Predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor je kot slavnostni govornik na letališču Rakičan pri Murski Soboti uvodoma izpostavil, da je Slovenija miroljubna država, njena politika pa politika miru in prijateljstva. V skoraj četrt stoletja samostojnosti si je naša država po besedah predsednika republike v svetu med narodi in državami ustvarila veliko iskrenih prijateljev.
"Ima ugled države, ki si prizadeva za strpnost, sožitje in razumevanje v mednarodni skupnosti ne glede na različne politične, verske in druge razlike. Ni nobenega razloga, da bi nas katerikoli narod, država, verska skupnost ali kdorkoli drug videl kot nasprotnika. Tako naj tudi ostane. Slovenija je predana spletanju prijateljskih vezi, medsebojnemu spoštovanju, razumevanju in vsestranskemu mednarodnemu sodelovanju," je nadaljeval Pahor, ki je članstvo v Evropski uniji in zvezi Nato ocenil kot odločilno za določanje naše zunanje in varnostne politike. "To pomeni, da skupaj z zavezniki določamo politiko, ki je v skupnem strateškem interesu," je dodal.
O pripravljenosti Slovenske vojske (SV) je Pahor dejal, da je bil lani prisiljen oceniti, da je dosegla najnižjo raven možnosti delovanja, za letos pa kaže, da ni nič bolje. "Jasno je, da smo prišli v položaj, ki od slovenske države terja praktičen in strateški načrt potrebnih posodobitev v obrambnem sistemu glede na današnje in bodoče varnostne izzive z zadostno finančno podlago," je poudaril.
Kljub temu ima po Pahorjevem mnenju SV v javnosti upravičeno velik ugled, ljudje pa so trdno prepričani, da se na svojo vojsko lahko zanesejo in ji zaupajo obrambno varnost države, visoko cenijo brezhibno profesionalnost njenih pripadnikov na misijah v tujini, še posebno pa ji je javnost hvaležna za pomoč pri naravnih in drugih nesrečah. V imenu države in v imenu ljudi se je vojski za nesebično solidarnost zahvalil tudi predsednik.
Nova ministrica: vojska ima velik ugled med državljani, je blizu ljudem, kar je prav
Nova ministrica za obrambo Andreja Katič je v nagovoru dejala, da se zaveda pomembnosti obrambnega področja in teže nalog. Vojski je po njenem prepričanju treba zagotoviti stabilnost in možnosti za uspešno opravljanje nalog. Zato bo ena njenih prvih usmeritev iskanje čim bolj ustreznih rešitev za kadrovske izzive.
"V svojem mandatu si bom prizadevala, da raven varnosti obdržimo, da dvignemo poslabšano obrambno pripravljenost in da ohranimo stabilnost sil SV. Enote SV morajo biti popolnjene ter ustrezno opremljene in usposobljene, za kar je treba zagotoviti zadostne vire, tako kadrovske kot materialne in finančne," je poudarila Katičeva.
Tudi ministrica meni, da je današnja SV predvsem blizu ljudem, kar dokazuje njen visoki ugled med državljankami in državljani. Prizadevala si bo, da bo tako zaupanje ostalo, podpirala pa bo tudi dejavno vključevanje SV v naloge zaščite, reševanja in pomoči prebivalstvu ob naravnih in drugih nesrečah.
Načelnik generalštaba SV Andrej Osterman pa je opozoril, da je vojska močna toliko, kot je opremljen, usposobljen in motiviran vsak njen posameznik ter da jim kljub oteženim finančnim okoliščinam uspeva dosegati zastavljene cilje. Ob tem je omenil organizacijo mnogih mednarodnih vaj, oblikovanje lahke bataljonske bojne skupine, vzpostavitev Natovega centra odličnosti za gorsko bojevanje ter ustvarjanje razmer za ustanovitev regionalne šole za usmerjevalce združenega ognja, uspešno pomoč tudi pri odpravljanju nesreč, pri vzdrževanju miru na mednarodnih operacijah in misijah kot enakopraven partner v zavezništvu Nata.
Tri salve iz šestih topov v počastitev praznika slovenske vojske
Na slovesnosti je nastopil orkester Slovenske vojske z glasbenimi gosti, pripadniki enote za protokol pa so v počastitev praznika v neposredni bližini prireditvenega prostora izstrelili tri salve iz šestih topov. SV je pripravila tudi statično in dinamično predstavitev svojih zmogljivosti.
Vojska svoj dan obeležuje 15. maja, v spomin na ta dan leta 1991, ko so slovenski naborniki vojaški rok začeli služiti izključno v Sloveniji. V 710. učnem centru Teritorialne obrambe v Pekrah pri Mariboru je služilo 120, v 510. učnem centru Teritorialne obrambe na Igu pri Ljubljani pa 180 slovenskih nabornikov, piše na spletnih straneh SV. Slovenska vojska je bila sprva naborniška, od leta 2004 pa zgolj profesionalna. Danes šteje 7138 pripadnikov stalne sestave in 1070 pripadnikov pogodbene rezerve.
Peterle: Lipe več ni, spomenik revolucije pa še stoji
Pred 25 leti je bila ob osamosvojitvi na Trgu republike posajena lipa. Te danes ni več, spomenik revoluciji, ki simbolizira nasilen prevzem oblasti, pa še stoji, je na prereditvi VSO v Ljubljani dejal premier prve slovenske demokratične vlade Lojze Peterle. Kot je dejal, omenjeni spomenik mnoge boli in zato tudi deli.
Po besedah Peterleta bo nekdanji Trg revolucije, kjer je potekala današnja prireditev, na kateri se je zbralo do 1500 ljudi, dokončno postal Trg republike, ko ga več ne bo krasil spomenik revoluciji, "ampak spomenik, ki nas bo povezoval v demokratičnem duhu".
Dotaknil se je praznovanja 70. obletnice konca druge svetovne vojne. Po njegovih besedah lahko kot osvobodilna dejanja skupaj praznujemo leto 1943, ko so poraz doživeli italijanski fašisti; leto 1945, ko so poraz doživeli nemški nacisti; in leto 1990, "ko smo zmagali vojno za Slovenijo". Ni pa po njegovem mogoče kot osvoboditev praznovati "krvave revolucije, ki je razdelila Slovenke in Slovence". "Tega ni mogoče praznovati ne v slovenskem ne v evropskem okviru, je dejal.
Tudi obrambni minister v Peterletovi vladi Janez Janša je ocenil, da bo prostor, ki Slovence ne deli, ampak združuje, nastal šele, ko se bodo "spomeniki bratomorne vojne in revolucije" umaknili s slovenskih trgov. Tudi on je opozoril na veliko razdeljenost Slovencev, ki državo še vedno bremeni.
Prireditev z naslovom Ponosni na Slovenijo je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) pripravilo ob 25. obletnici demokratičnih sprememb v Sloveniji in 25. obletnici začetka nastajanja Manevrske strukture narodne zaščite.
Udeležili so se je nekateri vidni politiki iz vrst opozicije, civilnih gibanj in predstavniki hrvaških domoljubnih organizacij. Opaziti je bilo tudi dva nasprotnika. Med njimi in nekaterimi udeleženci je prišlo do manjšega prerivanja, a so jih policisti kmalu ločili.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.