Ministrstvo za kmetijstvo je 19. januarja objavilo Pravilnik o merilih za določitev stroškov dnevne oskrbe psov in mačk, ki se financirajo iz proračuna RS. Gre za predlog predpisa, ki je trenutno v javni obravnavi, kar pomeni, da do 3. februarja nanj zbirajo komentarje zainteresiranih skupin. Ko so predlog v petek posredovali različnim zavetiščem po Sloveniji, so mnogi upravljalci zavetišč zgroženo prebirali vsebino, sledil je plaz razočaranja in jeze.
Še posebej, ker je bila objava le tri dni po posvetu o zaščiti živali, ki ga je organizirala predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, kjer so se zavzeli za zakonodajo, ki bo bolj prijazna do živali, pa naj gre za rejne živali ali za hišne ljubljenčke. Namreč predsednica DZ je na posvetu izpostavila kot ključno nalogo nove zakonodaje primerno obravnavo in ustrezno skrb za živali. Kot je dejala, bo zakon o varstvu in zaščiti živali najverjetneje noveliran, predlogi sprememb pa so že v koalicijskem usklajevanju. Po besedah premierja Roberta Goloba pa so v koaliciji naklonjeni temu, da se poveča zaščita vseh živali. Potrdil je besede predsednice DZ, da je v koalicijskem usklajevanju več zakonskih predlogov. Verjame, da bodo našli rešitve, s katerimi bodo obravnavano področje naslovili tako, da bo to v korist živali in ljudi.
Velike besede, še večje obljube, nato pa šok: 'Kdo se dela norca iz nas?'
Društvo za zaščito živali Novo mesto je na svojem profilu na Facebooku po preučitvi pravilnika in objavi vsebine zapisalo: "Takole so si na ministrstvu za kmetijstvo zamislili izračun stroškov dnevne oskrbe, ki bi jih država plačala zavetiščem iz naslova dolgotrajne oskrbe (po 120 dneh). Za primerjavo pa zraven hrana srednjega kakovostnega ranga (pustimo ob strani, da nemalokrat potrebujejo visokokakovostno oskrbo in ne povprečno) iz ugodne spletne trgovine, varčno 800-gramsko pakiranje stane slabih 60 centov na dan za trikilogramsko mačko." Prav tako se sprašujejo, kje so v svojem izračunu upoštevali stroške, kot so posip za mačje stranišče, oprema, potrošni material (čistila, rokavice), elektriko in delo? "Očitno niso," odgovarjajo razočarano in dodajajo: "Tole objaviti tri dni po famoznem posvetu o zaščiti živali, ki naj bi prinesel toliko težko pričakovanih sprememb, je milo rečeno norčevanje."
Prav nič manj razočarani niso v Zavetišču Horjul, kjer so na svojem profilu na Facebooku sporočili, da so po velikih in lepih besedah na posvetu dobili elektronsko pošto, pod katero je podpisana ministrica za kmetijstvo Irena Šinko. "Družba je dovolj zrela, da lahko sprejmemo zakon, ki prepoveduje evtanazijo zdravih živali, so rekli pred letom in dobrimi tremi meseci. Rekli so tudi, da bodo zdaj te živali preživljale občine 30 dni, imetniki zavetišč 90 dni, po tem pa stroške prevzema država. Imetnikom zavetišč tako namenjajo šest evrov na mesec za mačko, lažjo od treh kilogramov, 12 evrov za mačko, težjo od treh kilogramov. Pa še 12 evrov za psa do 10 kilogramov, 40,5 evra za psa od 11 do 30 kilogramov in 60 evrov za psa, težjega od 30 kilogramov. Če prevedemo po domače, da bomo vsi razumeli: Država želi, da tudi po 120 dneh imetniki zavetišč plačujejo vse, razen na primer šest evrov na mesec za mačko. Humoristi eni," dodajajo v horjulskem zavetišču in opozarjajo, da so zavetišča polna, prav tako se odpovedujejo pogodbe občinam, novih zavetišč pa ni.
