znanstvene fantastike, posebnost pa je bilo tudi mednarodno tekmovanje cosplay.

Enigma Cintula: kdo je atentator na Fica?

16. 05. 2024 12.19

Kdo je Juraj Cintula, atentator, ki je poskušal ubiti slovaškega premierja Roberta Fica? Pesnik, pisatelj in politični aktivist, nekdaj simpatizer z nacionalističnimi skupinami, ki so povezane z Rusijo, zdaj podpornik opozicije, Ukrajine in zagrizen nasprotnik Roberta Fica. Na prvi pogled 'politično neuravnovešen', vendar, kot pravijo njegovi znanci, povsem normalen občan.

Odbor pisateljev za mir za končanje vojne v Gazi

17. 04. 2024 17.05

V sklopu 56. mednarodnega srečanja pisateljev je na Bledu potekal tudi odbor generalne skupščine pisateljev za mir. Kot je povedala predsednica Slovenskega centra PEN, so največ razpravljali o vojnah v Ukrajini in Gazi. Glede slednje nameravajo v kratkem pozvati h končanju, hkrati pa pripravljajo resolucijo za jesenski kongres v Oxfordu.

Kusturica obiskal Putina, v Rusiji bo snemal 'ruski triptih'

03. 04. 2024 09.56

Ruski predsednik Vladimir Putin je v Kremlju gostil srbskega filmskega režiserja, scenarista in glasbenika Emirja Kusturico. Kot je povedal Putin, je lahko Kusturičino nagovarjanje zgodovine "zelo zanimivo in produktivno".

Mednarodni dan maternih jezikov letos o pomenu večjezičnega izobraževanja

21. 02. 2024 06.44

Na Unescovo pobudo obeležujemo mednarodni dan maternih jezikov. Z letošnjo temo Večjezično izobraževanje je steber medgeneracijskega učenja želi organizacija poudariti pomen večjezičnih izobraževalnih politik in praks za trajnostni razvoj. Društvo slovenskih pisateljev (DSP) je pripravilo literarno-pogovorni večer.

Za glasnega Putinovega kritika usoden 'voznik, ki ni upočasnil'

14. 01. 2024 18.22

Nekaj dni zatem, ko ga je povozil avtomobil, je umrl ruski pesnik Lev Rubinstein. Star je bil 76 let in je bil ključna osebnost sovjetske underground literarne scene, ki je pozneje protestirala proti Vladimirju Putinu, represiji Kremlja in kršitvam človekovih pravic. Ko je Putin sprožil ofenzivo v Ukrajini, je bil Rubinstein eden od znanih pisateljev, ki so podpisali javno pismo, v katerem so obsodili "kriminalno vojno".

Carla Bruni med zvezdniki, ki branijo Gerarda Depardieuja

27. 12. 2023 08.58

Manekenka, igralka in nekdanja francoska prva dama Carla Bruni je ena od 56 zvezdnikov, ki so javno podprli igralca Gerarda Depardieuja. V odprtem pismu so zapisali, da ne morejo gledati, kako je nekoč cenjeni igralec tarča javnega linča, ter da je s tem, ko je napaden on, napadena tudi filmska umetnost. Igralec, ki vse obtožbe spolnih napadov še naprej vztrajno zanika, je podporo kolegov označil za čudovito.

'Ljudje se morajo štempljati, predsednica pa zahteva dodatke'

14. 12. 2023 19.36

Kritike na zahtevek predsedničinega urada o ureditvi dodatkov za izvoljene funkcionarje ne pojenjajo. Predsednik društva pisateljev napoveduje bojkot vseh sprejemov, ki jih ob koncu leta prireja predsednica. Želja predsednice po dodatnem zaslužku je poenotila celo poslance Gibanja Svoboda in stranke SDS. Z večjim razumevanjem kot javnost pa predsedničin dopis sprejema finančni minister, ki se strinja, da je dodatke funkcionarjev treba urediti. Medtem pa v predsedničinem uradu vztrajajo, da za predlogom, ki so ga poslali na ministrstvo za javno upravo, vsebinsko stojijo.

