Nataša Kukovec, ki je spregovorila za 24UR, je prepričana, da je bila njena mama, ki je bivala na varovanem oddelku dementnih oseb, deležna nasilja. Najprej s strani sostanovalke, nato s strani njenega sina. Začelo se je, pravi, z nepojasnjenim padcem in poškodbo na glavi.
"Ko sem prišla pogledat po službi to poškodbo, je mama imela že drugo poškodbo, in sicer ji je otekel obraz," pravi. Mamo naj bi udaril eden od obiskovalcev. A o tem napadu, o tej novi poškodbi, je dom ni obvestil. Aprila letos pa je sledila nova, nepojasnjena poškodba na glavi.
"Mama je imela znova subdoralni hematom, na koncu je bila tako onemogla, da je 10 dni po zadnjem odpustu iz nevrokirurgije umrla," pove sogovornica.
Direktor Doma Danice Vogrinec Marko Slavič očitek, da bi umrla zaradi nasilja, zavrača, čeprav priznava, da bi eden od svojcev sostanovalke lahko bil nasilen. A da mu obiska, pa čeprav gre za varovan oddelek, ne morejo preprečiti.
Zaposleni v domu izrazili ogorčenje
Zaposleni iz različnih delovnih enot tega javnega zavoda, ki je v državni lasti, so se sicer danes v velikem številu zbrali pred osrednjo enoto na Pobrežju in izražali ogorčenje nad po njihovih trditvah nepreverjenimi in netočnimi navedbami v reviji Jana o domnevnih nepravilnostih v poslovanju in nasilju nad oskrbovanci v Domu Danice Vogrinec.
"Zelo sem žalostna, da se tako piše o nas. To delo opravljam že 30 let pošteno in iz srca, rada imam varovance in oni imajo radi mene. Vsi se kljub zahtevnim razmeram trudimo po najboljših močeh, potem pa nas nekdo kar tako popljuva. In to anonimno! Če govoriš resnico, potem povej svoje ime in priimek," je dejala strežnica Lidija Milanovič.
Tudi njeni sodelavci in sodelavke so izražali razočaranje nad takšnim "blatenjem", zaradi česar trpijo tudi njihovi svojci. "Anonimnež je povsem izničil ves naš trud in delo," je dejala Nevenka Krajnc. Priznavajo sicer, da se lahko kdaj zgodi tudi kakšen neljubi dogodek, a da so ga vedno poskušali rešiti v dobro stanovalcev doma. Da bi se dogajale takšne nepravilnosti, kakršne opisuje članek v Jani, pa odločno zanikajo.
Zlatko Kauran, ki ima v tem domu mamo, je povedal, da so z oskrbo zelo zadovoljni. "Ne dopuščam, da nekdo govori grdo o teh ljudeh, ki postorijo vse, da so naši svojci na lepem. Na lepem v času, ko odhajajo," je dejal.
Drago Naberšnik je povedal, da je njegova mati bivala v Domu Danice Vogrinec 12 let. "Dobro poznam ljudi, ki delajo tu. Zelo srčni so, predano in kakovostno opravljajo svoje delo. Čeprav moje mame ni več, se čutim dolžnega, da jih podprem v tem neprijetnem trenutku, ki se je, kako zanimivo, zgodil tik pred izborom direktorja za prihodnje mandatno obdobje," je dejal.

Direktor doma: Takšnih manipulacij ne bomo dovolili
"V domu nimamo nobene prijave o grdem ravnanju zaposlenih s stanovalci, kaj šele o nasilništvu. Kvečjemu prejemamo le pohvale. Zato smo zgroženi in si takšnih manipulacij ne bomo dovolili," je dejal direktor doma Slavič v izjavi za medije.
Meni, da bo dogodek še dodatno združil zaposlene. "Mi bomo še boljši, pa če je to komu všeč ali ne. Ne bomo popustili. Je pa skrajno neodgovorno, da zaposleni po težko opravljenem delu nosijo domov še breme tako krivičnih obtožb," je dejal. Potrdil je, da se je prijavil na razpis za nov mandat direktorja. Rok za oddajo kandidatur se je iztekel v soboto.
Domnevne nepravilnosti: v eni plenici tudi po 15 ur
Revija Jana je poročala, da naj bi se v mariborskem Domu Danice Vogrinec, kjer več kot 400 zaposlenih skrbi za 900 oskrbovancev, dogajale številne nepravilnosti. Na njih se je obrnila skupina zaposlenih, od tam pa so prejeli tudi anonimno pismo z očitki o številnih nepravilnostih v domu.
Zaposleni opozarjajo na domnevno poniževanje, ustrahovanje in neukrepanje vodstva, kar naj bi privedlo do apatičnosti in obupa. Omenjajo še, da naj bi stanovalci plačevali za storitve, ki naj jih potem sploh ne bi izvajali. Kot primer so navedli, da stanovalci plačujejo za balkon, ki naj ga ne bi mogli uporabljati, ker naj bi bile postelje preširoke. Poleg tega opozarjajo na domnevno pomanjkanje osnovnih pripomočkov, kot so servirne mizice in pladnji, kar otežuje njihovo delo. Nujna naj bi bila tudi sanacija objekta.
Nezadovoljni so tudi zaradi neizplačila dodatka za delo med pandemijo covida-19, ki naj bi ga čakali eno leto. Vodstvo naj bi zaposlenim povedalo, da dodatkov ne morejo izplačati, ker ministrstvo ne zagotavlja sredstev, medtem ko naj bi direktor prejel dodatek za uspešno delo.
Kljub številnim pritožbam in anonimnim pismom, poslanim na različne institucije, vključno z ministrstvom, se razmere ne izboljšujejo, so zapisali.
Žrtve slabih razmer naj bi bili tudi oskrbovanci, navedbe zaposlenih povzema revija. Zaposleni so zaskrbljeni zaradi domnevno neustrezne oskrbe stanovalcev, ki naj bi bili zaradi pomanjkanja osebja v plenicah tudi po 14 ali 15 ur. Nekateri stanovalci naj ne bi bili na zraku več kot tri leta.
Ministrstvo: Ničelna toleranca do nasilja
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je včeraj v odzivu znova poudaril, da ima ministrstvo ničelno toleranco do nasilja v ustanovah in zunaj njih, zato so ob seznanitvi z zadevo takoj ukrepali v skladu s pristojnostmi.
Ministrstvo, ki je pristojno za opravljanje nalog na področju institucionalnega varstva, je takoj pozvalo zavod, da se opredeli do zadeve in ugotovitev medijskega poročanja, k temu pa so pozvali tudi socialno inšpekcijo, častno razsodišče pri Socialni zbornici Slovenije in ministrstvo za zdravje.
Maljevac ob zadnjih poročanjih o domnevnem nasilju nad starejšimi vnovič poziva tako uporabnike družbenih omrežij kot medijska uredništva, da z objavami in poročanjem o nasilju ne prispevajo k njegovemu razplamtevanju. "Obsodba nasilja pripomore k zmanjševanju nasilja, prikaz nasilja spodbudi k novim nasilnim dejanjem," je dodal.
KOMENTARJI (211)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.