Kot poroča Uprava RS za zaščito in reševanje je v popoldanskem času nevihtna linija prinesla zelo močne sunke vetra, ponekod so bile izrazite tudi nevihtne celice s točo in udari strel. Od nekaj čez 14. do 17. ure so zabeležili približno 900 izrednih dogodkov. Največ, in sicer 265 na območju regijskega centra Celje. Sledijo Ljubljana z 204, Kranj s 151 in Maribor z 78 dogodki.
Gasilci iz približno 300 gasilskih enot so na terenu odstranjevali podrta drevesa, električne in telekomunikacijske drogove, prekrivali odkrite strehe, črpali vodo iz poplavljenih objektov in cestišč ter sodelovali pri evakuaciji občanov z ogroženih območij.
Na območju Bežigrada v Ljubljani je večji kos pločevine odpihnilo na zid Plečnikovega stadiona, veter pa je na Dunajsko cesto odpihnil vejevje in druge predmete.
Na isti lokaciji je neurje poškodovalo tudi drog javne razsvetljave, ki je padel na mimovozeče vozilo in ga poškodoval.
Neurje s točo je padalo na območju Velikih Lašč in Ribnice. Gasilci PGD Velike Bloke so zaradi slabega vremena evakuirali enajst skavtov, ki so taborili med naseljema Ulaka in Sleme, v Slovenskih Konjicah in Kamniku pa je močan veter podiral drevesa.
Neurje z močnim vetrom je podrlo veliko število dreves na cesto, ki vodi iz Zgornje Radovne v dolino Krmo. Gasilske enote GZ Kranjska Gora so se tekom popoldneva prebijale v dolino, vendar so ob 21. uri iz varnostnih razlogov prekinili aktivnosti. S strani GRS Mojstrana poteka oskrbovanje najnujnejših potreb. Večje število oseb je nastanjeno v Kovinarki koči v Krmi, nihče od njih ni poškodovan. Z nadaljnjimi aktivnostmi za dostop v dolino bodo enote začele zjutraj, je sporočila Uprava za zaščito in reševanje.
Odzval se je župan občine Kamnik Matej Slapar, ki je sporočil, da je neurje z vetrom povzročilo veliko škode. Na terenu so dežurne službe Komunalnega podjetja Kamnik in drugimi pogodbeniki Občinskega štaba Civilne zaščite Kamnik. Aktiviran je Občinski štab Civilne zaščite Kamnik. Na območju je prišlo tudi do množičnega izpada električne energije, občane pa pozivajo, naj vodo do preklica preventivno prekuhavajo.
Neurje se je zgodaj popoldan najprej razbesnelo na zahodu države. Kot so za STA povedali na regijskem centru za obveščanje, je v teku vrsta intervencij. Veter je namreč po vsej Gorenjski podiral drevesa, lomil veje in odkrival strehe in terjal tudi smrtno žrtev. Na Bledu je drevo padlo na osebi, ki sta se sprehajali, ena je na kraju umrla.
V Preddvoru je bilo na terenu vseh okoli 30 razpoložljivih prostovoljnih gasilcev, je za STA povedal tamkajšnji župan Rok Roblek. "Prišel je tako čuden vrtinec vetra, da so po ulicah leteli smetnjaki, z objektov je odnašalo dele opažnih sistemov, padala so tudi stoletna drevesa," je pojasnil župan.
Med najbolj kritičnimi bo sanacija ostrešja na preddvorskem vrtcu, kjer je močan sunek vetra podrl gradbeni oder na sončno elektrarno na strehi vrtca. Otroci, ki so bili v tem času v vrtcu, sicer niso bili ogroženi, saj so paneli predrli le zgornjo plast kritine, vendar pa bo pri odstranjevanju in sanaciji poškodovanih panelov treba paziti, da ne bi prišlo do kakšnih težav z elektriko.
Neurje je na Gorenjskem povzročilo tudi težave v preskrbi z električno energijo. Kot so sporočili iz Elektra Gorenjska, je neurje povzročilo kratkotrajne prekinitve približno 5000 uporabnikom v dolini Radovne, okolici Posavca, Tržiča ter v vaseh pri Preddvoru. Popoldne je bilo brez elektrike le še manjše število uporabnikov.
V Tržiču je drevo padlo na avtomobil in ga popolnoma zmečkalo.
V Velenju je veter ruval drevesa in prometne znake. Mestna občina Velenje je zato občankam in občanom v primeru toče in neurja za parkiranje ponudila vse štiri garažne hiše na območju Velenja, in sicer garažne hiše Zdravstveni dom, Mercator, Avtobusna postaja in Gorica, so sporočili na Facebooku.