"Nam se občutki nemoči, razočaranja, krivice, ponižanja in kar je še takšnega nikakor ne poležejo," pa svoj zapis na temo predloga pravilnika na Facebooku začenjajo v zavetišču za živali Mačja hiša. "Nekateri se iz državnega proračuna vozijo na Dunaj za slabih 8000 evrov na koncert, ti isti od nas zahtevajo in nam določajo, da bi morali za ta denar cel mesec v skladu z zakonodajo skrbeti za 1300 mačk!"
Mariborsko zavetišče: Znesek povračila je zelo podcenjen
V Zavetišču za živali Maribor, s katerim upravlja Javno podjetje Snaga iz Skupine JHMB, ob pregledu pripravljenega pravilnika menijo, da so zapisana pravila financiranja zaskrbljujoča predvsem iz dveh razlogov, in sicer je po njihovem mnenju predviden znesek povračila dnevnih stroškov za hrano živali zelo podcenjen, saj za predviden znesek zagotovo ni moč nahraniti živali tako z ustrezno količino kot ustrezno kakovostjo hrane, ki jo te živali potrebujejo, navajajo v svojem odgovoru. Drugi razlog pa je ta, pravijo, da je v pravilniku povsem izvzet strošek osebja – oskrbnikov, ki dnevno skrbijo za živali v zavetišču (hranjenje, čiščenje, nega, sprehajanje ...) – in so nepogrešljiv del vsakdana v zavetišču, s čimer so povezani tudi znatni stroški.
"S takšnimi pravili financiranja in predlaganimi s pravilnikom zagotovo ni moč zagotoviti delovanja zavetišč pod normalnimi pogoji," opozarjajo in dodajajo: "V prvi vrsti pa je nasploh treba čim prej urediti zakonodajo na tem področju v smeri, da zavetišča dolgoročno ne bodo potrebna v takšnem obsegu, pri čemer je potreben dvig odgovornosti lastnikov živali in tako ustrezno sankcioniranje neodgovornih skrbnikov živali."
Na kmetijskem ministrstvu mirijo, da je predlog šele v javni obravnavi
Na pristojnem kmetijskem ministrstvu na naša vprašanja o vsebini predloga in njegovi primernosti odgovarjajo skopo: "Zakon o zaščiti živali v 31. členu določa, da stroške dnevne oskrbe za živali po 120. dnevu sprejema v zavetišče krije Republika Slovenija, da ti stroški obsegajo zagotavljanje potreb po hrani, vodi in ustrezno veterinarsko oskrbo in da podrobnejša merila za izračun stroškov predpiše minister." Odgovornost glede izračunanih vrednosti pa prenašajo na Nacionalni center za dobrobit živali, saj je predlog pravilnika pripravljen na podlagi njihovega strokovnega mnenja, navajajo in dodajajo: "Cene, ki so določene v predlogu pravilnika, so prehodne narave in veljajo do potrditve cenikov zavetišč."
V dodatnem odgovoru navajajo, da so v 6. členu predloga pravilnika določene začasne cene hrane in vode do dokončne potrditve cenikov. "Začasne cene so bile določene s strani UVHVVR ob upoštevanju meril Nacionalnega centra za dobrobit živali (količina potrebne hrane glede na vrsto živali)," še odgovarjajo.
Seveda smo odziv pridobili tudi s strani Nacionalnega centra za dobrobit živali, kjer so nam pojasnili, da so na zaprosilo UVHVVR podali merila in strokovno mnenje glede obsega dnevne potrebe psov in mačk po hrani in vodi ter osnovni veterinarski oskrbi. Strokovno mnenje je bilo pripravljeno na osnovi smernic oziroma prehranskih priporočil FEDIAF (European Pet Food Industry Federation), ki so dostopne na njihovi spletni strani. Prav tako so za oceno stroškov veterinarske oskrbe pripravili poizvedbo povprečnih neto cen veterinarskih storitev, materiala in zdravil, in sicer 15. novembra lani. Cen oni niso izračunali. "Cene so izračunali na UVHVVR. Mi smo jim poslali formule za izračune dnevnih potreb živali po hranilih glede na telesno maso," odgovarja Ožbalt Podpečan, veterinar in vodja centra.
Kaj prinaša predlog pravilnika?
