Več o napovedanem shodu so predstavili na novinarski konferenci Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz). Spregovoril je glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, poleg njega pa so spregovorile še predsednica Sindikalne konference predšolske vzgoje Sviz Marjana Kolar ter različne vzgojiteljice predšolskih otrok - pomočnice vzgojiteljic, ki so predstavile položaj zaposlenih, njihova pričakovanja oziroma zahteve in podrobnosti protestnega shoda, ki bo potekal 14. januarja.
"Shod bo potekal v soboto, da ne bi motili dela in varstva otrok v vrtcih," je opozoril Štrukelj in dodal, da je shod povsem upravičen, saj so pomočnice in pomočniki vzgojitelji v zelo slabem in nezavidljivem položaju. "Odnos države do pomočnic vzgojiteljev je zelo ciničen. Ministri se hvalijo z našimi vrtci, da smo primerljivi s skandinavskimi vrtci, ki veljajo za najboljše v svetu, delo teh, ki nosijo odgovornost v vrtcih, pa je v resnici plačano manj kot znaša minimalna plača. Njihovo delo je zelo podcenjeno," je opozoril Štrukelj. Protestni shod bo na dela prost dan, ker se zavedo, kako lahko stavka med delovnim dnem povzroči stisko staršem otrok. Kolarjeva opozarja, da starši pri položaju pomočnic vzgojiteljic niso nič krivi. Po njenem mnenju je za razvrednotenje poklica kriva zgolj država.
V Sviz so se sredi decembra lani odločili za shod v podporo zaposlenim na delovnem mestu pomočnika vzgojitelja predšolskih otrok, ker pogajanja z vlado, na katerih so se sicer sestali tudi danes, že nekaj mesecev stojijo. Po njegovih besedah razvrednotenje dela pomočnikov vzgojiteljev ni unikatno v javnem sektorju, je pa "zelo dobra ilustracije tega, kako dramatično deformiran je plačni sistem v javnem sektorju". Po njegovih besedah je izrazito nepravičen do nekaterih v javnem sektorju, ki opravljajo odgovorna dela.
"Povprečna plača pomočnic vzgojiteljic ne dosega niti 80 odstotkov povprečne plače vseh zaposlenih v javnem sektorju, ki imajo enako, torej srednjo izobrazbo," opozarja Štrukelj in dodaja, da država pričakuje, da bodo še naprej delali "na zrak", kar pa se je - po njegovih besedah - ta trenutek končalo.
Glede na razlike v plačilu država, po besedah Štruklja, pomočnikom vzgojiteljev sporoča, da njihovo delo ni nič vredno, da je njihova odgovornost nepomembna. Napovedal je, da bodo pritiske stopnjevali. Če shod prihodnji teden ne bo zalegel, bodo šli po njegovih napovedih s celotnim članstvom pred vlado, kar bo opozorilo pred splošno stavko, ki bo temu sledila.
Kot je dodal Štrukelj, številne pomočnice vzgojiteljic zaradi slabega plačila raje odhajajo delati v razne trgovske centre, kar bi moral biti glasen alarm za našo vlado. Opozoril je, da je zdaj skrajni čas, da se stvari spremenijo, da se ne bo zgodila kriza "kot v zdravstvu, ki pospešeno razpada, ker nismo ukrepali pravi čas".
'Počutim se ponižano, razvrednoteno'
Pomočnice vzgojiteljic iz posameznih vrtcev po državi so medtem opozorile tudi, da so se zahteve pri njihovem delu povečale, da niso več zgolj varuhinje, ampak se nenehno izobražujejo in v tandemu sodelujejo z vzgojiteljico pri načrtovanju in izvajanju aktivnosti, a da se to žal ne vrednoti. Prav tako so neovrednoteni pridobljeni nazivi.
"Ljudje si ne morejo več privoščiti opravljati tako slabo plačanega dela," je opozorila pomočnica vzgojiteljice v vrtcu Otona Župančiča. Kot je dejala, nekateri zaposleni začenjajo v 22. plačnem razredu, kar je precej pod minimalno plačo. Zadnje čase številni pomočniki vzgojiteljev odhajajo na druga delovna mesta, zato je marsikje veliko pomanjkanje. Od države sedaj zahtevajo, da končno pošteno ovrednoti njihovo delo, če ne se lahko hitro zgodi, da bodo vrtci ostali brez ustreznega kadra.
Pomočnica vzgojiteljice Karmen Kasesnik iz Vrtca Velenje je kot pomočnica zaposlena že 28 let. Kot pravi, so se zahteve v vsem tem času močno povečale. Ves čas se morajo dodatno izobraževati. Ker je izhodiščna plača pomočnika vzgojitelja močno pod minimalno plačo, se počutijo ponižane, razvrednotene. Shod ocenjuje kot edino pot, da opozorijo nase in na svoje delo, ki ga opravljajo strokovno in srčno.
Spregovorila je tudi pomočnica vzgojiteljice, ki to delo opravlja že 38 let. "Nosimo zelo veliko odgovornost do otrok. Ne samo glede vzgoje, pač pa predvsem glede varnosti otrok," opozarja. Gre za izredno odgovornost, ki jih zelo močno obremenjuje. Prepričana je, da je čas, da končno postanejo plačane v skladu s svojimi obremenitvami in odgovornostjo.
Pomočnice so opozorile še na številne primere poklicnih bolezni in poudarile, da pri delu vztrajajo zaradi otrok, ker jih delo z njimi osrečuje, a da si nekateri ne morejo več privoščiti opravljati takega dela.
KOMENTARJI (219)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.