minimalna plača

'Minimalna plača je podcenjevanje njihovega dela'

01. 04. 2025 19.06

Plače so pomembna tema, posebej za tiste slabo plačane poklice, brez katerih pa ne moremo. Na običajen delovni dan smo že ob pol šestih zjutraj začeli pri delu spremljati strežnico v domu za starejše. In kaj vse mora narediti za bruto plačo nekaj čez 1300 evrov ?

Minimalna plača: v Luksemburgu enkrat višja kot v Sloveniji

24. 03. 2025 06.04

Bruto minimalna plača se je januarja v članicah EU gibala od 551 do 2638 evrov. Najnižji 'minimalec' v EU prejemajo delavci v Bolgariji, najvišjega pa v Luksemburgu. Slovenija je s 1278 evri na 8. mestu med 29 evropskimi državami, ki so bile vključene v analizo. Primerjava gibanja minimalnih plač v evropskih državah je še pokazala, da so se te v zadnjih 10 letih najbolj povišale v državah vzhodne in jugovzhodne Evrope, kjer so sicer praviloma še vedno najnižje.

Slovenija zasedla sedmo mesto na lestvici bruto minimalnih plač v EU

25. 02. 2025 18.39

Slovenija ima letos s slabimi 1278 evri sedmo najvišjo bruto minimalno plačo v Evropski uniji, kažejo podatki Evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer. Minimalno plačo ima sicer urejenih 22 od 27 članic z izjemo Danske, Italije, Avstrije, Finske in Švedske, ki to vprašanje urejajo s kolektivnimi pogodbami.

Slovenska minimalna plača sedma najvišja v EU, rast letos med najnižjimi

23. 02. 2025 15.41

Slovenija ima letos s 1277,72 evra bruto sedmo najvišjo bruto minimalno plačo v EU, z višino njene uskladitve pa zaseda rep sedemindvajseterice. Za manj kot za 1,9 odstotka, za kolikor se je zvišala v Sloveniji, je minimalna plača porasla le v dveh državah, kaže objava Evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer (Eurofound).

Minimalna plača letos višja za 27 evrov

24. 01. 2025 16.25

Ministrstvo za delo je sprejelo odločitev glede letošnje višine minimalne plače. Letošnja minimalna plača se bo uskladila z lanskoletno inflacijo, ki je po podatkih statističnega urada 1,9 odstotka. Po novem bo bruto minimalna plača tako znašala 1.277,72 evra. Hkrati ministrstvo za jesen napoveduje ponoven izračun minimalnih življenjskih stroškov.

ESS potrdil krizno shemo skrajšanega delovnika

17. 01. 2025 18.23

Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialmnega sveta uspeli potrditi predlog zakona o vzpostavitvi krizne sheme skrajšanega delovnega časa, ki gre sedaj v javno razpravo. Največ razhajanj je bilo glede uskladitve minimalne plače.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano

09. 01. 2025 06.00

Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Kaj leto 2025 prinaša za naše denarnice?

01. 01. 2025 19.37

Novo leto prinaša precej sprememb. Višje plače v javnem sektorju in zvišanje dohodninskih olajšav. Novo leto številnim prinaša višje prihodke, na drugi strani pa tudi višje dajatve. Z novim letom prihaja višji RTV-prispevek, spomladi višji obvezni zdravstveni prispevek, poleti pa še prispevek za dolgotrajno oskrbo. Kaj vse stopa v veljavo leta 2025?

Obetajo se subvencije za skrajšani delovnik in dvig nadomestila za brezposelnost

19. 12. 2024 16.32

Na področju trga dela se obeta več sprememb. Med prvimi naj bi bila shema skrajšanega delovnika, o kateri že tečejo pogajanja socialnih partnerjev. Obetajo se novosti pri višini denarnih nadomestil za brezposelnost, predvideno je sezonsko delo v gostinstvu in turizmu. Ministrstvo si želi porušiti tudi most do upokojitve, ko gredo starejši v pokoj neposredno z zavoda za zaposlovanje. Minimalna plača naj bi se uskladila le z inflacijo, je neuradno izvedela STA.

'Če bo dvig minimalne plače minimalen, bo njena kupna moč znova padla'

17. 12. 2024 14.45

Potem ko je k ustreznemu zvišanju minimalne plače pred dnevi pozval poslanec Levice Miha Kordiš, so to storili še v sindikatu Mladi plus. Minister za delo Luka Mesec je medtem v DZ napovedal, da se bodo o vseh ukrepih v zvezi z minimalno plačo v začetku januarja pogovorili s socialnimi partnerji.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Oba starša zaposlena, a po plačilu položnic ostane le še 250 evrov

14. 11. 2024 18.56

Približno 250 evrov na mesec po plačilu položnic v povprečju ostane štiričlanski družini, kjer sta oba starša na minimalni plači. Za hrano, obleko, obšolske dejavnosti otrok. Humanitarne organizacije opozarjajo, da se nanje zaradi nizkih plač in visokih stroškov najemnin, hrane in ogrevanja obrača vedno več revnih zaposlenih. V Sloveniji sicer pod pragom revščine živi več kot 260 tisoč ljudi, zato v poslanski skupini Nova Slovenija vlado pozivajo k takojšnjemu ukrepanju.

