Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič je ob začetku šolskega leta za učence, starše ter učitelje pripravil poslanico, ki jo bodo po šolah predvajali na prvi šolski dan. V njej je vsem zaželel veliko uspehov, veselja in poguma. Kot je predstavil danes na novinarski konferenci, bo Slovenija v tem šolskem letu predsedovala organom Evropskih šol.
"Če se že trudimo za širšo uveljavitev informacijsko-komunikacijske tehnologije, poskušamo to pokazati tudi na ta način, da jo uporabimo, in na ta način tudi s šolami komuniciramo," je o pripravljeni poslanici dejal Lukšič. Ob tem je napovedal, da bodo šli v torek, na prvi šolski dan, vsi direktorji direktoratov na ministrstvu, državna sekretarka Alenka Kovšca ter minister po šolah, kjer se bodo srečali s šolniki in učenci ter na ta način poskušali podpreti šolo, "za katero smo prepričani, da je dobra".
Znanje omogoča izživeti sanje
"Čeprav je učenje marsikdaj nadležno in se vam zdi odveč, je vsem jasno, da samo znanje omogoča, da boste v prihodnosti lahko izživeli svoje sanje. V novem šolskem letu boste sklenili nova prijateljstva in okrepili stara, dobili boste nove življenjske izkušnje, ki vam bodo pomagale spoznati, kdo ste in kaj bi v življenju počeli," je v poslanici minister dejal učencem in dijakom.
Ob tem je starše spomnil, da je njihova vloga v šolskem procesu zelo pomembna, saj so "podpora učiteljicam in učiteljem na eni strani ter otrokom na drugi". Prijetno, a stimulativno družinsko okolje je po Lukšičevih besedah pomembno za otrokov razvoj in lahko bistveno prispeva k njegovemu uspehu v šoli. Vloga vzgojiteljev in učiteljev v družbi je nekaj posebnega, meni minister: "Male ljudi polnite z znanjem, jim predajate svoje izkušnje in jih tako pripravljate na življenje."
Po Lukšičevih besedah si bodo prizadevali, da se še bolj okrepi šolski prostor, da se poveča stopnja avtonomije in hkrati tudi stopnja povezanosti. "To, kar se je pokazalo v dosedanji praksi, je, da avtonomija kar dobro cveti, da pa povezanost v šolski sistem na neki točki peša," ocenjuje minister. Zato bo naloga ministrstva letos, kot meni Lukšič, predvsem v tem, da nadaljuje z razpravami v zvezi z belo knjigo. Kot je pojasnil, znotraj tega pripravljajo nov zakon o financiranju in organizaciji vzgoje in izobraževanja, novelo zakona o učencih s posebnimi potrebami, preučujejo pa tudi zakon o vrtcih.
Poostren nadzor prometa
Policisti bodo tudi tudi letos ob začetku novega šolskega leta pričeli z dvotedenskimi aktivnostmi varovanja otrok v okolici osnovnih šol. V okviru tega bodo predvsem umirjali promet, varovali otroke na prehodih za pešce in njihovi poti v šolo, je povedal vodja oddelka za cestni promet na Policijski upravi Ljubljana Primož Kadunc.
Policisti bodo poostreno preverjali hitrosti vozil okoli šol, preverjali bodo, ali so otroci pravilno označeni z rutkami oz. odsevnimi telesi, kako prečkajo cesto na prehodih za pešce ter ali jim pri tem vozniki odstopijo prednost, je na današnji novinarski konferenci poudaril Kadunc. Vodja oddelka za cestni promet vsem staršem svetuje, da svojemu otroku pokažejo najbolj varno pot do šole, ter da otroka opozorijo, da morajo hoditi po pločnikih. Opozoril je tudi, da smejo prvošolčki hoditi v šolo le ob spremstvu staršev oz. otrok, starejših od desetih let.
Preventivni ukrepi pred novo gripo
V Sloveniji se je do zdaj z novo obliko gripe okužilo 217 ljudi, v zadnjem tednu pa je bilo potrjenih še sedem primerov okužbe. Na Ministrstvu za šolstvo so pred pričetkom novega šolskega na posebnem sestanku ravnateljem vseh osnovnih in srednjih šol razložili, kako je treba ravnati, da bodo učinki morebitne pandemije nove gripe čim manjši.
