Vse je pripravljeno za vojaško posredovanje v Libiji, je sporočil francoski zunanji minister Alain Juppe. Ob tem je dodal, da bo morala prekinitev ognja, ki jo je napovedal Moamer Gadafi, veljati za vso državo. "Analizirati moramo pogoje prekinitve ognja," je povedal Juppe. "Veljati mora za vso državo in ne samo za Bengazi. Menimo tudi, da mora Libija upoštevati vse resolucije varnostnega sveta ZN." Pojasnil je še, da bo napovedana prekinitev ognja obravnavana jutri na vrhunskem srečanju v Parizu. Glede pripravljenosti na posredovanje pa je Juppe dejal: "Pripravljeni smo, a podrobnosti ne morem razkriti."
"Zračni napadi proti Gadafiju se bodo zgodili kmalu,'' je za francoski radio RTL izjavil francoski finančni minister Francois Baroin, ki je tudi uradni govorec francoske vlade.
Gadafi klonil, Libija ustavlja vojaške operacije?
Poveljnik libijskih upornikov Kalifa Heftir pa je dejal, da prekinitev ognja za upornike "ni pomembna in da gre za Gadafijevo prevaro. Gadafi ne govori resnice. Ves svet ve, da je lažnivec. On sam, njegovi sinovi, njegova družina, vsi, ki so okrog njega, so lažnivci," je še dejal.
Libija se je v petek popoldne po besedah zunanjega ministra odločila spoštovati resolucijo Združenih narodov o prepovedi letov nad Libijo, ki jo je zaradi zaščite civilistov Varnostni svet sprejel včeraj.
''Odločili smo se za takojšnjo prekinitev ognja in takojšnjo ustavitev vseh vojaških operacij,'' je zunanji minister Musa Kusa dejal novinarjem. ''Libiji gre za varnost civilistov,'' je še povedal in dodal, da bo država varovala vse tujce in njihovo premoženje v državi.
Varnost civilistov in stopnjevanje grožnje posredovanja
Italija je odobrila uporabo svojih letalskih baz za izvajanje prepovedi letenja nad Libijo in uresničevanje določil četrtkove resolucije Varnostnega sveta ZN, je sporočil obrambni minister Ignazio La Russa.
Italija tudi ne bo postavljala "nobenih omejitev za uporabo svojih baz za zaščito humanitarnega položaja", je dejal minister.
Pojasnil je še, da so ZDA in druge države Italijo že zaprosile za dovoljenje, da uporabijo oporišča na njenem ozemlju. Gre predvsem za oporišča Aviano na severovzhodu Italije, Sigonella in Trapani na Siciliji ter na otoku Pantelleria, ki leži med Tunizijo in Sicilijo.
Britanski minister David Cameron pravi, da ''Gadafija ne bomo presojali po besedah, temveč po njegovih dejanjih''.
''Absolutno je jasno, da mu (Gadafiju) resolucija Varnostnega sveta pravi, naj se neha znašati nad svojim narodom. Če se ne bo, lahko sledijo vsi potrebni ukrepi za to, da neha. To je to, kar smo se sinoči zmenili, to je to, na kar smo se pripravljali, in sodili ga bomo po njegovih dejanjih,'' je Cameron izjavil za BBC.
V parlamentu je dejal še, da bo Velika Britanija v prihodnjih urah svoje letalske sile premaknila v letalske baze, od koder bodo lahko poletele nad Libijo.
''Britanija bo uporabila lovska letala tornado in typhoon, kakor tudi letala za polnjenje goriva v zraku in nadzorna letala. Priprave za uporabo teh letal so že v teku in v prihodnjih urah bodo letala v letalskih oporiščih, od koder bodo lahko začela delovati.''
Napoved Gadafijevih sil, da bodo takoj prenehale s spopadi z uporniki, je bolj optimistično ocenila nemška kanclerka Angela Merkel. Kot je dejala, je ta odziv libijskih sil na resolucijo VS ZN "vzpodbuden".
Toda tudi ona je opozorila, da bo "svetovna skupnost pozorno opazovala, da pri tem ne gre za kako taktiko preusmerjanja pozornosti. Želimo si prekinitve ognja in to trajne prekinitve ognja, tako da se bo Gadafijeva vojna proti lastnemu narodu čim prej končala," je še dodala.
