Direktor direktorata za energijo na ministrstvu za infrastruktur Danijel Levičar je na novinarski konferenci pojasnil razloge za pripravo novega pravilnika. Lani sprejet nov energetski zakon je namreč razveljavil vse stare podzakonske predpise, poleg tega pa so pri izvajanju pravilnika naleteli na kar nekaj možnosti za popravke in jih vključili v osnutek.
Vse rešitve, vključene v osnutek, sicer še niso dokončne, na ministrstvu pa predvsem želijo, da bi bil novi pravilnik enostaven za uporabo in čim bolj pravičen v okviru sprejemljivih stroškov. Novi pravilnik naj bi bil sprejeti do sredine leta, uporabljati pa bi se začel z novo kurilno sezono.
Sekretar v direktoratu za energijo Hinko Šolinc je pojasnil, da tako stari kot novi pravilnik veljata za večstanovanjske stavbe, ki imajo skupen sistem ogrevanja oziroma skupen sistem za toplo vodo. Pri pripravi pravilnika so upoštevali, da bi v večstanovanjskih stavbah, kjer so po starem pravilniku sprejeli sporazum o načinu delitve stroškov in delitev tudi uspešno izvajali, takšen način delitve uporabljali še naprej. Na novo naj bi način o delitvi stroškov tako določili v stavbah, kjer so se pojavljale težave.

Kakšne bodo novosti?
Osnutek novega pravilnika pa med drugim določa način delitve tudi v primeru, ko delilniki niso vgrajeni. Poleg tega bi se stroški za toploto v prehodnih obdobjih, ko so denimo radiatorji vključeni le v nekaj stanovanjih (denimo manj kot polovici, a ta odstotek še ni dokončno določen), delili le glede na kvadraturo, ne pa po delilnikih.
Spremenil naj bi se tudi način odločanja. Po starem pravilniku so o vseh parametrih delitve stroškov odločali lastniki, glede na pripombe bo sistem verjetno takšen tudi ostal, je pojasnil Šolinc. Edini parameter, za katerega bo v končni verzij pravilnika določeno, da o njem odloča izvajalec delitve, in ne lastniki, pa bo korekcijski faktor.
Glede očitkov, da se na podlagi obstoječe delitve stroškov nekateri "grejejo na račun sosedov", saj zapirajo radiatorje svojih stanovanjih, Šolinc pravi, da tu ne gre za zlorabo, ampak za "fizikalno dejstvo". Pravilnik tega ne more v celoti preprečiti, anomalije pa želijo delno odpraviti s tem, da se bo stroške delilo le glede na kvadraturo, če ne bo dovolj podatkov z delilnikov.
Vodomerov ne bo
O vodomerih za hladno vodo pa po Šolinčevih besedah novi pravilnik ne govori nič in vse ostaja popolnoma enako, kot je bilo doslej. Za hladno vodo obvezne vgradnje vodomerov ne bo, za toplo vodo pa bo obvezna le tam, kjer voda v stanovanje prihaja po eni cevi, to je v novejših stanovanjskih zgradbah. V teh stavbah so merilniki na cevi, nikakor pa ne bo merilnikov na vsaki pipi, je še pojasnil Šolinc.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.