
S podeželja prihaja skrb zbujajoča informacija, da je zaradi pomanjkanja zdravnikov ogrožena zdravstvena oskrba prebivalcev, so na današnji novinarski konferenci navedli v poslanski skupini NSi. "Podeželje je dvigovalo glas, ko so zapirali pošte, banke, bencinske črpalke, umikali bankomate, danes so na udaru najšibkejši, tisti, ki ostajajo brez zdravnikov," je dejala strankina poslanka Iva Dimic.
Ob tem je izpostavila razmere ob kadrovski stiski v nujni medicinski pomoči v Zdravstvenem domu Tolmin, ki so zadnje tedne odmevale v javnosti po tistem, ko je zdravstvena inšpekcija šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. "V Tolminu so razmere nevzdržne in na to opozarjajo že dalj časa, vsako leto jih še poslabša množični adrenalinski turizem," je poudarila Dimičeva.
Podobne težave imajo po njenih navedbah tudi v Zdravstvenem domu Idrija, te pa so se še zaostrile po valu upokojitev, velika oteževalna okoliščina je tudi odmaknjenost območja. "Kompleksno težavo so skušali rešiti z nadomestno ambulanto, kamor so vključevali vse razpoložljive zdravnike, bolnike je vsakič obravnaval drug zdravnik, podaljšal se je čas obravnave, povečalo tveganje za zdravniške napake, zamrla je preventivna dejavnost, zato so na slabšem predvsem kronični bolniki," je naštela.
Kot je izpostavila, so vodstva zdravstvenih domov v obeh primerih poskusila s številni ukrepi za privabljanje zdravnikov, a neuspešno. S podobnimi težavami pa se po besedah Dimičeve soočajo tudi drugi zdravstveni domovi po Sloveniji. "Danes je to težava podeželja, brez ukrepov pa bo to postala težava večjih regijskih središč, ki bodo morala prevzemati bolnike iz odmaknjenih krajev. To bo še podaljšalo čakanje in še dodatno otežilo dostopnost, nenazadnje pa to pomeni tudi velik pritisk in obremenjenost za zaposlene," so prepričani v manjši stranki opozicije.
Vlado pozivajo k ukrepanju, a hkrati ocenjujejo, da vladna politika na področju zdravstva ni ustrezna, predlagane rešitve koalicije pa da prinašajo višje stroške, več denarja, manjšo dostopnost in manj opravljenih storitev.
Zato jih po njihovem mnenju upravičeno skrbi, kaj bo prinesla novela zakona o zdravstveni dejavnosti, ki jo poslanci obravnavajo prav danes. Po besedah Dimičeve je na mestu tudi vprašanje, ali je cilj koalicije potiskati bolnike v roke zasebnikov.
Koalicijske poslance ob tem pozivajo k "treznemu razmisleku" in zavrnitvi predlagane novele.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.