
Na spletnih straneh ministrstva za notranje zadeve so objavili posnetek pogovora Gregorja Viranta o nakupu letalskih vozovnic, ki je pred senatom Komisije za preprečevanje korupcije, ki je takrat delovala pod Goranom Klemenčičem, potekal oktobra lani.
Kot pojasnjujejo, se je minister za objavo posnetka odločil, da bi demantiral trditve nekaterih medijev in nekaterih politikov, da pred KPK ni govoril resnice. Iz posnetka in poročila KPK naj bi bilo razvidno, da objava zasebnega elektronskega sporočila iz leta 2010 v časopisu Dnevnik ni nikakršna nova okoliščina v postopku, ki bi lahko vplivala na mnenje KPK.
Virant je članom KPK pojasnil, da je opravil temeljito rekonstrukcijo svojih poletov z Adrio.
"V času javnih funkcij z Adrio zasebno nisem letel, v času ministrskega mandata pa je zadnja sled iz leta 2008 polet v Pariz aprila in oktobra v Bruselj. Takrat je vozovnice urejala žena, sam nisem bil v nobenem stiku s kom iz Adrie, žena ima na računalniku to korespondenco tudi shranjeno," je dejal Virant.
Kot je pojasnil, je ženi karte za Pariz poiskala sošolka iz gimnazije Mojca Braz, za Bruselj pa jih je žena uredila preko Tomaža Kostanjška, šefa komerciale v Adrii, preko katerega je sicer karte že uredila tudi Brazova.
Virant je še pojasnil, da je karte za let v Sarajevo decembra 2008 uredila pisarna Specialnega predstavnika EU za BiH. V času mandata predsednika DZ pa zasebno z Adrio ni letel.
V času, ko ni opravljal javnih funkcij, je Virant z Adrio opravil 38 povratnih poletov. Večinoma gre za lete na delovne obiske na podlagi svetovalnih pogodb s tujimi podjetji. V Skopju je tako delal preko nemškega GTZ in španskega Fiapa, delal je tudi v Beogradu, Prištini in Sarajevu, kamor ga je napotila italijanska Eurecna.
Kot je pojasnil Virant, je bil tudi njegov kontakt na Adrii Tomaž Kostanjšek, ki ga je v tistem času že osebno poznal, ali pa se je obrnil na elektronski naslov za "booking" ali na referentko komerciale. "Ta način poslovanja se mi je zdel vredu, ker je bil enostaven, imel sem tudi občutek, da kart ne bom preplačal, ker sem gospodu Kostanjšku kot prijatelju zaupal," je dejal Virant.
Kot je pojasnil, je Kostanjška spoznal preko družbe prijateljev, šele po ministrskem mandatu. "Nikoli nisem bil z njim v kakršnem koli poslovnem stiku, mu česarkoli obljubil, mu naredil kakšne usluge, niti tega ni nikoli zahteval od njega. Najino znanstvo nima zveze z mojimi političnimi funkcijami. Je znanec, s katerim smo se enkrat ali dvakrat na leto srečali na kakšnem rojstnem dnevu," je dejal Virant.
Poudaril je tudi, da ni nikoli pričakoval, da bi Adrii zanj delali v nasprotju s pravili. "Sam se pravil vedno držim in pričakujem, da se jih bodo držali tudi drugi, zato nisem podvomil, da bi bilo tokrat drugače. Nisem imel vpliva na ceno teh kart, niti nisem poznal nobenega direktorja družbe ali se z njim srečal."
Glede postopka naročanja kart je Virant pojasnil, da je vedno poslal povpraševanje, povedal, kdaj karte potrebuje, dobil ponudbo z rezervacijo, potem pa se je odločil, ali jih bo vzel ali ne. Če se je zanje odločil, jih je plačal sam, ali je to storilo svetovalno podjetje.
"Nisem imel občutka, da bi bile to privilegirane cene, ker sem vedel, da so karte po 100 ali 150 evrov pogosto v akciji, poleg tega sem bil zelo pogost potnik, zato se mi recimo karta za Sarajevo - kamor let traja tri četrt ure - za 150 evrov, ni zdela posebej poceni," je dejal Virant.
Pojasnil je, da sta s Kostanjškom po izbruhu afere govorila o očitkih. "Eksplicitno sem ga vprašal, ali je bilo vse po pravilih in zagotovil mi je, da so imeli takšna pravila ter da sem bil komercialno zanimiva stranka, torej domnevam, da sem kot stalni potnik, ki je Adrii prinesel precej prometa, mogoče imel tudi pravico, da mi dajo kakšen popust," ugotavlja Virant.
Dodaja, da tega, ali je bilo na Adriini strani vse v redu, ne more vedeti, da pa sam uslug ni zahteval: "Kolikor sem razbral iz medijev, je oseb, ki so se znašle v reviziji, torej kupcev teh kart zelo veliko, iz česar sklepam, da je moral obstajati nek način, sistem, po katerem so delali."
Virant tudi zagotavlja, da bi se skušnjavi cenejših kart, če bi vedel, da gre za nepravilnosti, zagotovo uprl. "Pa čeprav bi jih plačal dvakrat dražje. Gre za relativno majhne vsote in bi se mi zdelo noro, da bi se zaradi tega dajal v zobe."
Trdi tudi, da sam ni imel nobene finančne koristi: "V mnogih primerih so mi karte plačala ali stroške nakupa povrnila podjetja, preko katerih sem delal." Virant je na tem mestu komisiji tudi ponudil možnost pregleda korespondence in izstavljenih računov za povračilo stroškov.
Virant, prepričan, da sicer ni storil ničesar narobe, je še ob koncu zagovora dejal, da bo odločitev KPK spoštoval, četudi mu morda ne bo všeč. "Z menoj težav, kot jih imate s kakšnimi drugimi politiki, ne bi imeli. Za razliko od njih, jaz v delovanju komisije ne vidim zarote in zaupam v objektivnost vašega dela."
Na vprašanje KPK, ali se je morda s Kostanjškom pogajal, ko je država podpisovala krovno pogodbo za nakup letalskih vozovnic, je Virant dejal, da je ta pogajanja vodil državni sekretar Roman Rep. "Tja sem ga poslal kot veščega in ostrega pogajalca, sproti me je obveščal in mislim, da se je izpogajal dobro."
Kostanjšek je sodelovanje s KPK sicer zavrnil. Prav tako se na vabilo ni dolžan odzvati, ker zdaj dela v zasebnem sektorju. KPK je Viranta prosil, naj jim posreduje elektronska sporočila, ki si jih je s Kostanjškom izmenjal, s čimer se je Virant strinjal, čeprav ni obvezujoče.
Na vprašanje, kako je prišlo do dogovora, da mu Kostanjšek ureja karte, pa je Virant dejal, da se tega ne spomni natančno, da pa domneva, da mu je povedal, da bo bolj pogosto potoval z Adrio, zlasti po balkanskih relacijah, ker so se mu obetali neki posli. "Najbrž mi je takrat rekel, da se lahko obrnem na njega, da mi bo poiskal ugodno varianto. To sem razumel v smislu - ne da bi pričakoval ravnanje v nasprotju s pravili ali posebne koristi - da bom dobil informacijo o ugodni varianti in da mi bodo morda kot pogostemu potniku priznali tudi kakšen komercialni popust," je še dejal Virant.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.