Slovenska Istra in Kras sta statistična regija, ki po razvojnih kazalcih pozitivno odstopa od slovenskega povprečja in ima dobre razvojne perspektive, če bo izkoristila vse svoje potenciale, je na novinarski konferenci ob današnjem vladnem obisku obalno-kraške regije dejal premier Janez Janša. Največji razvojni zagon za regijo po Janševih besedah predstavlja Univerza na Primorskem, ki se mora še dodatno razširiti in okrepiti, pa tudi Luka Koper s svojim prihodnjim razvojem.
Vprašanje Luke Koper je povezano z vso državo
V regiji je nekaj centrov, ki bodo generatorji razvoja v prihodnosti, pravi Janša. Ponekod bo treba potenciale še razvijati, ponekod pa rešiti še nekaj odprtih problemov. Tudi zato so se predstavniki vlade danes sestali z vodstvom Luke Koper. Vprašanje Luke Koper namreč ni le vprašanje razvojne perspektive regije, temveč vprašanje razvoja številnih panog po vsej Sloveniji. V zvezi s tem pa je Janša še dejal, da bo vlada že na četrtkovi seji obravnavala uredbo o lokacijskem načrtu za izgradnjo drugega tira železniške proge Divača - Koper, ki je tesno povezana z razvojem koprske luke.
Na današnjem srečanju z vodstvom koprske luke so se sicer pogovarjali o celotni razvojni perspektivi luke. Vodstvo je vladi predstavilo svoje strateške usmeritve, ki so po Janševih besedah zelo pozitivne. Premier pa je kot najbolj problematično izpostavil vprašanje infrastrukture, ki je sicer tudi problem celotne države. Tudi projekt izgradnje drugega tira je po Janševih besedah zahteven gradbeni projekt, za katerega bodo potrebovali približno 700 milijonov evrov. Kdaj bo drugi tir dejansko zgrajen, je torej odvisno predvsem od zasebnih sredstev za financiranje.
Problematično je tudi neurejeno statusno stanje Luke Koper, ki so ga po Janševih besedah podedovali od prejšnje vlade. Vlada bo tako letos v državni zbor vložila predlog zakona o privatno-javnem partnerstvu, s katerim naj bi se rešilo tudi marsikatero odprto vprašanje koprske luke. Vladna medresorska skupina, ki je zadolžena za vprašanje koprske luke, je sicer prve rezultate že predstavila na gospodarskem kolegiju vlade, a Janša bi težko napovedal, da bo z delom končala že v kratkem.
Pogovor z italijansko manjšino konstruktiven
Premier Janša se je v okviru vladnega obiska obalno-kraške regije sestal s predstavniki italijanske narodne skupnosti v Sloveniji, ki so mu predstavili težave, s katerimi se soočajo pripadniki italijanske manjšine. Kot je po srečanju dejal Janša, je bil pogovor koristen in konstruktiven, premier pa je napovedal konkretno reševanje težav italijanske manjšine po posameznih ministrskih resorjih. Tako naj bi se že ta mesec predstavniki italijanske skupnosti sestali z nekaterimi ministri in se poskusili dogovoriti glede nekaterih odprtih vprašanj.
Kot je še dejal Janša, so se pogovarjali o statusu in položaju italijanske skupnosti v Sloveniji. Sam je ponovil stališče, ki ga vlada zastopa od samega začetka mandata, in sicer da se bodo trudila za izboljšanje položaja italijanske manjšine.
Lipici nakazali prvih 100 milijonov tolarjev
Ministri za kmetijstvo, za okolje in za kulturo so obisk začeli v Kobilarni Lipica, kjer so se seznanili z razmerami ter z vodstvom spregovorili o predlogih, ki jih je marca pripravila medresorska delovna skupina za dolgoročno ureditev delovanja kobilarne. Ministrstvo za kmetijstvo je v skladu s sklepom vlade, sprejetim konec marca, kobilarni že odobrilo nekaj čez sto milijonov tolarjev za minimalno potreben obseg varstva konjereje.
Minister za kulturo Vasko Simoniti je po srečanju povedal, da so znova izpostavili potrebo po finančni pomoči kobilarni še v letošnjem letu in izoblikovanju natančnega načrta, kako jo znova umestiti na evropski zemljevid.
