pukšič

Predsednik nove stranke Fokus je Marko Lotrič

18. 01. 2025 12.00

Zbrani na ustanovnem kongresu stranke Fokus so vodenje stranke pričakovano podelili njenemu pobudniku Marko Lotriču. Stranka, ki po njegovih besedah ni nastala po naključju, ampak iz nuje po drugačni, učinkoviti politiki, v osrčje programskih prioritet postavlja močno gospodarstvo, nižanje davčnih bremen in regionalizacijo Slovenije.

Vujović za slovenske medije nekaj, za hrvaške pa povsem drugo: Za vse sta kriva neizkušena sodnika

08. 01. 2025 10.51

Rokometaši so po nedeljskem zmagoslavju v Umagu proti Alžircem s 37:32 v Kopru ugnali še Katarce, ki jih vodi nekdanji slovenski selektor Veselin Vujović. Zadnji preizkus znanja pred začetkom SP jih čaka v petek v zagrebški Areni, kjer se bodo pomerili s Hrvati. Tekma v dvorani Bonifika je zaznamoval tudi incident ob koncu, ko je letelo vse v prek in je prišlo do ruvanja med igralci. Vse to pa posledica brce enega izmed Katarcev. Vujović je v pogovoru za hrvaške medije za incident okrivil sodnika ...

Kandidat za evropskega poslanca Franc Pukšič: kolesar in vinogradnik

28. 05. 2024 16.44

Politik, za katerim je že več kot deset kampanj. Bil je župan in poslanec, zdaj pa želi postati še evropski poslanec. Slovensko ljudsko stranko bo zastopal Franc Pukšič, ki je Aleksandra Pozveka povabil v domači Desternik in ga naučil trikov pridobivanja volivcev. Priznal pa je celo, da je v življenju že nekoga udaril. Koga?

SLS vložila listo kandidatov za evropske volitve

03. 05. 2024 12.04

Slovenska ljudska stranka je s podpisi 1.455 volivk in volivcev vložila predlog liste kandidatk in kandidatov za volitve poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament, ki bodo 9. junija. Na predlagani listi je devet kandidatk in kandidatov, in sicer Peter Gregorčič, Nina Strah, Franc Bogovič, Sara Ahlin Doljak, Franc Pukšič, Marija Aleš, Aljaž Barlič, Kaja Galič in Marko Balažic.

Boj za evropske stolčke: Vesna stavi na Prebiliča, kaj pa ostale stranke?

08. 04. 2024 12.42

Kdo vse se je prebil na kandidatno listo stranke Vesna za prihajajoče evropske volitve? Pričakovano je nosilec liste postal kočevski župan Vladimir Prebilič, v stranki pa so zdaj razkrili tudi osem bolj ali manj znanih imen, ki se bodo na volitvah potegovala za mesto v Evropskem parlamentu. Vesna je s predstavitvijo kandidatne liste in programa začela tudi z zbiranjem 1000 podpisov podpore. Katere stranke so že razkrile svoje kandidatne liste in na koga stavijo?

Na Gorenjskem pomanjkanje pediatrov: dojenčki čakajo na pregled več mesecev

29. 03. 2023 16.53

Medtem ko zdravniški sindikat načrtuje stavko, so se na nas obrnile zaskrbljene mame, ki na prvi pregled z novorojenčkom v razvojni ambulanti na Gorenjskem čakajo tudi do pol leta. Vse to zaradi pomanjkanja pediatrov, ki bi jih na primarni ravni potrebovali vsaj od 60 do 100 več. Kot pojasnjujejo v Kranju, imajo razpis odprt že več kot eno leto, a pediatrov na razvojnem oddelku enostavno ne dobijo. Zaposleni bi lahko bili trije, a trenutno za poln delovni čas dela ena sama pediatrinja, dve pa zaradi kadrovske stiske pomagata dvakrat na teden. Trudijo se, da bi dojenčki do obravnave prišli v najkrajšem možnem času, a kot pravijo, gre za sistemski problem.

