vetrolom

Za severovzhod države izdano oranžno opozorilo, možen bo vetrolom
05. 01. 2025 08.38V ponedeljek bo predvsem v višjih legah in na severovzhodu zelo vetrovno. Sunki jugozahodnika bodo po nižinah severovzhodne Slovenije presegali hitrost 70 km/h. Zlasti na Pohorju in na območjih Podravja, Slovenskih goric in Prekmurja bo možen vetrolom. Na Agenciji RS za okolje so zato za ta del države izdali oranžno opozorilo.

Kaj se obeta Franji?
01. 11. 2024 19.58Država je zagotovila dobrih sedem milijonov evrov za obnovo Bolnišnice Franja, ki se je za obiskovalce zaprla pred dobrim letom dni. Lanskega julija jo je prizadela povodenj in nato še vetrolom, ki sta polomila številna drevesa, poškodovala dostopno pot in barake. Z vsakim dodatnim deževnim dnem, ko velika obnovitvena dela še ne potekajo, pa škoda samo narašča. Kakšne so ocene in ali se slovenskemu spomeniku humanosti po državni finančni injekciji res obetajo boljši, varnejši časi?

V Topolšici sirena za nevarnost, podiralo drevesa kot za stavo
15. 09. 2024 10.33Zaradi močnega vetra za sever države še do večera velja oranžno vremensko opozorilo. Pihal bo namreč okrepljen veter, ki bo v sunkih presegal hitrost 70 km/h. Dopoldan je več težav že povzročil v Topolšici, kjer se je oglasila tudi sirena za splošno nevarnost. Gasilci PGD Topolšica so prebivalce opozorili, naj zaradi močnega vetra raje ostanejo doma. V noči na nedeljo je močan veter po Sloveniji podiral drevesa. Največ težav je povzročil na območju Brežic, Celja, Kranja, Kopra, Maribora, Murske Sobote, Nove Gorice in Slovenj Gradca, kjer so regijski centri zabeležili 24 dogodkov.

Supercelična nevihta potovala skozi osrednjo Slovenijo, ponekod klestila toča
07. 07. 2024 14.59Nad Slovenijo sta se v nedeljo popoldne razvili dve močni nevihtni celici. Supercelična nevihta, ki je potovala skozi osrednjo Slovenijo, je lokalno trosila točo, prisotni so bili tudi močni sunki vetra in nalivi. Ena močna nevihtna celica je prečkala Ljubljano v smeri Domžal, druga Trebnje in okolico. Iz krajev, ki jih je prečkala nevihta poročajo o vetrolomu, toča pa sicer ni povzročila večje škode.

Neurje razdejalo Rožnik, poškodovan tudi Prešernov gaj v Kranju
25. 03. 2024 08.21Zaradi vetra je v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib podrtih več dreves. Zato obiskovalce pozivajo k previdnosti, saj je situacija zaradi obviselih vej lahko nevarna. Škoda je nastala tudi v Kranju. Kot so sporočili z Mestne občine Kranj, je strela udarila v eno izmed dreves v Prešernovem gaju, močan udar strele pa je poškodoval tudi vhod v park. Poškodovan je en izmed stebrov, odpadla so tudi železna vrata.

Najtoplejše oktobrsko jutro v zadnjih desetletjih
20. 10. 2023 08.46Petkovo jutro je bilo v večjem delu Slovenije med najtoplejšimi v drugi polovici oktobra v zadnjih desetletjih. Ponekod je bila temperatura nad 20 stopinj Celzija, kar je celo za julij večinoma nadpovprečno visoka vrednost, je sporočila Agencija RS za okolje.

Deževje in vetrolom poškodovala za več kot 1500 kilometrov gozdnih cest
23. 08. 2023 16.14Avgustovsko deževje in julijski vetrolom sta po prvih ocenah Zavoda za gozdove Slovenije poškodovala več kot 1500 kilometrov gozdnih cest v 67 občinah. Večina jih ostaja neprevoznih, kar onemogoča gospodarjenje na približno 15 odstotkih površine gozdov, so sporočili iz zavoda. Po prvi oceni bo za sanacijo potrebnih okoli 50 milijonov evrov.

Po vetrolomu in napadu podlubnikov ujma kmetom odnesla še krmo in uničila travnike
21. 08. 2023 18.32Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko je v Mežiški dolini obiskala nekaj v ujmi prizadetih kmetij. "Situacija ni lepa, videti je, da je voda naredila ogromno škode. Tega ne bo možno sanirati v zelo kratkem času, ampak bo trajalo leta in leta, da se sploh vzpostavi rodovitna zemlja in obnovi travinje," je ocenila ob obisku.

