Predsednik zbornice za zasebno varovanje Ingo Paš je na današnji novinarski konferenci zanikal navedbe, da naj bi bilo usposabljanje varnostnikov, ki ga organizira zbornica, slabo. "Zbornica usposabljanje organizira po programih, ki ga je določilo ministrstvo za notranje zadeve, zato ne more prevzemati odgovornosti zanje," je dejal Paš. Po njegovih besedah bi novela zakona o zasebnem varovanju v praksi pomenila ukinitev zbornice.
Paš je na novinarski konferenci sicer priznal, da lahko po zdajšnjem programu nekdo postane varnostnik že po samo 40 urah predavanj in uspešno opravljenem končnem izpitu, vendar pa zbornica po njegovih besedah dela le po programih, ki jih je določilo ministrstvo. "Strinjam se, da je usposabljanje mogoče res prekratko, vendar zbornica ne more biti kriva, če je ministrstvo dovolilo, da najkrajši program traja le 40 ur. Programe, po katerih delamo, je namreč predpisalo in potrdilo prav ministrstvo," je dejal Paš.
Po njegovih besedah gre kljub temu za dobre programe, na katerih poučuje kakovosten in usposobljen kader. "Zbornica je v sodelovanju z centrom republike Slovenije za poklicno izobraževanje že leta 2004 vzpostavila osem nacionalnih poklicnih kvalifikacij, kar pomeni, da lahko panoga izobražuje lasten kader. Ta kader, ki je visoko strokovno usposobljen, tudi poučuje na usposabljanjih, kar pomeni, da so ta kakovostna in strokovna" je dejal Paš. Prav tako po njegovih besedah program v ničemer ne zaostaja za programi iz drugi držav. "Podoben program imajo denimo v Nemčiji in Španiji, medtem ko denimo v Avstriji, na Češkem ali Slovaškem, usposabljanje sploh ni potrebno," je dejal Paš.
Zbornica: Spremembe zakona so potrebne, a ne po hitrem postopku
Po besedah predsednika uprave zbornice Marjana Piška se v zbornici strinjajo, da so spremembe zakona o zasebnem varovanju potrebne, ne strinjajo pa se s tem, da se v celoti sprejemajo po hitrem postopku. "Strinjamo se, naj se zakon po hitrem postopku popravi v delu, ko govori o podeljevanju in odvzemanju licenc, ne pa tudi, ko gre za tako vsebinske in obširne rešitve, kot je organiziranje usposabljanja. Gre namreč za zadeve, za katere si je treba vzeti veliko več časa z razmislek," je dejal Pišek.
Če bi bila novela sprejeta, bi to po njegovih besedah v praksi pomenilo, da bi bila zbornica praktično ukinjena. "Z novelo bi bila zbornici odvzeta naloga izobraževanja, s tem pa bi izgubila ves svoj smisel, saj je to njena osnovna dejavnost. Če se bo to zgodilo, se bojim, da bo v prihodnje še več takšnih pojavov, kot smo mu bili priča pred Globalom," je dejal Pišek.
Po besedah predsednika upravnega odbora zbornice Roberta Pistotnika bi bili v zbornici sicer še pripravljeni pristati na določilo, po katerem bi v zakon zapisali, da strokovna izobraževanja organizirata Policijska akademija, zbornica za zasebno varovanje in drugi. Ne morejo pa pristati na zdajšnji predlog, ki določa, da usposabljanje organizira zgolj Policijska akademija, lahko pa tudi drugi. "Takšna dikcija pomeni, da bi zbornica postala le še nekakšno interesno združenje in nič več," je dejal Pistotnik.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.