'Vsako desetletje imamo več vročinskih rekordov in mrzlih ekstremov'

21. 03. 2023 19.02

Kaj je tista tema, ki nas največkrat reši, ko ne najdemo pravih besed za nadaljevanje pogovora, in kaj se v internetnih brskalnikih znajde med prvimi zadetki? Zagotovo je to vreme, ki večkrat vpliva na naše razpoloženje in je pogosto tudi razlog za naše težave. Prva znana opazovanja vremena na slovenskih tleh so opravili v Piranu konec 18. stoletja, kjer so beležili podatke o padavinah. Sistematična in organizirana opazovanja so se začela z vzpostavitvijo meteoroloških postaj, prek katerih vreme spremljamo še danes. Kako se svojih začetkov spominjata meteorologa, ki sta delovala že v zgodnjih 70. letih, in kaj prinaša prihodnost?

Otroci v ločitvenih postopkih velikokrat kolateralna škoda sporov

16. 03. 2023 18.37

Kdo vpraša otroka, kako se počuti, ker se mama in oče, ki se ločujeta, ves čas prepirata in ga uporabljata kot orožje proti nekdanjemu partnerju? Prav otroci so v ločitvenih postopkih, ki lahko trajajo več let, velikokrat največje žrtve. Kako naj starši ravnajo, če res želijo samo najboljše zanje, in kdo je zagovornik, ki v postopkih predstavlja glas otroka?

Odvzem otrok tudi pred evropsko sodišče, sodnico prijavili zaradi pristranskosti

15. 03. 2023 19.55

V primeru treh otrok, ki jih je sodišče pred tremi leti na silo odvzelo materi in jih dodelilo očetu, se je zgodil velik preobrat. Center za socialno delo je sodišču predlagal, naj otroke vendarle dodeli materi. Toda sodni mlini meljejo počasi, otroci, ki so bili v določenih obdobjih celo povsem brez stika z mamo, pa lahko le nemočno čakajo na odločitve odraslih. Primer bo medtem obravnavalo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice, kjer bo kot tretja oseba svoje pravno mnenje predstavil tudi varuh človekovih pravic.

Na Gimnaziji Lava učitelje iščejo preko študentskega servisa

14. 03. 2023 19.01

Po oceni Sviza v Sloveniji trenutno primanjkuje od 4000 do 5000 učiteljev, največ učiteljev in učiteljic matematike, fizike, računalništva in strokovnih predmetov. Problematično je, ker za te poklice niti ni zanimanja. Obiskali smo celjsko Gimnazijo Lava, kjer učitelja matematike iščejo tudi prek študentskega servisa. Kot pravi ravnatelj, je največji manko učiteljev trenutno pri naravoslovnih predmetih, zato morajo iskati alternative.

Ukrajinska slikarka iz milijonskega mesta na slovensko podeželje

23. 02. 2023 18.41

Mnogi Ukrajinci so nadomestni dom našli tudi V Sloveniji. Trenutno jih ima pri nas status zaščite slabih osem tisoč. Med njimi je tudi ukrajinska slikarka Svetlana, ki ji je vojna vzela hišo, dobro službo ter mnogo znancev in prijateljev. 24. februarja 2022 je s svojo ostarelo mamo spakirala dokumente, nekaj puloverjev, zdravila in se odpravila na pot. Iz Kijeva najprej do Budimpešte, kjer so ju pričakali prijatelji iz Kranja. V Kranju sta živeli vse do januarja, nato pa se preselili v Četeno Ravan pod Starim vrhom. Življenje v milijonskem mestu je tako zamenjala za kraj, kjer je manj kot 40 duš.

Ker so plače prenizke, je skromno tudi zanimanje za poklic učitelja

10. 02. 2023 18.53

1100 evrov neto zasluži učiteljica začetnica, ki na osnovni šoli razredni pouk poučuje 22 otrok. Stroka opozarja, da je mladi kader tisti, ki ga je še posebej v šolstvu težko dobiti, saj so plače prenizke. Z novim plačnim sistemom v javnem sektorju vlada želi izboljšati plače, privabiti mlade, hkrati pa prevetriti sistem napredovanj in nagrajevanj, kar v šolah sicer pozdravljajo, ne strinjajo pa se, da se napredovanje in nagrajevanje do začetka novega plačnega sistema zaustavi.

Kako naj mladi baletniki upajo na zaposlitev, starejši pa dostojno pokojnino?

