Kot luč na koncu tunela je zasijala sinočnja, za mnoge zaposlene težko pričakovana referendumska nedelja. Ljudstvo je slišalo opozorila, pozive zaposlenih, prisluhnilo njihovim argumentom. Sinočnja odločitev bo zelo verjetno dvignila razpoloženje med zaposlenimi, meni dr. Marko Milosavljević s Fakultete za družbene vede. A na dokončno uveljavitev zakona bo, opozarja, treba še nekoliko počakati.
"Trenutno vodstvo bo gotovo v naslednjih tednih, dnevih in morda mesecih poskusilo uveljaviti še čim več svojih odločitev. Glede na preteklost predvidevam, da bodo te odločitve iz dneva v dan bolj problematične, bolj sporne in verjetno škodljive za radiotelevizijo," je dejal Milosavljević. Novi, po novem zakonu manj številčni, svet RTV naj bi se prvič sestal predvidoma aprila. Sledi imenovanje uprave, nato direktorjev televizije in radia.
"Če pri izvedbi prehodnih odločb novele zakona ne bo prišlo do kakih nepredvidenih zapletov, bo Radiotelevizija Slovenija celotno sestavo novega vodstva imela konec julija ali na začetku avgusta prihodnje leto," je pojasnil predsednik programskega sveta RTV Peter Gregorčič. Slednji danes za izjave ni bil na voljo, podobno tudi ne generalni direktor RTV, a je medtem že napovedal pobudo za presojo ustavnosti zakona.
"To lahko zadeve zavleče za nekaj časa. Iz javne razprave v minulih tednih pred referendumom se mi zdi, da se je kar izkristaliziralo, da zakon o RTV z ustavnega vidika ni sporen," je dejal Milosavljević.
Od RTV pa k zakonu z najnižjo, a še vedno zadostno podporo ljudstva. Vlada bi v obliki, kot si jo je zamislil koalicijski trojček, lahko zaživela aprila. "Smo namenoma čakali in si vzeli čas ta teden, ki je pred nami, da dokončno finaliziramo kadrovske rešitve. Bodoči in tudi obstoječi ministri bodo morali opraviti kar nekaj zaslišanj v parlamentu," je povedal predsednik vlade Robert Golob.
"Stranka Levica je tista, ki mora do petka, ki prihaja, sporočiti imena ministrov, ki bodo potem imenovani. To je dogovor," je dodal minister Luka Mesec.
Ni še jasno, kdo bo vodil novo ministrstvo za solidarno prihodnost, lahko pa bi to bil državni sekretar Simon Maljevac. Dobili bomo še ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, ministrstvo za izobraževanje pa se bo razdelilo na ministrstvo za vzgojo in šolstvo ter ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
"Rečeno je bilo, da drugo izobraževalno ministrstvo prevzema državni sekretar Darjo Felda, jaz pa prehajam oz. ostajam na visokošolskem delu, ki po novem vključuje tudi področje inovacij," je dodal minister Igor Papič.
Po zelo verjetni selitvi Bojana Kumra na novo ministrstvo za energijo gre pričakovati, da bo se bo na vrh infrastrukturnega ministrstva ponovno zavihtela Alenka Bratušek.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.