Kako daleč ste pripravljeni iti za lepoto? Zaupati neznancem, celo spletu? "Vsi vemo, da se moda spreminja, kar danes reče Kim Kardashian, je že čez dva dni nekaj novega in je treba biti pameten, premišljen," opozarja priznani kirurg Uroš Ahčan ob primeru, ki je presenetil tudi njega.
Mlajša ženska iz Slovenije je na eni izmed večjih spletnih tržnic kupila dermalno polnilo, se postavila pred ogledalo in si ga brez znanja anatomije in tehnike aplicirala v predel čela. A se je hitro zapletlo. Izgubila je vid na enem očesu, pomoč pa je poiskala šele naslednji dan.
"Mi imamo približno eno uro, uro in pol, da to raztopimo, in še v tem primeru je včasih tako, da se vida ne povrne popolnoma," razlaga Katarina Vujkovac Mahmutović s kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline na UKC Ljubljana.
"Je pa bilo v praktično vseh teh študijah opisano, da nekega učinka niso zaznavali, se pravi niso dobili uporavnega vida pri takih primerih," pove oftalmolog in kirurg Gregor Hawlina.
Ženska si je namreč polnilo vbrizgala neposredno v žilo. "In s tem pride do zapore žile, ki prehranjuje en del obraza, lahko pride tako daleč, da pride tudi do arterije, ki prehranjuje oko," dodaja Vujkovac Mahmutović. "Motena je preskrba s krvjo in to tkivo odmre. V tem primeru je šlo za mrežnico oz. oko," pravi Ahčan.
"Najbolj rizično področje, kjer se lahko to zgodi, je področje med obrvnima lokoma, ki se mu reče glabela, to področje je zelo bogato z žiljem," pojasni Hawlina.
Zaposlene na oddelku je sicer poleg tega, da si je ženska polnilo aplicirala sama, presenetilo tudi, da je to dostopno le z nekaj kliki, pravi Ahčan. "Navadno imamo težave s slabo izobraženimi izvajalci, ki pridejo v hotelske sobe, napravijo neke zabave in aplicirajo tako botoks, se pravi botulin toksin, kot različna polnila neznanih proizvajalcev neznanega roka uporabnosti v jasno nesterilnih pogojih."
"Zapleti z zaporo žilja so lahko tudi drugačni, kar pomeni, da lahko pride tudi do odmrtja mehkih tkiv, kože v predelu čela, v predelu nosu, ustnic, kamor koli se pač to aplicira, odvisno, katera žila se ob tem zapre," pove Vujkovac Mahmutovićeva.
Zapleti se lahko zgodijo tudi zdravstvenim delavcem, ki so za to usposobljeni, a jih ti znajo prepoznati in enostavno zdraviti s snovjo za raztapljanje polnila. "V primeru tujih izvajalcev, ki to izvajajo v hotelski sobi in potem po eni oz. dveh urah te zabave odidejo domov, pacienti ostanejo sami s svojim problemom in takrat se lahko zgodi težava," pravi Ahčan.
"Problem je, ker veliko teh pacientk sploh ne ve, kakšen material jim sploh injicirajo, do tega, da jim injicirajo tudi polnila, ki niso razgradljiva, kot je recimo biopolimer ali pa silikon, se pravi jih ne moremo odstraniti drugače kot z nekim kirurškim posegom," doda Vujkovac Mahmutovićeva.
To pa pušča brazgotine in za vedno spremeni obliko obraza ali telesa.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.