Dobitnik letošnjega bookerja je irski pisatelj Paul Lynch

27. 11. 2023 10.42

Irski pisatelj Paul Lynch je v nedeljo v Londonu prejel nagrado booker za leto 2023 za roman Prophet Song, postavljen v Dublin v čas, ko Irska zapade v tiranijo. Postal je peti irski pisatelj, ki je prejel to ugledno literarno nagrado. Nagrada booker je vredna 50.000 funtov (59.000 evrov).

Knjižni sejem odprl vrata, zvrstilo se bo več kot 260 dogodkov

21. 11. 2023 07.42

Slovenski knjižni sejem (SKS) bo danes zjutraj na Gospodarskem razstavišču odprl vrata za obiskovalce. Sejemsko dogajanje se bo raztezalo na več kot 2000 kvadratnih metrih v dvoranah Kocka in Kupola, kjer bodo knjige in druge publikacije razstavile vse večje slovenske založbe. Na različnih prizoriščih se bo do nedelje zvrstilo več kot 260 dogodkov.

Erdogan na shodu kritiziral Izrael: Zahod vam dolguje, Turčija ne

28. 10. 2023 14.28

Turški predsednik Erdogan je sonarodnjake pozval na veliki shod za Palestino, ki se odvija na istanbulskem letališču Ataturk. Zbrane na shodu je tudi nagovoril in Izrael označil za vojnega zločinca. Kritiziral je tudi brezpogojno podporo zahodnih držav in dejal, da Zahod v nasprotju s Turčijo Izraelu to dolguje. Množični protesti zaradi zaostrovanja razmer v Gazi se odvijajo tudi v Združenem kraljestvu, Nemčiji, ZDA, Maleziji, Indoneziji, Pakistanu in drugih državah. V New Yorku pa se je na centralni železniški postaji zbrala množica judovskih protestnikov, ki so zahtevali takojšnjo prekinitev ognja v Gazi. Čeprav so protesti potekali mirno, je newyorška policija aretirala okoli 200 protestnikov.

Ana Roš: Ob prejemu vabila na 100-letnico založbe sem skočila v zrak

14. 09. 2023 08.54

Ana Roš se je na povabilo najvplivnejše svetovne založbe Phaidon v New Yorku udeležila slovesnosti ob njihovi 100-letnici. Na spremljajoči razstavi z naslovom '100 let kreativnosti' je predstavljenih 100 nagrajenih naslovnic, uspešnic in omejenih izdaj. Med njimi je tudi Anina knjiga Sonce in dež, ki jo je založba izdala leta 2020. Kot nam je povedala, je bila vabila neizmerno vesela, njena prva reakcija pa je bil skok v zrak, ki se je zgodil od veselja.

Islandija, dežela, v katero se zaljubiš na prvi pogled.

28. 08. 2023 00.15

Košček sveta, kjer lepota sije na edinstven način. Razkošje narave, ki ga ni moč opisati z besedami. Prizorišče, na katerem se ledeniki in ognjeniki še vedno bojujejo za prevlado. Kulisa, ki navdušuje v filmski industriji in popularni kulturi.

Biografija Borisa Pahorja po desetih letih izšla tudi v slovenščini

25. 08. 2023 14.58

Pri Mladinski knjigi so predstavili prevod biografije Borisa Pahorja Nikogaršnji sin, ki jo je napisala italijanska pisateljica in novinarka Cristina Battocletti. Biografijo, ki je v italijanščini izšla leta 2012, sta prevedla pisateljev vnuk Tadej Pahor in Edvin Dervišević, spremno besedo pa je prispeval pisateljev sin Adrijan Pahor.

Meryl Streep in Oprah med nagrajenci Muzeja filmske akademije

18. 08. 2023 18.28

Muzej filmske akademije se bo 14. oktobra na gala dogodku poklonil legendarni igralki Meryl Streep, voditeljici Oprah Winfrey, igralcu Michaelu B. Jordanu in režiserki Sofii Coppoli. Omenjeni posamezniki bodo na dogodku, namenjenem zbiranju sredstev za filmski muzej v Los Angelesu, nagrajeni za uspešno kariero v industriji, ki se sicer zadnje mesece sooča z dvema resnima stavkama.

