Premier Borut Pahor ni želel komentirati odločitve hrvaškega sabora, ki je sprejel predlog evropskega komisarja Ollija Rehna glede reševanja spora o meji med Slovenijo in Hrvaško, češ da gre za hrvaško notranjo zadevo, v katero se Slovenija ne vmešava. Je pa opozoril, da je slovenska javnost prepogosto pod vplivom hrvaškega javnega mnenja in če je to z nečim zadovoljno, se v Sloveniji takoj pojavi občutek, da stvar za Slovenijo ni dobra.
"Če bi menil, da je predlog sporazuma o arbitraži sprejemljiv za slovenske nacionalne interese in ob razumnem tveganju pomeni dobro in pravično rešitev za mejo, bi se zavzel, da vlada predlog sprejme in ga predloži državnemu zboru," je povedal. Sicer ne verjame, da bi lahko pri vprašanju meje slovenske stranke dosegle popolno soglasje, se pa zaveda, da bo za ratifikacijo pristopne pogodbe s Hrvaško v državnem zboru potrebna dvotretjinska večina. Zato poudarja, da bodo neizogibno potrebovali glasove največje opozicijske stranke.
Zavod 25. junij: Slovenija bi se morala odreči dokazano slovenskim ozemljem
Za Zavod 25. junij je vsebina Rehnovega predloga nesprejemljiva, "saj bi arbitraža odločala o tem, katerim delom dokazano slovenskega ozemlja in morja bi se morala Slovenija odreči, ter o omejitvi doslej neomejenega dostopa oziroma stika Slovenije z mednarodnimi vodami". Kot so zapisali v sporočilu za javnost, dosedanja predvidena dopolnila k Rehnovemu predlogu ne zagotavljajo niti ohranitve teritorialnega stika Slovenije z mednarodnimi vodami niti ohranitve delov ozemlja in morja, na katerih je ob osamosvojitvi Slovenija dokazano izvajala suverenost.
Slovenija bi po njihovem mnenju morala zahtevati brezpogojni umik Hrvaške z zasedenih delov ozemlja in morja kot pogoj za nadaljevanje hrvaških pristopnih pogajanj, za dokončno določanje meje pa naj uporabi izhodišča, "ki jih je pripravila podskupina zgodovinarjev in drugih strokovnjakov v okviru dosedanje vladne komisije za meje in ki pomenijo popolno zaščito nesporno slovenskega ozemlja in morja".
Direktor zavoda Marjan Podobnik pa je še izrazil upanje, da bo slovenska politika enotna vsaj pri "brezpogojni zahtevi, da Slovenija ohrani status pomorske države z vsemi pravicami", saj je po njegovih besedah to nujno tudi zaradi prihodnosti Luke Koper.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.