Iz Sindikata ministrstva za obrambo so sporočili, da danes, na dan mednarodne evropske številke za klic v sili 112, z obžalovanjem napovedujejo stavko. Ta se bo začela 19. februarja ob 8. uri in bo potekala do sklenitve stavkovnega sporazuma oziroma skladno z odločitvami stavkovnega odbora.
"Ta odločitev izhaja iz zastoja v pogajanjih z Vlado Republike Slovenije o nujni prenovi plačnega sistema in ignorance vlade do krivice, ki je bila zaposlenim na delovnem mestu operater v centru za obveščanje storjena že leta 2017 in s katero se še vedno soočajo naši člani," so zapisali.
Kot so pojasnili, so v letu 2023, ko je Slovenijo prizadela obsežna ujma, njihovi operaterji odigrali ključno vlogo pri koordinaciji odziva na krizne razmere. "Kljub temu da so njihovi napori in predanost široko prepoznani in cenjeni s strani slovenske javnosti, se zdi, da Vlada RS ne prepoznava njihovega pomena, ki ga skozi svoje delo prispevajo v družbi in ga ne zna ter noče pošteno ovrednotiti."
Ob tem so poudarili, da kljub napovedani stavki delovanje številke za klic v sili 112 ne bo ogroženo. "Zavedamo se svoje odgovornosti do družbe in pomena njihovega dela za ljudi v stiski. Vendar pa nas razmere, ko mora država vsak mesec operaterjem v začetnem razredu doplačati razliko do minimalne plače, silijo, da se moramo zavzeti za pravice operaterjev in njihovo pravično obravnavo."
A v kolikor vlada ne bo prisluhnila njihovim zahtevam, obstaja resna nevarnost, da bo delovanje številke 112 v prihodnosti ogroženo oziroma bo situacija privedla do poslabšanja kakovosti zagotavljanja storitve klica v sili na 112, so opozorili.
Nizke plače operaterjev so namreč privedle do tega, pravijo, da se za razpisana delovna mesta operaterja ne odloča skoraj nihče, obstoječi operaterji pa se zaradi kadrovske podhranjenosti, preobremenitve in izgorelosti vse pogosteje obračajo po zdravniško pomoč.
"Stavka je sredstvo za opozarjanje na nujnost naših zahtev za pravičnejše delovne pogoje in plačilo. Naši člani si zaslužijo priznanje in spoštovanje za svoje delo, ki je ključno za delovanje številke za klic v sili 112," so še zapisali.
Sindikat ministrstva za obrambo in stavkovni odbor ostajata odprta za nadaljnji dialog in konstruktivne pogovore z vlado – z namenom, da dosežejo rešitev, ki bo v korist vseh vpletenih.
Mors za prihodnji teden napovedal pogovore s sindikatom
Z ministrstva za obrambo (Mors) so po poročanju STA sporočili, da so po dogovoru s sindikatom z namenom ureditve statusa operaterjev v centrih za obveščanje v dogovorjenih rokih podali predlog spremembe uredbe, ki omogoča umeščanje novega delovnega mesta dispečer v centrih za obveščanje. Spremenjena uredba o notranji organizaciji, sistemizaciji, delovnih mestih in nazivih v organih javne uprave in v pravosodnih organih, ki je bila potrjena na seji vlade 14. decembra lani, zdaj v katalog delovnih mest vključuje delovna mesta dispečer v centrih za obveščanje. "To jasno kaže na naše skupno prizadevanje za ureditev primernega statusa zaposlenih v centrih za obveščanje," so navedli.
Menijo, da bi bilo treba v trenutnih pogajanjih med sindikati in drugimi partnerji kolektivne pogodbe za javni sektor delovno mesto uvrstiti v ustrezen plačni razred, kar poteka v okviru celovite prenove plačnega sistema javne uprave.
Ob tem so poudarili še, da je delovanje klica v sili na številki 112 življenjskega pomena. "Tega se zavedamo vsi partnerji in tudi v primeru stavke bo številka delovala nemoteno," so zagotovili.
Napovedali so, da bo ministrstvo v prihodnjem tednu opravilo pogovore s Sindikatom ministrstva za obrambo, na podlagi katerih bodo lahko skupaj podali več informacij o nadaljnjih aktivnostih.
KOMENTARJI (226)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.