Ta pravilnik določa merila za izračun stroškov dnevne oskrbe psov in mačk v zavetišču, ki jih po 120 dneh od dneva, ko je bila žival nameščena v zavetišče, krije Republika Slovenija. Pravilnik opredeljuje tudi, kaj je ustrezna veterinarska oskrba, prav tako določa, kdaj zavetišče ni upravičeno do povračila stroškov dnevne oskrbe za žival, in sicer če se žival skoti v zavetišču po 70 dneh od sprejema mačke oziroma psice v zavetišče, prav tako zavetišče ni upravičeno do povračila stroškov za tisto žival, za katero ni ves čas namestitve v zavetišču rednih objav za oddajo, pa tudi ne za tisto žival, ki ni bila usmrčena, pa je neozdravljivo bolna ali poškodovana, težko prizadeta, poginjajoča ali je dosegla tako starost, da ji odpovedujejo osnovne življenjske funkcije in je po veterinarski presoji usmrtitev upravičena. Do povračila stroškov pa niso upravičene tudi tiste živali, ki so nevarne in je po presoji uradnega veterinarja usmrtitev upravičena.
V 4. členu je natančno navedeno, katera merila se upoštevajo za izračun stroškov dnevne oskrbe, in sicer za psa in mačko:
Za psa telesne mase do 10 kilogramov zajema strošek do 140 gramov suhe snovi v hrani srednjega kakovostnega razreda, ki v navedeni količini zadovolji energetske potrebe 559 kcal srednje aktivnega psa do 10 kilogramov telesne mase in do 500 mililitrov vode. Za psa telesne mase nad 10 do 30 kilogramov zajema strošek do 420 gramov suhe snovi v hrani srednjega kakovostnega razreda, ki v navedeni količini zadovolji energetske potrebe 1677 kcal srednje aktivnega psa nad 10 do 30 kilogramov telesne mase in do 1500 mililitrov vode. Za psa telesne mase nad 30 kilogrami zajema strošek do 650 gramov suhe snovi v hrani srednjega kakovostnega razreda, ki v navedeni količini zadovolji energetske potrebe 2555 kcal srednje aktivnega psa nad 30 kilogrami telesne mase in do 3000 mililitrov vode.
Za mačko telesne mase do treh kilogramov zajema strošek do 45 gramov suhe snovi v hrani srednjega kakovostnega razreda, ki v navedeni količini zadovolji energetske potrebe 190 kcal srednje aktivne mačke do treh kilogramov telesne mase in do 150 mililitrov vode. Za mačko telesne mase nad tremi kilogrami zajema strošek do 90 gramov suhe snovi v hrani srednjega kakovostnega razreda, ki v navedeni količini zadovolji energetske potrebe 380 kcal srednje aktivne mačke nad tremi kilogrami telesne mase in do 300 mililitrov vode.
Glede izračuna stroškov dnevne oskrbe, ki se nanašajo na ustrezno veterinarsko oskrbo, pa se upoštevata naslednji merili: strošek porabljenega materiala in strošek dela veterinarja, pri čemer strošek dela veterinarja ne sme biti višji, kot je storitev v objavljenem ceniku veterinarske organizacije, ki storitev opravi.
Sledi 6. člen, ki določa višino stroškov dnevne oskrbe po obračunu za žival na dan, ki pa glede stroškov hrane in vode ne smejo presegati 0,20 evra za mačko do treh kilogramov telesne mase in 0,40 evra za mačko nad tremi kilogrami telesne mase; 0,40 evra za psa do 10 kilogramov telesne mase, 1,35 evra za psa nad 10 kilogrami do 30 kilogramov telesne mase in dva evra za psa nad 30 kilogrami telesne mase.
Kot že rečeno, predlog pravilnika je objavljen na spletni strani e-uprave: https://e-uprava.gov.si/drzava-in-druzba/e-demokracija/predlogi-predpisov/predlog-predpisa.html?id=14883&fbclid=IwAR1bvGyBtPKDDAN_HKawWeRciuzK9JtOm2YQinBfsT5tz9E-rnkhe3OU83E, kjer lahko o predlogu oddate svoje mnenje vse do 3. februarja letos.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.