Slovenski politični vrh pozdravlja resolucijo Varnostnega sveta o Libiji. Odzvali so se tako predsednik Danilo Türk in premier Borut Pahor kot tudi zunanje ministrstvo.
Resolucija je zelo pomemben korak v iskanju rešitve za krizo v Libiji, je komentiral Türk in dodal, da je prepoved preletov nad to državo le eno od sredstev za to. "Ta resolucija zahteva takojšnjo prekinitev spopadov, nato pa postavlja v središče zahtev za naprej zaščito civilnega prebivalstva in območja, kjer civilno prebivalstvo živi. V ta namen dovoljuje uporabo vseh sredstev, tudi vojaških, in izrecno prepoveduje tako uporabo vojaških sredstev, ki bi pomenila kakršno koli vrsto okupacije," je pojasnil predsednik. Po njegovem mnenju angažiranje slovenskih oboroženih sil ne bo potrebno.
Pahor pa je povedal, da bo naša država pri morebitnem vojaškem posredovanju sodelovala z odobritvijo preletov čez slovenski zračni prostor in na humanitarnem področju. "Ne moremo vedno sodelovati s polnimi vojaškimi, policijskimi in civilnimi zmogljivostmi, lahko pa pomagamo doma s sprejemom ranjencev in ljudi, ki so bili mučeni," je poudaril.
Da Slovenija za zdaj ne namerava aktivno sodelovati v vojaškem posredovanju, bo pa pomagala na humanitarnem področju, zagotavljajo tudi na zunanjem ministrstvu. Resolucijo pozdravljajo, saj so se po njihovi oceni razmere v Libiji v zadnjih dveh dneh zaradi vojaških spopadov "izrazito poslabšale, tako da obstaja realna nevarnost humanitarne katastrofe ter grobih in množičnih kršitev človekovih pravic".
S podobnimi besedami se je na resolucijo odzval Pahor. "Za nas je izjemnega pomena, da je prišlo do odločitve o morebitni uporabi vojaške sile za prekinitev humanitarne katastrofe v Libiji," je dejal. Pomembno pa se mu zdi, da sta odločitev podprli tudi Arabska liga in Afriška unija. Če je afriška in arabska javnost ne bi odobravali, bi se namreč lahko protesti proti vladajočim režimom v tem delu sveta sprevrgli v proteste proti zahodnemu svetu, meni.
Pahor: Slovenija naj ne bo v zadregi
Pahor je še dejal, da Sloveniji ni treba biti v zadregi zaradi njegovih obiskov pri libijskem voditelju Moamerju Gadafiju, saj da so podobno ravnale tudi druge članice EU. Spomnil je, da je bil nazadnje v Libiji skupaj s predsednikom Evropskega sveta Hermanom van Rompuyjem in predsedniki drugih vlad in držav. "Slovenija ni delala nič drugega, kar so delale druge države," je dejal. O Gadafiju pa pravi, da v prihodnosti nima perspektive kot voditelj.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.