Odbor DZ sprejel dopolnila k novemu plačnemu zakonu

14. 10. 2024 21.23

Odbor DZ za notranje zadeve se je v drugi obravnavi opredelil do predloga zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju. Besedilo so popravili z dopolnili, ki jih je vložila koalicija, predhodno pa so se o njih uskladili predstavniki vlade in sindikatov. Pripravljena so bila kot odziv na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ (ZPS).

Ministrstvo miri: Ne bomo množično izpuščali zapornikov na prostost

09. 10. 2024 19.04

Namesto 1346, za kolikor imamo prostora, je v zaporih po vsej državi trenutno dobrih 1830 zapornikov. Najbolj prenatrpan zapor je ljubljanski. Na Povšetovi je trenutno 256 zapornikov, prostora pa imajo za 135. Ob tem pa množično primanjkuje tudi pravosodnih policistov. In kako reševati kritično situacijo v slovenskih zaporih? Z začasno prekinitvijo prestajanja kazni, predlagajo na pravosodnem ministrstvu, kjer mirijo: "Ne odpiramo vrat zaporov, ne bomo množično izpuščali zapornikov na prostost." Ukrep, če ga bo potrdila vlada, bi veljal le za okoli 30 zapornikov. Šlo naj bi za začasni ukrep, ki pa, priznava ministrica Katičeva, na dolgi rok prezasedenosti zaporov in pomanjkanja pravosodnih policistov ne bo rešil.

'Dostojno delo mora zadostiti pričakovanjem posameznika v sodobni družbi'

07. 10. 2024 15.13

Minister za delo Luka Mesec je ob svetovnem dnevu dostojnega dela opozoril, da mora dostojno delo zadostiti pričakovanjem posameznika v sodobni družbi, tako da se ta ne počuti izkoriščanega; slednje ostaja prednostna naloga tudi v prihodnje. Za dostojno delo pa so po njegovih besedah nujni tudi varnost in zdravi delovni pogoji.

Vlada in sindikati usklajeni: 'Nobena plača ne bo pod minimalno'

25. 09. 2024 11.38

Vlada in sindikati javnega sektorja so uskladili novi plačni zakon, ki predvideva uveljavitev plačne reforme z novim letom. Po besedah ministra Boštjančiča gre nesporno za največjo prenovo sistema plač v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. Prehod na novo plačno lestvico bo postopen, začne se 1. januarja 2025, zaključi pa 1. januarja 2028. Višjih plač bodo najprej deležni najslabše plačani uslužbenci, nihče pa ne bo več imel plače, nižje od minimalne, je pojasnil.

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?

25. 09. 2024 15.40

Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'

19. 09. 2024 06.10

Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Golob: Prioritete do konca mandata so zdravstvo, stanovanja in podnebna politika

12. 09. 2024 07.34

Poslanci in ministri strank koalicije so se sestali na Brdu pri Kranju, kjer so pregledali uresničevanje koalicijske pogodbe ter začrtali delo za naprej. Premier Robert Golob je uvodoma pohvalil dosedanje delo vlade, nato pa napovedal, da bodo med drugim glavne prioritete do konca mandata zdravstvo, stanovanja, podnebna politika, znanje, javne finance in pravna država.

Macron se je združil z Le Pen? 'Samo zato, da ne bi oblasti prevzeli zmagovalci'

07. 09. 2024 11.06

"Predsednik Macron je pravkar nominiral mandatarja za sestavo desne vlade ob podpori skrajne desnice, v popolnem nasprotju z volilnim rezultatom, na katerem je slavila leva koalicija," tako v stranki Levica pravijo na povolilno dogajanje v Franciji. Macron je sicer za premierja imenoval starega političnega mačka Michela Barnierja.

V Boxmarku v odpuščanja: ob zaposlitev okoli 120 delavcev

19. 08. 2024 17.52

V kidričevskem proizvajalcu usnjenih prevlek za avtomobilsko in letalsko industrijo Boxmark Leather bo zaradi zmanjšanja naročil do konca leta zaposlitev predvidoma izgubilo približno 120 delavcev. Za odpuščene naj bi se po oceni zavoda za zaposlovanje v lokalnem okolju našle nove zaposlitvene priložnosti.

