V njem protestirajo proti "ultimatu", ki ga je po njihovih navedbah v petek postavil Bogunovič in v skladu s katerim bi se morali begunci v zameno za višjo finančno pomoč ob izselitvi zavezati, da bodo to storili do določenega datuma. Še bolj nesprejemljivo se jim zdi, da je Bogunovič z zavezo po izselitvi pogojeval posredovanje predloga za zvišanje finančne pomoči vladi.
Nevladne organizacije so, kot so zapisale v sporočilu za javnost, sklep o predlogu za dvig finančne pomoči sprejele kot "nujen in pozitiven korak k reševanju problema", brez katerega begunci nimajo nobene možnosti najti nadomestne nastanitve. Zato to ni "ugodnost, ki bi jo bilo mogoče pogojevati" temveč "nujen predpogoj za izpraznitev centra".
Kot poudarjajo omenjene organizacije, so begunci center pripravljeni zapustiti, vendar jim morata urad in vlada to omogočiti. "V današnjih okoliščinah je popolnoma nemogoče napovedati datum, kdaj bo nekdo lahko zapustil center," poudarjajo in dodajajo, da se lahko begunci zavežejo le opisno, kar so tudi storili - center bodo zapustili, ko jim bo omogočena nadomestna nastanitev. Begunci so se sicer, čeprav ponujena finančna pomoč ne zadošča, po navedbah nevladnih organizacij iskanja stanovanj že lotili. Pri tem se srečujejo s številnimi težavami, saj jih nekateri najemodajalci, tudi če sredstva za najemnino lahko prispevajo sami, odbijajo, ker so begunci.
Na ministrstvu za notranje zadeve pa so se danes odzvali na ponedeljkov odgovor begunskega odbora viškega centra, da se s 1. oktobrom kot datumom zaprtja centra ne strinjajo. Kot so na MNZ zapisali v sporočilu za javnost, je ministrstvo problem hotelo reševati "v dialogu in prisluhniti argumentom beguncev", čeprav bi "k problemu lahko pristopili tudi drugače". Lahko bi, "tako kot druge evropske države", določili datum zaprtja viškega centra in begunce napotili na katerega od ostalih begunskih centrov po Sloveniji.
Tako je ministrstvo v sporočilu za javnost opozorilo, da je najprej pristalo na preložitev datuma zaprtja begunskega centra na Viču (31. junij 2002) in poskušalo v dialogu z begunci in nevladnimi organizacijami poiskati ustreznejši termin (1. oktober 2002). Sočasno je ponudilo tudi možnost, da se 50 beguncev naseli v Azilnem domu, urad za priseljevanje in begunce pa je predlagal povečanje finančne pomoči. Prav tako je ministrstvo na sestankih prisluhnilo vsem drugim zahtevam beguncev po čim večji poenostavitvi postopka za pridobivanje dovoljenja za stalno bivanje in prijavo prebivališča. Zato je že pripravilo ustrezne ukrepe, ki bodo postopek čimbolj poenostavili.
Izpraznitev begunskega centra je za Slovenijo zelo pomembna, saj bo tam postavljen nov azilni dom, ki ga država potrebuje za ustrezno reševanje begunske problematike, je zapisalo ministrstvo, ki pojasnjuje, da so prosilci za azil prav tako begunci, ki potrebujejo primernejšo nastanitev. Na ministrstvu ob tem dodajajo, da se v celoti zavedajo, da je iskanje stanovanja zelo zahtevna naloga, še toliko bolj za ranljivo skupino ljudi, kot so begunci, vendar je ne glede na to presenetljiva popolna nepripravljenost sprejeti predloge ministrstva. Tako, kot navajajo v sporočilu, "begunski odbor kar brez obrazložitve in pavšalno zavrača ponudbo za nastanitev 50 beguncev v Azilnem domu, čeprav je 20 beguncev izrazilo pripravljenost, da se preseli v Azilni dom. Na podlagi tega se na MNZ sprašujejo, "ali odbor potemtakem ne zastopa vseh beguncev".
Ministrstvo bo, kot je napovedalo, z zastavljenim projektom gradnje azilnega doma nadaljevalo, pripravljeni pa so tudi na dialog, "ki bo pripeljal do skupne rešitve". Kdaj se bodo pogovori z begunskim odborom, ki zastopa skupno okrog 200 muslimanskih beguncev iz BiH, nastanjenih na Viču, nadaljevala, v službi za stike z javnostjo danes še niso vedeli povedati, na vprašanje, kaj bodo storili v primeru, če se begunci ne bodo izselili do 1. oktobra, pa niso želeli dati komentarja.