Strokovnjaki za obrambo so dopoldne napovedovali, da utegneta Francija in Britanija v nekaj urah skupaj sprožiti hiter začetni napad na Gadafijeve zračne sile. Uveljavitev prepovedi poletov pa bi zaradi usklajevanja z drugimi narodi in zaradi potrebe po stalni prisotnosti na libijskem nebu zahtevala več časa.
Udeležbo z vojaškimi letali pri vojaškem posredovanju v Libiji so poleg Francije, Združenih držav in Velike Britanije že napovedale tudi Norveška, Kanada, Danska in Belgija.
EU preučuje podrobnosti
Visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton pa je medtem sporočila, da države članice Unije "preučujejo podrobnosti" razglasitve premirja. Na vprašanje glede današnjih izjav ministra Kuse je odgovorila, da skupaj s kolegi preučuje, kakšen je dejanski pomen njegovih besed in kako lahko to vpliva na morebitno vojaško akcijo v Libiji.
Ashtonova je po četrtkovem sprejetju resolucije še dejala, da Unija načrtuje nove, ostrejše sankcije proti Libiji, hkrati pa bodo tudi povečali pomoč za ublažitev humanitarnih težav beguncev na mejah Libije s Tunizijo in Egiptom. "Naše stališče je, da mora Gadafi oditi," je še dodala.
Nato pospešeno načrtuje morebitno vojaško akcijo
Zveza Nato je danes dosegla dogovor o pospešitvi načrtovanja morebitne vojaške akcije v Libiji, vendar pa zavezništvo odločitve o dejanskem posredovanju še ni sprejelo.
"Veleposlaniki so se strinjali, da je potrebno pospešiti vojaško načrtovanje," je po zasedanju povedal neimenovani diplomat. Napovedal je tudi, da se bodo veleposlaniki ponovno sestali v prihodnjih dneh in poskušali "dokončati proces".
V Bengaziju veselje po sprejetju resolucije
''Sprejetje prepovedi letov je odlična novica. Zelo smo hvaležni. Na tisoče ljudi je zvečer proslavljalo na ulicah. Toda predvsem čakamo na uveljavitev prepovedi. Siti smo govorjenja,'' je na libijsko-egiptovski meji povedal Radžab al Aguri, ki je ponoči skupaj z otroki zapustil mesto zaradi letalskih napadov.
''Noben Libijec ni sprejel kopenske prisotnosti tuje vojske, tudi če bi nam ta prišla na pomoč. Odločitev Združenih narodov bo gotovo povečala napetosti v narodu. Gadafijevi podporniki nas bodo zmerjali z izdajalci in kolaboranti,'' je na meji dejal Anis al Majburi, računovodja na poti k družini v Bengaziju.
Gadafi je v četrtek zvečer napovedal odločilni napad na Bengazi za noč s četrtka na petek, vendar je očitno spremenil taktiko. Libijski voditelj naj bi se po navedbah CNN, ki se sklicuje na Gadafijevega sina Saifa al Islamija, odločil, da bo mesto obkolil, medtem ko vojska v Bengazi ne bo vdrla. V mesto naj bi odšli samo policisti in pripadniki posebnih ''protiterorističnih'' enot, ki bodo razorožili upornike, je povedal Gadafijev sin.
Gadafijeve kopenske sile so trenutno sto kilometrov od Bengazija. ''Prišli bomo. Od hiše do hiše, od sobe do sobe,'' je včeraj ponoči Gadafi po radiu sporočil prebivalcem Bengazija.
Namestnik libijskega zunanjega ministra Haled Kaim je dejal, da je libijski režim pripravljen skleniti premirje z uporniki, vendar pa se je treba vnaprej dogovoriti o podrobnostih. Premirje podpira tudi Turčija.
Kljub prekinitvi ognja naj bi vladne sile nadaljevale z napadi na upornike. Po poročanju Al Jazeere Gadafijevi podporniki hitro napredujejo proti Bengaziju in se borijo proti upornikom približno 50 kilometrov pred mestom. V Bengazi pa ne nameravajo vstopiti, ker nočejo kršiti premirja.
