Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se je na prvi dan novega leta udeležila tradicionalnega novoletnega koncerta Dunajskih filharmonikov, in sicer na povabilo predsednika avstrijskega parlamenta Wolfganga Sobotke. Kmalu po koncertu pa so se pojavili očitki, da se je na tradicionalni koncert odpeljala z vladnim falconom.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v zvezi z očitki podala izjavo za medije, v kateri je navedla, da je presenečena nad absurdnostjo situacije, ki je nastala zaradi njenega obiska. Kot je pojasnila, se je 1. januarja letos udeležila bilateralnega državnega obiska v Avstriji pri predsedniku avstrijskega parlamenta Sobotki. Gostitelj jo je v okviru obiska povabil tudi na koncert Dunajskih filharmonikov, po koncertu pa je sledilo bilateralno srečanje, ki je trajalo štiri ure. Kot je pojasnila Klakočar Zupančičeva, sta se na srečanju dotaknila tudi perečih zadev, kot je dvojezičnost šol in sodišč na avstrijskem Koroškem. Pogovarjala sta se tudi o položaju slovenske manjšine v Avstriji ter o parlamentarnem sodelovanju med obema državama.
Srečanje je predsednica DZ ocenila za izjemno uspešno in dodala, da je zelo zadovoljna, ker so uspeli z Republiko Avstrijo ustvariti izjemno dobre odnose, kakršnih prej ni bilo.
Glede poti je dejala, da je na Dunaj letela z vladnim falconom, kar pa je povsem običajno, saj so številni državniki do sedaj leteli na različne državne obiske z vladnim letalom, zato je prepričana, da je bilo vse v skladu z vladnimi predpisi. "Vse je bilo zakonito. Pot je bila opravljena z državnim letalom falcon kot večkrat prej in se to popolnoma nič ne razlikuje od načina potovanja mojih predhodnikov in članov vlade," je povedala in ponovila, da ni šlo za obisk koncerta, pač pa za državniški obisk. "Tukaj ni nobene senzacije, kar je senzacija, je to, da so parlamentarni odnosi med državama na najvišji ravni do sedaj."
Povedala je še, da bi bila pot z avtomobilom organizacijsko zahtevnejša, saj bi vključevala več spremstva oz. avtomobilov in večji varnostni zalogaj.
Okoljevarstvenica Lučka Kajfež Bogataj je ob tem za 24UR ZVEČER povedala, da takšno potovanje ni sprejemljivo. "Živimo v 21. stoletju, imamo energetsko krizo in podnebne spremembe so tu. In ljudje so veliko bolj občutljivi na to, kako se politiki obnašajo. In še posebej ta vlada, ki je okolje postavila na prvo mesto. Lahko je legalno, a ni sprejemljivo," je dejala Kajfež Bogatajeva.
Kaj pa ogljični odtis?
Na vprašanje novinarja, kako ocenjuje, da se je na pot odpravila z letalom namesto z avtomobilom, s čimer je pustila večji ogljični odtis, kar je ena od tem, ki jih ves čas kot ključne izpostavlja predsednik vlade Robert Golob, ki za zmanjšanje ogljičnega odtisa med drugim predlaga tudi manjšo potrošnjo mesa, je Klakočar Zupančičeva dejala, da se je s potjo v tujino težko povsem izogniti ogljičnemu odtisu. Kot dodaja, se zaveda resnosti tega problema, hkrati pa odgovarja, da bi bilo v takšnem primeru najbolje, da se v tujino odpelje s kočijo.
Preprost izračun, ki sicer temelji na različnih mednarodnih podatkih, pokaže, da avto na razdalji 380 kilometrov, kolikor znaša pot med Ljubljano in Dunajem, pridela okoli 41 kilogramov ogljikovega dioksida, medtem ko se ocenjuje, da je ogljični odtis letala precej večji, saj naj bi v uri leta potnik na običajnem potniškem letalu ustvaril za okoli 150 kilogramov ogljikovega dioksida. To pomeni, da potniško letalo iz Ljubljane do Dunaja in nazaj ustvari okoli 300 kilogramov izpustov na osebo. A pri zasebnih letalih so te številke še višje. Ker so nam na Ministrstvu za obrambo odgovorili, da nimajo izračunanega, koliko ogljikovega dioksida porabi vladni falcon na poti iz Ljubljane do Dunaja in nazaj, smo okviren izračun pripravili sami.
Ob upoštevanju podatkov, da je pot Klakočar Zupančičeve na Dunaj trajala 45 minut, nazaj pa 30 minut, in ob upoštevanju dejstva, da zasebna letala ustvarjajo več ogljikovega dioksida, smo izračunali, da je letalo, s katerim je predsednica DZ letela na Dunaj in nazaj, ustvarilo med pet in šest ton ogljikovega dioksida.
KOMENTARJI (2551)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.