Umrl srbski pisatelj in prevajalec David Albahari

31. 07. 2023 10.43

V 76. letu starosti je v nedeljo v Urgentnem centru v Beogradu po daljši bolezni umrl srbski pisatelj in prevajalec David Albahari, je po pisanju tujih tiskovnih agencij sporočila družina. Pisatelj judovskega rodu, ki je med letoma 1994 in 2012 živel v Kanadi, je prejel več mednarodnih nagrad, leta 2012 tudi nagrado vilenica.

Nominiranci za nagrado emmy: posthumno nominiran Ray Liotta

12. 07. 2023 18.35

Nasledstvo, Beli lotos in The Last of Us so med televizijskimi serijami, ki so bile nominirane za letošnje nagrade emmy, med igralci, ki se bodo potegovali zanje, pa so zvezdniki, ki so blesteli v prav teh serijah. Kljub nominacijam pa še vedno obstaja velik dvom o tem, ali bo slovesnost potekala po načrtih, in sicer 18. septembra, razlog pa so stavke scenaristov v Hollywoodu.

V Buckinghamski palači od novembra razstava slik kralja Henrika VIII.

07. 07. 2023 07.24

V Buckinghamski palači bodo od letošnjega novembra do aprila naslednje leto razstavljene slike z dvora zloglasnega angleškega kralja Henrika VIII. Po poročanju britanskega BBC-ja bodo v ospredju dela slikarja Hansa Holbeina mlajšega, ki je ovekovečil Henrika VIII., njegovih šest žena in druge, ki so igrali pomembno vlogo v zgodovini Tudorjev.

Umrl ameriški pisatelj Cormac McCarthy

13. 06. 2023 22.49

V starosti 89 let je umrl ameriški pisatelj Cormac McCarthy, Pulitzerjev nagrajenec, ki je v romanih, kot so Cesta, Krvavi poldnevnik, Ni prostora za starce in Vsi lepi konji opisoval ameriško življenje od Apalačev do puščavskega jugozahoda. McCarthy je umrl v Santa Feju v Novi Mehiki, je sporočil založnik Alfred A. Knopf.

Kako nas duši centralizacija?

10. 06. 2023 12.17

Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

Na poti v deželo čudes: pred vrati je vseslovenski literarni festival

08. 06. 2023 18.43

Med 15. in 18. junijem se bo na vrtu Društva slovenskih pisateljev na Tomšičevi 12 v Ljubljani osrediščil vseslovenski literarni festival 28. Slovenski dnevi knjige. Organizatorji pripravljajo 30 raznolikih literarnih dogodkov, ki jih bo spremljal Sejem na zraku v organizaciji pisarne Ljubljana, Unescovo mesto literature. Otvoritveni dogodek je potekal v dvorani cirkusa Fuskabo, ki deluje v okviru Zavoda Salesianum, OE Skala.

'Dan za razmislek o tem, kako z lepo besedo nekomu polepšati trenutek'

08. 06. 2023 07.59

Današnji dan je posvečen Primožu Trubarju. Za spominski dan utemeljitelja knjižne slovenščine in pobudnika oblikovanja zavesti o enotnosti slovenskega kulturnega, jezikovnega in političnega prostora je bil izbran njegov domnevni rojstni datum.

Umrl pesnik, dramatik in prevajalec Veno Taufer

22. 05. 2023 13.44

V 91. letu starosti je umrl pesnik, dramatik, esejist, kritik, prevajalec in urednik Veno Taufer, so potrdili na Društvu slovenskih pisateljev. Taufer je tudi bil idejni oče Mednarodnega literarnega festivala Vilenica ter predsednik Slovenskega Pena in predsednik Mirovnega komiteja Mednarodnega Pena.