V pripravi zakon o morskem ribištvu
V pripravi je zakon o morskem ribištvu, ki bo skupaj z nacionalnim strateškim načrtom za področje morskega ribištva preučil status ribičev ter možnost uvedbe večjega števila ukrepov, ki bodo v kratkem omogočili izplačila odškodnin ribičem za izpad ulova zaradi meduz, pridobitev denarja iz razpisa za posodobitev obstoječih plovil ter denar za podporo malemu priobalnemu ribolovu, je ob današnjem obisku v Izoli dejala ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Marija Lukačič.
Vlada podpira gradnjo ene šole
Minister za šolstvo in šport Milan Zver se je z vodstvom koprske občine pogovarjal o načrtovani gradnji ene osnovne šole v Kopru, ki naj bi nadomestila osnovni šoli Pinka Tomažiča in Janka Premrla - Vojka. Zver je na novinarski konferenci poudaril, da vlada podpira gradnjo ene same šole, saj naj bi bila to zaradi prostorske stiske edina možnost. Znano je sicer, da krajani gradnji ene šole nasprotujejo in v primeru takšne odločitve napovedujejo referendum.
Dolgovi pestijo izolsko bolnišnico
Minister za zdravje Andrej Bručan je ob obisku v Izoli dejal, da so težave v izolski bolnišnici dolgovi, ki jo pestijo. Poudaril pa je tudi nujnost organiziranja urgentne službe. Med pogovori z osebjem bolnišnice je minister omenil dodatek k dodatnemu zdravstvenemu zavarovanju, ki bo namenjen pokritju oskrbe tistih, ki dejansko niso bolni, a niso zmožni samooskrbe.
Ob urgentni službi, ki je po ministrovem mnenju nujna v izolski bolnišnici, bo potrebno organizirati še službo za posebne primere v obalnih zdravstvenih domovih. Glede urgentnega centra visoke stopnje je minister povedal, da se še niso odločili, ali ga bodo postavili v šempeterski ali v izolski bolnišnici. Sicer pa bodo po ministrovih besedah v Sloveniji največ štirje takšni centri.
Avtocestni koridor proti Italiji končan septembra
Prometni minister Janez Božič je obiskal Splošno plovbo Portorož, kjer je v pogovoru z vodstvom izpostavil tudi vprašanje uvedbe davka na tonažo. Kot je dejal Božič na novinarski konferenci, je vlada dokument že pripravila in je trenutno v medresorskem usklajevanju ter bo predvidoma potrjen še letos. Na pogovorih v Luki Koper pa je zagotovil, da se na področju izgrajevanja infrastrukture že odvijajo aktivnosti, za katere je trenutno zagotovljenih sedem milijard tolarjev.
Trenutno se sicer končuje prva povezava petega avtocestnega koridorja proti Italiji, ki naj bi bila po Božičevih besedah končana do septembra. Poudaril je še, da je Slovenija pri gradnji prehitela Italijo, ki naj bi za gradnjo avtoceste do mejnega prehoda Škofije potrebovala še dve leti. Poleg tega tečejo priprave na gradnjo hitre ceste Koper-Izola.
Pomoč za Primorsko univerzo
Predsednik vlade Janez Janša je skupaj z ministrom za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Juretom Zupanom obiskal Univerzo na Primorskem (UP), obiskal pa jo je tudi minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel. Premier je zagotovil, da se bo država še bolje organizirala in pomagala univerzi pri pridobivanju sredstev iz evropskih strukturnih skladov, obenem pa tudi preučila možnosti za podelitev državnih jamstev pri pridobivanju kreditov za rešitev infrastrukturnih (predvsem prostorskih) problemov univerze, so sporočili z Univerze.
Tako predsednik vlade kakor tudi resorni minister sta zagotovila načelno podporo univerzi pri razvoju naravoslovnih programov, podprla njeno težnjo po uravnoteženosti in hkrati dodala, da bosta vedno podprla tudi dobre in zanimive humanistične programe, predvsem tiste, ki razvijajo konkretne sinergije s širšim družbenim prostorom, so sporočili z Univerze.
Pri akreditaciji študijskih programov bo ministrstvo dajalo prioriteto fakultetam z dobrimi programi, s kakovostnim pedagoškim kadrom, zavedajoč se, da je za kakovostno izvedbo programov pomembna tudi opremljenost fakultet. Temeljni cilj pa je zagotoviti kakovostne in zaposljive kadre v slovenskem gospodarstvu in ne nazadnje tudi državi, so zapisali v sporočilu za javnost ministrstva za visoko šolstvo.