Mladi, stari med 25 in 35 leti, ki so začeli samostojno življenjsko pot, so se v preteklosti soočali s previsokimi cenami garsonjer in enosobnih stanovanj. Posledično je zdaj večina v stanovanjih, ki so premajhna, da bi lahko povečali družino. Profesorica na ljubljanski ekonomski fakulteti Andreja Cirman je pojasnila, da bo trg stanovanj v Sloveniji v naslednjih leti zaznamovala makroekonomska stabilnost in močna generacija, ki je prišla na trg.
Večja stabilnost bo seveda prinesla večji optimizem pri potrošnikih, kar bo vplivalo na dojemanje trajnega dohodka. To pa bo pomembno pri odločitvi za nakup nepremičnine. Prav tisti mladi, ki so se v preteklosti soočali z visokimi cenami majhnih stanovanj, bodo začeli "napredovati v stanovanjski karieri v večja stanovanja ali hiše," je povedala Cirmanova. Pri tem pa se bodo soočali s šibko ponudbo, saj upada število stanovanj v gradnji in število izdanih gradbenih dovoljenj. Cirmanova meni, da so razlog za upad ponudbe, težave, ki jih imajo investitorji, pri iskanju virov za dokončanje projektov.
Cirmanova je še dejala, da bo na trgu dela, ki ga bodo oblikovala mlada gospodinjstva, veliko negotovosti, zaradi česar bodo pomembna zavarovanja. Ta zmanjšujejo tveganja in tako povečujejo percepcijo trajnega dohodka. Tovrstne prakse so poznane v tujini, v državah kot so Nizozemska, Švedska in Velika Britanija pa delujejo pod okriljem države.
Trg dela je vse bolj dinamičen in vedno več je kratkih stikov. Države pa so ugotovile, da s ponudbo državno sponzoriranih produktov človek ne obremenjuje sodišč. S tem bi se te nepremičnine prodajale in ne bi obremenjevale socialnih služb, je povedala Cirmanova. To je pomembno za odpravljanje tveganja in stabilen trg nepremičnin.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.