Močan veter je pihal tudi v Celju in pri tem izruval več dreves, ki so padla na avtomobile, otroška igrala, parkirišča in ceste. Veter je odkrival tudi strehe stanovanjskih in gospodarskih objektov in poškodoval komunalno in cestno infrastrukturo. Zaprte so ceste, težave so tudi pri dobavi električne energije, poroča Uprava za zaščito in reševanje. Aktiviran je bil tudi štab PGE Celje in štab civilne zaščite.
Vodovod-kanalizacija Celje pa obvešča, da zaradi izpada električne energije prihaja tudi do motenj v oskrbi s pitno vodo na območju Mestne občine Celje ter občin Štore, Vojnik in Dobrna. Tako bo vse do normalizacije sistema napajanja z električno energijo, so zapisali na celjski občini.
Močni sunki vetra so divjali tudi v kraju Teharje, kjer so podrli tudi električne drogove, poroča Meteoinfo.
"Stara in dotrajana vrba" pa se je zlomila na vilo Rožle, v kateri ima prostore Medobčinska zveza prijateljev mladine Velenje. "Drevo je uničilo fasado, razbilo steklo v galeriji in poškodovalo streho," so zapisali na svoji Facebook strani in dodali, da bodo počitniško varstvo v četrtek izvajali v Domu krajanov Stara vas.
V Žalcu je veter podrl kaj nekaj dreves, v krajevni skupnosti Šempeter pa je precej vejevja na cestah. Občino Šoštanj, kjer so se že v torek zvečer soočili z neurjem, ki jim je podrlo veliko dreves in razkrilo kar nekaj streh na objektih, pa je zajel močan dež. Močno neurje je zadnja dva dni zajelo tudi Vitanje.
V Celju je močan veter odkril tudi večji del strehe na glavni tribuni nogometnega stadiona. Škodo je povzročilo tudi na križišču Čopove in obvoznice pri dvorcu Lanovž, kjer je kar nekaj dreves ob železnici ostalo brez vrhov, poroča STA.
Neurje je prizadelo tudi Občino Šmarje pri Jelšah. Občina je namreč na svoji Facebook strani objavila fotografije razdejanja, ki ga je silovit veter povzročil na tamkajšnji osnovni šoli, s katere je odnesel del strehe skupaj s sončnimi celicami. Ob tem so na občini dodali, da je o razsežnostih nastale škode trenutno še težko govoriti.
V metliški občini so tudi tokrat preventivno iz taborov na varno preselili otroke. Že prejšnji dan so v gasilske domove začasno evakuiralo 208 otrok v starosti od osem do 15 let, ki taborijo na območju njihove občine.
Južni del občine Metlika, območje Krasinca in Prilozja, je prizadela tudi toča. Kot je za STA povedla županja Metlike Martina Legan Janžekovič, je bila premera deset centimetrov in več ter je povzročila precejšnjo škodo tako na objektih, kot avtomobilih, pa tudi kmetijskih površinah. O debeli toči poročajo tudi iz nekaterih drugih območij na jugu in jugovzhodu države.
Manjša toča, od enega do dveh centimetrov, je padala tudi v vasi Kompolje v občini Dobrepolje. Gasilci so posredovali tudi na Gradu Rače, kjer je veter poškodoval streho objekta in podrl več dreves.
Veter je povzročal težave tudi v prometu. Na več cestah je bil zaradi podrtega drevja promet oviran. Vozite previdno, prilagodite hitrost in varnostno razdaljo. V primeru toče se ne ustavljajte pod nadvozi ali mostovi, so opozarjali na Prometno informacijskem centeru.
V kampu na območju Mozirja udarila strela
Vodja intervencije Jaka Steblovnik je povedal, da gasilci, trenutno jih je na terenu 20, posredujejo na sedmih lokacijah, med drugim zaradi vetrolomov in poplav. Ena od ekip se je zaradi udara strele odpravila tudi v kamp Forest Camping Mozirje. Kot je povedal Steblovnik, naj bi strela udarila v bližini kampa. Po njegovih podatkih naj ne bi šlo za nič hujšega. Več oseb je sicer v šoku, ena oseba pa naj bi imela poškodovano roko, domnevno zapestje.
Iz kampa so nam sporočili, da sprva sploh niso vedeli, kaj se dogaja, in da so bili vsi v šoku. Nato so ugotovili, da je v bližini udarila strela.
Uprava za zaščito in reševanje iz različnih delov Slovenije poroča tudi o vetrolomu. V kraju Straža je veter odkril streho župnišča.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.