Konfederacija Sindikatov Slovenije Pergam tudi opozarja, da predlagane spremembe zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju pomenijo praktično "mini reformo" v zdravstvu, zato zavračajo njeno obravnavo sprejem po nujnem postopku.
Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik Konfederacije Sindikatov Slovenije Pergam Dušan Rebolj, med drugim odločno nasprotujejo znižanju nadomestil. Kot je poudaril Rebolj, gre za nadomestilo za plačo, s katerim mora zaposleni, npr. samohranilec, ki je na bolniški, vzdrževati tudi svojo družino. Predlagano drastično znižanje nadomestil tako bistveno poslabšuje njihov materialni položaj.
Posebej v Pergamu opozarjajo, da gre pri odsotnosti zaradi poškodb izven dela in za čas bivanja v bolnišnici ali zdravilišču za znižanje nadomestil na 60 odstotkov od osnove in ne na 70 odstotkov, saj je ta, 70-odstotna višina nadomestila določena le do 1. januarja 2007. Pri tem v omenjenih primerih, kot tudi pri odsotnosti zaradi poškodb pri adrenalinskih športih, pri višini nadomestila ni določena spodnja meja. Da nadomestilo ne sme biti manjše od minimalne plače, naj bi po predlogu zakonskih sprememb namreč veljalo le pri odsotnosti zaradi bolezni, nege družinskega člana, poklicne bolezni, poškodbe pri delu, presaditve živega tkiva in organov v korist druge osebe, posledic dajanja krvi ter izolacije, ki jo odredi zdravnik.
Število bolniških je odsev staranja prebivalstva in slabega varstva pri delu
Po Reboljevih besedah je Slovenija glede na število dni bolniške, ki pa se postopno zmanjšuje, v evropskem povprečju. Poleg tega razlogi za velike bolniške in začasno odsotnost z dela zaradi bolezni niso v visokih nadomestilih, je na nekatere utemeljitve predlagateljev zakona odgovoril Rebolj. Kot je dodal, gre razloge iskati v staranju prebivalstva, drugi glavni problem pa je slabo varstvo in zdravje pri delu, za kar vso odgovornost nosi delodajalec. Obremenitve zaposlenih so velike, pojavljajo se tudi razne oblike njihovega šikaniranja. Problemi, je sklenil Rebolj, so tako pretežno izven zdravstvene sfere in tako bi tudi rešitve morali iskati skupaj z ekonomsko politiko in socialnimi partnerji. Sklicevanje na evropsko zakonodajo pa se ob dejstvu, da se pri plačah ne sklicujemo na Evropo, zdi smešno.
Omejitev na leto dni je katastrofalno
V sindikatu kot katastrofalno rešitev označujejo možnost, po kateri je čas bolniške omejen na leto dni, če se po preteku tega obdobja stanje zaposlenega ne popravi, njegova sposobnost za delo je še vedno zmanjšana, podjetje pa zanj ne najde ustreznega delovnega mesta, pa preide med nezaposlene. S to možnostjo se po Reboljevih besedah posega v zakon o delovnih razmerjih, ki določa primere, v katerih je možno prenehanje delovnega razmerja. Delodajalcem pa se daje možnost za odpuščanje brez vsakršnih kriterijev. Kot je dodal Cevc, je na primer med zaposlenimi veliko takšnih, ki imajo težave s hrbtenico, zaradi katerih sicer ne sodijo med invalide, čeprav ne smejo dvigovati težjih bremen. Tudi v povezavi s poenostavljenimi postopki ocenjevanja dela zmožnosti pa po njegovih besedah obstaja bistveno večja nevarnost, da se bodo stvari znašle pred sodišči.
Dobre rešitve v manjšini
Rebolj je izrazil tudi nasprotovanje predvideni novi sestavi skupščine Zavoda za zdravstveno zavarovane Slovenije, v kateri naj ne bi bilo več predstavnikov sindikatov. Pomisleke pa je izrazil tudi pri širjenju osnove za plačevanje prispevkov pri nekaterih kategorijah zavarovancev. Osnova za plačevanje prispevkov bo tako pri zdravstvenem zavarovanju drugačna kot v pokojninskem sistemu, poleg tega pa ga moti, da na primer denar za honorarno delo ne bo šel tudi v osnovo za nadomestilo. Sicer pa, je dodal predsednik KSS Pergam, so nekatere predvidene rešitve tudi dobre, a so v manjšini. Med drugim v sindikatu podpirajo izravnalne sheme in način urejanja dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj.
V Pergamu menijo, da je ob tako radikalnih spremembah, kot so predvidene, nujna daljša strokovna razprava, v katero bi bili vključeni tudi socialni partnerji. Zato se bodo v petek na seji Ekonomsko socialnega sveta odločno uprli, da bi že s to sejo razpravo zaključili.