Putin podvojil plačila za nove prostovoljce, ki bi se borili v Ukrajini

01. 08. 2024 10.56

Ruski predsednik Vladimir Putin je oznanil, da bo podvojil plačilo za prostovoljce, ki bi se pod rusko zastavo borili v Ukrajini. Rusi, ki bodo podpisali pogodbo z vojsko, bodo vnaprej prejeli plačilo v višini vsaj 4311 evrov. Putin pa je zvišal tudi minimalno letno plačo.

1600 evrov minimalne plače, v pokoj pri 60, zamrznjene cene in ljubezen do diktatorjev

11. 07. 2024 07.00

Kakšna bo realnost, ko se bodo glave po francoskih volitvah še nekoliko bolj ohladile? Prva reakcija je bilo veselje, ker je bil "ustavljen pohod skrajne desnice". Kaj pa bo Franciji in EU prinesla (skrajna) levica, ki želi precej radikalne spremembe? Olajšanje ali se bodo sčasoma uresničile napovedi Marine Le Pen o "odloženi zmagi"?

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Nezadovoljni uporabniki UE, stavkajoči pozivajo k razrešitvi ministra

17. 06. 2024 14.42

Na Varuha človekovih pravic se obrača vedno več posameznikov s kritikami dela upravnih enot med stavko, s katero stavkajoči že več mesecev opozarjajo na nizke plače in obremenjenost z velikim pripadom zadev. In medtem ko minister za javno upravo Franc Props obljublja kadrovske okrepitve na upravnih enotah, pa sindikalisti zahtevajo njegovo razrešitev. Premier Robert Golob, ki je odgovarjal na poslanska vprašanja, ob tem poudarja, da so pogajanja o plačah v javnem sektorju trda in kompleksna. Vlada je pripravljena vsakemu zaposlenemu zagotoviti vsaj minimalno plačo, saj osnovna plača nekaterih ne dosega niti minimalne. A predlog še ni uveljavljen, ker se sindikati borijo tudi za zaposlene z višjimi plačami, meni.

Golob: Rezultati bodo prinesli še en mandat

30. 05. 2024 08.49

Vlada Roberta Goloba bo 1. junija zabeležila drugo leto na čelu države. Ob tem je Golob izpostavil rekordne dobičke v gospodarstvu, obenem pa so se rekordno dvignile tako zagotovljene pokojnine kot tudi minimalna plača. Zagotovil je, da vlada nadaljuje pripravo strukturnih reform; sprejela je izhodišča za davčno, prav tako je sprejela izhodišča za spremembo Zakona o zdravstveni dejavnosti. Prepričan je, da bodo rezultati prinesli še en mandat. Zagotovil je, da bodo vse obljube volivcem izpolnili v dveh mandatih. Kot meni, so na 'odlični poti', da jim to uspe.

Na upravnih enotah zaostrujejo stavko: 'Nihče nas ne sliši'

15. 05. 2024 07.23

Zaposleni na 34 od 58 upravnih enot od danes dalje stavkajo do izpolnitve zahtev. Še na 15 upravnih enotah ohranjajo stavkovne srede. Ob tem pa v sindikatu državnih organov opozarjajo na pritiske, ki so jih deležni stavkajoči. Sprožili so že inšpekcijske postopke, v prihodnjih dneh nameravajo še sodne. Predsednik vlade Robert Golob je zaostritev stavke komentiral z besedami, da je to nepotrebno, saj da bo plačna reforma izvedena na enkrat in v celoti.

Kdo si tradicionalno praznovanje na Rožniku sploh lahko privošči?

01. 05. 2024 19.55

Najrevnejši delavci si tradicionalnega praznovanja na Rožniki najbrž ne morejo privoščiti, pravijo kritiki. Če greš namreč na to prireditev, si seveda želiš privoščiti tudi kaj hrane in pijače, morda še kak priboljšek za otroka. Že leta pa velja, da cene na tem srečanju niso ravno sindikalne. Čeprav, pravijo redni obiskovalci, so v zadnjih letih postale nekoliko znosne.

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev

30. 04. 2024 18.22

Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

'Demokracija se konča pri vratih delovnega mesta'

30. 04. 2024 12.51

Pred delavskim praznikom, ki ga obeležujemo 1. maja, so svoje poslanice državljanom posredovali tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec ter državna sekretarja Dan Juvan in Igor Feketija. Kot je ob tem opozoril Mesec, je "prvi maj praznik, ki nas vsako leto spomni, da evropski socialni model ni samoumeven". Mesec in Juvan se bosta 1. maja udeležila tudi prireditve na Rožniku.