Predsednica preiskovalne komisije o poslih z zemljišči Alenka Jeraj je po pričanjih in preiskavi v zvezi s sumi korupcije v Mestni občini Ljubljana, konkretneje o vpletenosti župana Zorana Jankovića in njegovih družinskih članov v prekupčevanju z zemljišči, pripravila osnutek vmesnega poročila. Na seji komisije je z njim seznanila poslance. Dogovorili so se, da bodo predvidoma 26. maja opravili razpravo o poročilu ter sprejeli ugotovitve in sklepe. Ker na seji 26. maja niso bili sklepčni, so poročilo obravnavali danes.
Jerajeva je predlagala sprejem prvega dela poročila o odreditvi parlamentarne preiskave, o opisu poteka preiskave z dopolnitvami dokaznega sklepa in zaslišanji prič ter o stroških preiskovalne komisije. Za prvi del poročila so se opredelili trije člani komisije, poleg Jerajeve tudi poslanec SNS Zmago Jelinčič in poslanec SLS Franc Pukšič. Ostali trije preostali, poslanec LDS Anton Anderlič, poslanec SD Anton Colarič in poslanec Zares Franci Kek, niso glasovali. "Čeprav je bil sprejet sklep, da se vmesno poročilo pripravi, koalicijski poslanci niso glasovali za neizpodbitna dejstva, kot so potek preiskave, določene priče in pričanja, kar je nerazumljivo," opozarja Jerajeva.
Poslovnik o parlamentarni preiskavi določa, da je poročilo sprejeto, če zanj glasuje večina od navzočih na seji. Ker pa so za vmesno poročilo glasovali trije poslanci od šestih navzočih, vmesno poročilo ni bilo sprejeto. Tako tudi ni bilo mogoče glasovati o ugotovitvah in sklepih, ki so bili 4. del vmesnega poročila, niti o tistih, ki so jih ločeno posredovali štirje člani komisije, poleg Anderliča in Colariča še poslanec DeSUS Matjaž Zanoškar in poslanec Zares Vito Rožej.
"Glede na razpravo, gradiva in dokumente sem kot predsednica predlagala, da sprejmemo sklep o naznanitvi suma storitve kaznivih dejanj: sum storitve krive izpovedbe pred sodiščem v skladu z 284. členom KZ-1 in uporabe krive listine kot prave po 251. členu KZ-1 zoper Jureta Jankovića, sum storitve krive izpovedbe pred sodiščem v skladu z 284. členom KZ-1 priče Aleša Seliškarja in sum storitve izdelave krive listine, da bi se uporabila kot prava po 251. členu KZ-1 zoper neznano osebo iz Republike Srbije. Z argumentom, da morajo o zadevi še razmisliti in bi o njej razpravljali naslednji teden, kar ocenjujem kot zavlačevanje, je, ko je bilo na vrsti glasovanje, član komisije Tone Anderlič napovedal obstrukcijo in zapustil sejo. Brez besed sta mu sledila poslanec Franci Kek in poslanec Anton Colarič, s tem pa povzročila nesklepčnost seje. Predsedujoča sem zato sejo prekinila."
Po zaključku seje je Jerajeva z osnutka vmesnega poročila umaknila oznako interno, tako da je zdaj dostopno javnosti. V njem so prepisi pričanj in obtožbe. Priče, ki so pričale pred preiskovalno komisijo, medtem sumijo storitve kaznivega dejanja krive izpovedbe in izdelave krive listine. Z Jelinčičem in Pukšičem so zato podpisali sklep o naznanitvi suma kaznivega dejanja in ovadbo posredovali pristojnim institucijam.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.