08. 02. 2023 19.43

Primabalerine oziroma baletni solisti so med najbolj cenjenimi kulturnimi delavci, a poznamo in vidimo jih le, ko govorimo o predstavah. Kaj pa tisto, česar ne vidimo? Povprečna starost zaposlenega baletnega plesalca je 40 let. A pri teh letih in seveda starejši zaradi fizičnih naporov težje odplešejo določene elemente, poleg tega jih je strah upokojitve, saj ne vedo, kaj sledi za tem. Mladi pa ne pridejo do zaposlitve. Tako kot v baletu je tudi na drugih področjih v kulturi veliko število samozaposlenih. Zgodba mladih kulturnikov pa je precej podobna tisti mladih športnikov – veliko ali pa kar vse je odvisno od staršev.

Zaradi cepljenja proti covidu-19 upadlo zaupanje v cepiva

07. 02. 2023 18.43

Epidemija covida se končuje in lahko rečemo, da je epidemiološki položaj v Sloveniji ugoden, je dejal Mario Fafangel z NIJZ. A zaradi cepljenja proti covidu-19 je upadlo zaupanje Slovencev v cepljenje nasploh. Da je njeno zdravje lahko zaradi covida-19 močno ogroženo, se je zbala tudi Renata Gričar, ki od začetka ni bila naklonjena cepljenju. Njeno življenje je bilo polno težkih preizkušenj. Ledvico so ji prvič presadili, ko je bila stara 18 let, letos pa mineva devet let, odkar so ji ledvico presadili še drugič.

Zaradi spregledanih težav postal invalid: kakšna bo pot do pravice?

31. 01. 2023 19.02

Saša Bjelić, ki so mu zdravniki šele po desetih dneh in tretjem pregledu ugotovili, da ima napočen slepič, se je zaradi zapletov po drugi operaciji zbudil s stomo. Zaradi psihičnih in fizičnih posledic je sedaj invalid prve in druge stopnje. Ker je prepričan, da je v njegovem primeru šlo za strokovno napako, si želi, da bi za to dobil vsaj odškodnino. Življenje celotne družine je namreč od dogodka naprej bistveno slabše. Kakšna pot čaka bolnike, ki se odločijo iskati pravico zase, in kako dolgo traja?

Novo leto, nove zaobljube, novo postenje

09. 01. 2023 19.24

Marsikdo se po prazničnem prenajedanju hujšanja loti resno, tudi s postenjem: z vodo, s sokovi, z juhami, post z zmanjševanjem vnosa kalorij, prekinitveni post – osem ur jemo, 16 ur pa ne. Ali je to za naše telo dobro, lahko s tem preprečimo bolezni ali stanje samo še poslabšamo? Mnenja strokovnjakov so razdvojena, a zagovorniki postenja pravijo, da gre v tem primeru le za neznanje.

V Slovenijo se je zateklo več tisoč Ukrajincev: 'Pogrešam rodni kraj'

27. 12. 2022 18.48

Od začetka vojne v Ukrajini je slabih osem milijonov ljudi zapustilo državo, nekaj tisoč Ukrajincev se je zateklo tudi v Slovenijo. Nekateri so se naselili v centre za begunce in tam ostali vse do danes, spet drugi so v želji po boljšem življenju in integraciji poiskali stanovanje. 'Pogrešam hišo, rodni kraj, kjer sem se rodil in živel,' pravijo tisti, ki smo jih obiskali v Ljubljani.

Prebivalci Jelšan se veselijo vstopa Hrvaške v schengensko območje

09. 12. 2022 18.27

S tem, ko je Hrvaška dobila še zadnjo zeleno luč za vstop v schengensko območje, se nekateri veselijo konca preverjanja dokumentov na slovensko-hrvaški meji in konca večkilometrskih zastojev. Še posebej v poletnih mesecih so na račun prehajanja meja trpeli domačini v bližini, ki so morali svoje vsakodnevne dejavnosti prilagajati stanju na cesti. Odpravili smo se v vasi ob mejnem prehodu Jelšane, kjer se domačini vstopa Hrvaške v schengensko območje veselijo in pričakujejo, da se bodo razmere v poletnih mesecih le umirile.

