Predlog so poslali v usklajevanje pristojnemu ministrstvu in koalicijskima partnericama. Ob tem so pojasnili, da so bile v prejšnjem mandatu sprejete nekatere nujne zakonske spremembe s področja zaščite živali, a so te še vedno nezadostne in se številni zakonske manki še vedno odražajo v tragičnih podobah zapuščenih, mučenih in trpinčenih živali, o čemer poročajo mediji in na katere opozarjajo društva za zaščito živali.
S predlogom novele bi uvedli tudi popolno prepoved privezovanja psov na verige, jeklenice in druge oblike priveza, ki psom omejujejo prosto gibanje. Prav tako bi prepovedali zadrževanje in nastanitev živali v premajhnih prostorih brez možnosti prostega gibanja, ki ga posamezna žival potrebuje.
Društvom v javnem interesu bi podelili pristojnost, da lahko v primeru ugotovljenih kršitev zakona živali začasno ali trajno odvzamejo lastniku. Uredili bi položaj terapevtskih živali in določili, da se stroški oskrbe živali v zavetiščih porazdelijo tako, da polovico stroškov krijejo občine oziroma imetniki zavetišč, polovico pa država oziroma resorno ministrstvo. Po preteku treh mesecev od nastanitve živali v zavetiščih pa bi stroške oskrbe živali v zavetišču v celoti prevzela država.
"Ker so živali skrb vseh nas, si SD želimo široke razprave z vsemi deležniki, ki bi predlog zakona morebiti še lahko izboljšali, tako da bomo predlog zakona vložili po rednem postopku, rešitve pa bodo predstavljene tudi na javni predstavitvi mnenj v DZ," so napovedali v SD. Pozdravljajo tudi posvet o boljši zaščiti živali, ki bo v ponedeljek v DZ.
Po besedah poslanke Meire Hot je odnos do živali ogledalo vseh nas. Poudarila je, da vsi nosimo odgovornost, da se živali zaščiti. Edino prav pa je, da poslanci, ki imajo v rokah škarje in platno pri spreminjanju zakonodaje, to problematiko naslovijo konkretno, z zakonskimi spremembami.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.