Čez dan pa naj bi obstreljevali tudi mesta Zintan, Adždabija in Misrata. Uporabljali naj bi celo tanke in topništvo. Po poročanju televizije Al Arabija naj bi bilo samo v Misrati, tretjemu največjemu libijskemu mestu, danes ubitih najmanj 25 ljudi.
Sicer si podatki nasprotujejo, saj libijska vlada trdi, da je prekinila vojaške akcije, ko je začelo veljati premirje.
Egiptovska vojska je začela libijske upornike oskrbovati z orožjem, poroča ameriški Wall Street Journal. Časnik, ki se sklicuje na vire v Washingtonu in med uporniki, je zapisal, da gre za lahko orožje, kot so puške in naboji. To je prvi primer neposredne pomoči upornikom s strani kake tuje vlade.
''Američani so Egiptu prižgali zeleno luč za pomoč v orožju. Američani se nočejo direktno vplesti, a jasno je, da Egipt ne bi poslal pomoči upornikom, če tega ne bi odobril Washington,'' je ameriškemu časopisu dejal Hani Souflakis, libijski poslovnež v Kairu, ki od začetka vstaje z egiptovskimi oblastmi sodeluje kot zaupnik upornikov.
Kitajska in Rusija sta se vzdržali veta
Varnostni svet ZN je v ponoči sprejeti resoluciji prepovedal lete nad Libijo in s tem dal osnovo za letalske napade, s katerimi bi zaustavili ofenzivo Gadafijevih sil. Sprejeta resolucija ne omogoča posredovanja kopenskih sil v Libiji.
Resolucija dovoljuje "vse potrebne ukrepe" za uveljavitev prepovedi letov in zaščito civilnega prebivalstva Libije, kar med drugim pomeni, da omogoča zračne napade na kopenske cilje in uničenje libijskega letalstva. Države članice Združenih narodov lahko ukrepajo tudi posamično. Združene države Amerike so po podatkih kongresa že sredi priprav na zračne napade, poroča avstrijska televizija ORF.
Rusija in Kitajska, državi s stalnim sedežem v Varnostnem svetu, resolucijo še naprej zavračata, a sta se vzdržali pravice do veta. Razlog za to je, da so vojaško posredovanje podprle tudi arabske države, dve med njimi pa naj bi se posredovanja udeležili tudi sami. Udeležbo je že potrdil Katar, opazovalci pa predvidevajo, da se bodo pridružili tudi Združeni arabski emirati, poroča ORF.
Slovenija pozdravlja resolucijo, ki po besedah zunanjega ministrstva ''predstavlja jasno sporočilo polkovniku Gadafiju z odločno zahtevo po takojšnji in popolni ustavitvi nasilja, napadov na civilno prebivalstvo in vzpostavitvi premirja.''
Poleg denarnega prispevka za humanitarno pomoč UNHCR bo Slovenija sodelovala v naporih EU in NATO na področju zagotavljanja ustrezne nadaljnje humanitarne pomoči. V okviru EU bo naša država podprla uskladitev že sprejetih sankcij z dodatnimi ukrepi, ki izhajajo iz resolucije Varnostnega sveta.
Ob tem na MZZ poudarjajo tesno sodelovanje vseh mednarodnih dejavnikov v širši regiji, med temi organizacijami pa poimensko omenjajo EU, NATO in Arabsko ligo.
Gadafi grozi ladjam in letalom v Sredozemlju
Libija je v prvem odzivu izpostavila, da sprejeta resolucija o prepovedi letov ogroža enotnost in stabilnost države ter jo je mogoče razumeti tudi kot poziv prebivalcem, naj se pobijajo med seboj. Še pred sprejemom resolucije pa je Gadafi opozoril, da ne bodo stali križem rok, če bo tuja vojska posredovala v Libiji.
"Vsakršna vojaška operacija proti Libiji bo izpostavila nevarnosti ves zračni in morski promet v Sredozemlju," je še pred napovedjo spoštovanja resolucije VS izjavil predstavnik obrambnega ministrstva v Tripoliju.
Po podatkih Evropske kontrolne organizacije za letalski promet Eurocontrol je Libija danes zaprla svoj zračni prostor. Tripolijska kontrola letenja je malteškim oblastem poslala obvestilo, da ''do nadaljnjega'' v svoj zračni prostor ne bodo sprejemali nobenih letal.
KOMENTARJI (772)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.