Janković s stanovanji privablja nove zdravnike

08. 12. 2022 18.47

Če bodo zdravniki morali plače uskladiti na ravni države, pa je ob vsesplošnem pomanjkanju družinskih zdravnikov, tudi v Ljubljani, župan Janković obljubil, da bodo novim zdravnikom ponudili občinska stanovanja. Spomnimo, da so morali zaradi pomanjkanja zdravnikov prejšnji teden v Zdravstvenem domu Polje v Ljubljani zapreti vsa vrata družinskih ambulant. Predlog župana je boniteta za vse zdravnike, ki bodo prihajali v Ljubljano.

Število ilegalnih prehodov stalno narašča

06. 12. 2022 18.50

Tako kot večina držav Evropske unije tudi Slovenija ni izjema pri spopadanju s povečanim številom ilegalnih prehodov. Vse do oktobra je bilo obravnavanih dobrih 21.500 primerov, kar je za dobrih 160 odstotkov več kot leta 2021. Eden glavnih razlogov ni odstranjevanje ograje, ampak azilna politika Srbije, saj so v Beograd letela polna letala iz Burundija in Indije. Evropska komisija je nato pozvala srbske politike, da vizumsko politiko znova zaostrijo, kar so tudi storili. A vseeno pri nas letos beležimo rekorde, kar pa v resnici opazijo le prebivalci obmejnih krajev in policisti, ki ilegalne prebežnike in tihotapce z ljudmi lovijo.

Pred nami še zadnji volilni dan v letošnjem supervolilnem letu

02. 12. 2022 19.25

Pred nami je še zadnja volilna nedelja letos. Po parlamentarnih, predsedniških in lokalnih, vmes pa še referendumu, bo letošnjih volitev v nedeljo z drugim krogom v nekaterih občinah konec supervolilnega leta. Okoli pol milijona volivk in volivcev bo odločalo med dvema kandidatoma za župana, ki sta v prvem krogu prepričala največ občanov, a vseeno premalo, da bi že lahko mirno sedela v občinski stavbi. Po vsej državi bo tako odprtih 928 volišč, nekateri pa so na določenih voliščih v svojih volilnih okrajih glas že oddali na predčasnem glasovanju, ki se je zaključilo v četrtek.

Število okužb s salmonelo naraslo na 25: 'Bakterija je zelo trpežna'

24. 11. 2022 16.20

Če je bilo v sredo 19 potrjenih okužb s salmonelo, se je številka v četrtek dvignila na 25. Nove primere so zabeležili v Mariboru, Celju in tudi v Murski Soboti, kjer so se pojavili prvi primeri. Po zdajšnjih epidemioloških preiskavah se nakazuje, da so se s salmonelo okužili po tem, ko so zaužili biftek istega proizvajalca. S strani inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je bila uvedena tudi preiskava, a rezultati še niso znani.

V Knjižnici reči na izposojo vse razen knjig

21. 11. 2022 18.47

Zakaj bi kupovali stvari, ki jih uporabimo zgolj nekajkrat na leto, če si jih lahko izposodimo v Knjižnici reči. V Savskem naselju v Ljubljani takšna knjižnica deluje že osem let, v njej pa najdete predmete za gospodinjstvo, potovanje, zabavo, športne pripomočke in razno tehnologijo. Na njihovi spletni strani lahko najdete vse predmete, ki so na voljo. Izposodite pa si jih tako, da se kot v ostalih knjižnicah včlanite in plačate članarino ali pa izposojo plačate za vsak kos posebej. Prejšnji teden se je Knjižnica reči odprla tudi v Mostah, v torek pa jo bodo otvorili še v Dravljah.

Zadnja dežnikarica v Ljubljani nudi pravo butično doživetje

18. 11. 2022 19.14

Dežnikarica Marija Lah je v Ljubljani še edina mojstrica te stare obrti. V delavnici dela od leta 1991, ko je njen oče dobil sivo mreno in je bila njena pomoč še kako dobrodošla. Po njegovi smrti se je odločila, da bo dežnikarstvu namenila svoje življenje. Ker je njena obrt zanimiva tudi za turiste, se je povezala s Turizmom Ljubljana in poleg petih ljubljanskih obrtnikov nudi pravo butično doživetje.

Nesreča, divjanje, lažen požar: bodo kandidate spodrsljaji stali stolčka?