Na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) pred prvim šolskim dnem opozarjajo starše in otroke na pravilno higieno rok in telesa, kar lahko omeji širjenje gripe. " Šolarje je treba navajati tudi na ustrezno higieno," je poudaril zdravnica Alenka Kraigher. "Upoštevanje higienskih priporočil je namreč najbolj učinkovita obramba pred pandemsko gripo, o kateri se letos veliko govori, pa tudi pred drugimi okužbami z virusi, ki se prenašajo kapljično."
Zlasti pomembno je pogosto in pravilno umivanje rok (s toplo vodo in z milom najmanj 20 sekund), pa tudi higienično kašljanje in kihanje (v robec, ki ga po uporabi odvržemo v smeti). Redno je treba čistiti tudi prostore, v katerih se zadržujejo tako šolarji kot tudi njihovi starši in učitelji, še poudarjajo na IVZ.
Skrb za prehrano in gibanje
Podatki o življenjskem slogu slovenskih šolarjev niso spodbudni. Čezmerno telesno težo ima že vsak četrti slovenski otrok (leta 1987 vsak šesti). Telesna dejavnost upada; leta 2002 je priporočilom o 60-minutni telesni dejavnosti vsaj pet dni v tednu sledilo skoraj 45 odstotkov otrok in mladostnikov, leta 2006 že pet odstotkov manj. Raziskave tudi kažejo, da mladostniki spijo manj kot odrasli in manj kot je zanje priporočljivo. Hkrati 22 odstotkov 15-letnic in 13 odstotkov 15-letnikov poroča, da s svojim življenjem niso zadovoljni.
Uravnotežena in pestra prehrana
"Raziskave kažejo, da ustrezna prehranjenost vpliva ne le na zdrav telesni razvoj, temveč tudi na otrokove učne zmožnosti. Možgani potrebujejo uravnoteženo in pestro prehrano ter veliko energije," poudarja Matej Gregorič z IVZ. To naj bi dobili s štirimi ali petimi manjšimi obroki na dan, v katere naj bi redno in vsak dan vključevali sadje in zelenjavo. Učence je treba navajati tudi na zajtrkovanje, saj zajtrk pomembno izboljša kognitivne funkcije pri prvi šolskih urah. Pomemben pa je tudi ustrezen odnos do prehranjevanja; ob nakupu, pripravi in jedi moramo uživati, vsak obrok pa naj bi bil predvsem družabni dogodek, tudi v šoli.
Vsaj ena ura zmerne telesne dejavnosti na dan
"Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) za otroke in mladostnike priporoča vsaj eno uro zmerne telesne dejavnosti na dan. Vsaj dvakrat na teden pa naj se izvajajo vaje za mišično moč, gibljivost in za krepitev kosti," pojasnjujejo na IVZ. "Pri spodbujanju k telesni dejavnosti imajo veliko vlogo starši, saj so šolarji najpogosteje telesno dejavni prav v okviru družine," še menijo. Zato je pomembna starševska spodbuda otrokom, naj med delom za šolo sedenje čim večkrat prekinejo – najbolje vsakih 30 minut – ter se razgibajo. Gibajo naj se tudi v prostem času in hkrati zmanjšujejo čas, ki ga presedijo pred računalnikom ali televizijo.
Harmonični odnosi – harmonično življenje
Pomemben je tudi vidik duševnega zdravja. "V obdobju osamosvajanja so povsem normalni občasni konflikti med mladostniki in starši, predvsem zaradi različnega razumevanja smiselnosti in meja starševske avtoritete pri poseganju v mladostnikovo življenje. Vendar pa to ne pomeni, da mladostniki zavračajo svoje starše, ravno nasprotno, od njih si še vedno želijo nasvete, zaščito in pomoč," pojasnjuje Helena Jeriček Klanšček iz IVZ.
Odnos-si
Odnos-si pa je tudi letošnja rdeča nit Slovenske mreže zdravih šol, ki vključuje 268 osnovnih in srednjih šol ter dijaških domov. To pomeni, da si bodo šole v svojih okoljih zastavile naloge, s katerimi bodo bolj intenzivno in načrtno obravnavale različne odnose. "Več pozornosti bodo namenile spodbujanju in omogočanju pozitivne samopodobe, izražanju čustev, učenju dobre komunikacije, socialnih veščin, mirnemu razreševanju konfliktov ... Z različnimi projekti bodo učencem pomagale oblikovati tudi odnos do okolja, izobraževanja, varnega vedenja v prometu, zaščite pred sončnimi žarki, zdrave prehrane, gibanja, zasvojenosti itd.," so še zapisali na strani IVZ.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.