18. 11. 2022 18.46

Čez dobrih šest ur se ponovno začenja volilni molk, saj nas volivke in volivce v nedeljo čaka že četrta volilna nedelja letos, ki še zdaleč ne bo zadnja. Tokrat bomo odločali, kdo bo vodil naše domače, lokalno okolje. Izbirali bomo županjo ali župana svoje občine in člane mestnega ali občinskega sveta. Gre za prvi krog, drugi krog bo tam, kjer bo potreben, potekal dva tedna kasneje, torej 4. decembra. V precej razgretem predvolilnem času lokalnih volitev se je zgodilo kar nekaj spodrsljajev. So bili ti dovolj veliki, da morda utegnejo nekaterim kandidatom za župane in svetnike spodnesti stolček?

Neznanci razbili avto kandidatke za županjo občine Destrnik

15. 11. 2022 19.56

V očitno zelo razgretem predvolilnem ozračju so se neznani storilci znesli nad avtomobilom destrniške županske kandidatke. Poškodovali so vetrobransko steklo in priložili uničeno družinsko fotografijo.

Nadpovprečno topel oktober: kratki rokavi v višavju, na Obali pa skok v morje

31. 10. 2022 19.14

Iztekajoči se oktober nas je zagotovo presenetil z visokimi temperaturami, ki jih mnogi ne pomnijo. V nedeljo so pri Kočevju izmerili dobrih 28 stopinj Celzija. Mnogi so v ponedeljek nad 2000 metri pohajali v kratkih rokavih in kratkih hlačah, pravo poletno vzdušje pa je vladalo tudi v Izoli, kjer je temperatura vode merila skoraj 20 stopinj Celzija. Visoke temperature so tako privabile številne kopalce, ki so v ponedeljek brez težav poležavali na soncu in se hladili v vodi.

Županske plače do slabih 5 tisoč bruto, novembra bodo višje

26. 10. 2022 06.00

V Sloveniji imamo 212 občin, prav toliko tudi županov. V aktualnem mandatu funkcijo poklicno opravlja 156 županov, nepoklicno pa 56. Plače so odvisne predvsem od velikosti občine, najvišjo plačo ima župan prestolnice Zoran Janković, ki je uvrščen v 59. plačni razred, na mesec pa prejme skoraj 5000 evrov bruto. Z oktobrsko plačo se jim bodo le-te zvišale za 4,5 odstotka, aprila prihodnje leto pa še za štiri.

'Oblikovanja ločenih stebrov razumemo kot odstop od enotnega sistema plač'

20. 10. 2022 18.33

S sporazumom, ki so ga vladni predstavniki in sindikat Fides podpisali v sredo, je vlada po besedah Branimirja Štruklja zabila zadnji žebelj v krsto enotnega plačnega sistema. Nekateri sindikati vladi očitajo tudi, da so s tem izigrali in kršili dogovor, ki so ga podpisali pred enim tednom, saj so se v njem zavezali, da se bodo o spremembah plačnega sistema usklajevali z vsemi sindikati in da bo vladna stran pri sindikatih pridobila soglasje. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik je sicer v četrtek vse očitke sindikatov zavrnila in povedala, da gre zgolj za predlagano reformo, saj plačni steber še ni določen, in da bo v prihodnje mogoče oblikovati tudi stebre za druge poklicne skupine v javnem sektorju.

Mineva 80 let od odkritja prvega antibiotika na svetu

23. 09. 2022 18.45

Letos mineva 80 let, odkar so s penicilinom, prvim antibiotikom na svetu, uspešno pozdravili prvo pacientko. Vse od takrat se z njimi zdravi vedno več različnih bolezni, tako pri ljudeh kot živalih, a pri njihovem predpisovanju in odmerjanju je treba biti zelo previden. In to ne le pri ljudeh, tudi pretirana uporaba antibiotikov pri vzreji živali predstavlja eno največjih zdravstvenih groženj na svetu – odpornost ljudi na antibiotike. Ponudniki predvsem perutninskih izdelkov se zato že usmerjajo v vzrejo brez antibiotikov, stroge pa so tudi omejitve in nadzor uporabe antibiotikov pri vseh vrstah mesa in mlečnih izdelkov. Na kaj moramo biti pri nakupu živalskih proizvodov pozorni in kakšno hrano jemo?