Močno prizadeta Goriška: ponekod poškodovana tudi protitočna zaščita
25. 07. 2023 06.29Zaradi neurja je bila tokrat močno prizadeta Severna Primorska. Na območju Goriških Brd, Vipavske doline in Krasa so neurja poškodovala skoraj vse kmetijske kulture, ponekod v celoti. Poškodovani so tudi kmetijski objekti in mehanizacija. Na območju Čepovanskega dola sta ponedeljkovo neurje s točo in današnji hud vetrolom močno poškodovala tamkajšnje stavbe, na nekaterih cestah na tem območju je še vedno oviran promet. Po besedah pristojnih v naselju Čepovan ni hiše, ki bi ostala nepoškodovana.

Po sestopu s Triglava v dolini Krme ostalo ujetih več kot 100 planincev
20. 07. 2023 08.12Evakuacija 120 ujetih planincev iz doline Krme, med katerimi je bila tudi skupina slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki jih je nevihta ujela po sestopu s Triglava, je uspešno končana. Noč so zaradi neprevozne ceste sicer preživeli v Kovinarski koči, gorska reševalna služba pa jih je oskrbela s hrano in njunimi zdravili. Iz doline Kot pa so rešili tudi ujeto francosko družino. Gasilci nadaljujejo odstranjevanje podrtega drevja, ceste ostajajo zaprte za promet.

Posnetki iz zraka: vetrolom v dolini Radovne drevesa podiral kot hišice iz kart
20. 07. 2023 16.48Sredino neurje z močnimi sunki vetra ni prizaneslo niti dolini Radovne in Krme na Gorenjskem. Močni sunki vetra so ruvali drevesa in lomili veje, a razsežnost škode v gozdu razkriva posnetek iz helikopterja dežurne ekipe za reševanje v gorah GRZS s posadko Slovenske vojske, ki je reševala pohodnike, ki jih je po sestopu s Triglava ujela nevihta. Ministrstvo za kmetijstvo medtem ocenjuje, da je v gozdovih ob zadnjih neurjih nastalo za 450.000 kubičnih metrov lesne mase škode.

Nevihtna linija pustošila z močnim vetrom in točo, prijavljenih 900 izrednih dogodkov
19. 07. 2023 15.33Slovenijo je v le nekaj urah prešel nevihtni pas, ki je najprej dosegel zahod države in se nato pomikal proti vzhodu. Nevihtna linija z močnim vetrom in točo v velikosti oreha je zopet lomila drevesa in odkrivala strehe. V Kamniku so aktivirali občinski štab civilne zaščite, vodo pa naj občani prekuhavajo. Prav tako v Celju, kjer je močan veter odkril streho na nogometnem stadionu, na Plečnikovem stadionu v Ljubljani pa je odpihnilo del pločevinaste strehe. Večje število oseb se ni moglo vrniti iz doline Krme.

Vremensko pester teden: neurja, poplave in peklenska vročina
15. 07. 2023 07.00Pregled najodmevnejših fotografij tega tedna posvečamo kaotičnim vremenskim razmeram. Medtem ko je prva polovica tedna prinesla drugi letošnji vročinski val, ob čemer so ponekod v Sloveniji termometri pokazali krepko čez 30, po Evropi pa tudi do 45 stopinj Celzija, so v drugi polovici tedna Evropo pestila neurja in nevihte. V Sloveniji smo zabeležili po obsegu najsilovitejše letošnje neurje.

Neurja v Sloveniji: nalivi, udari strel, nevihtni piš in toča
23. 06. 2023 07.06Slovenije so zajela huda neurja, ki so jih spremljali siloviti krajevni nalivi, udari strel in močni sunki nevihtnega piša. Ponekod je padala tudi toča, ki je na nekaterih območjih presegla velikost kokošjega jajca. Na terenu so posredovali gasilci, ki so iz zalitih kleti črpali meteorno vodo, odstranjevali podrta drevesa, posredovali pa so tudi zaradi uničenja po toči. Ta je namreč poškodovala več poslopij. Nevihte so zvečer začele nastajati nad Tržaškim zalivom in zahodno obalo Istre. Okoli polnoči lahko zapiha tramontana, ki se bo kasneje obrnila v burjo.

Slovenijo prešle močnejše nevihte: nalivi, vetrolom, klestila tudi toča
21. 06. 2023 09.25Pregreto ozračje so zvečer ohladile nevihte, ki so ponekod prerasle v krajevna neurja. Nevihte v Avstriji so se spremenile v večji nevihtni sistem, ki je z višinskimi vetrovi pripotoval tudi v Slovenijo. Močnejša nevihtna celica je najprej prešla območje Slovenj Gradca in Logarske doline, vzhodno od Celja pa se je kasneje močno okrepila supercelična nevihta, ki je lokalno trosila tudi debelo točo. Z območja poročajo o več primerih vetroloma. Neurje je pri Rogaški Slatini in Podčetrtku pozno zvečer zapustilo Slovenijo in se pomaknilo nad Hrvaško.

'Pražnje' oblečena Amy in Tim sta imela Vintgar le zase
17. 04. 2023 06.00"O, hvala lepa. Zelo je moden," v angleščini reče svetlolaska, ko si čez glavo smeje navleče rdeč dežni pončo za enkratno uporabo. Njen spremljevalec je na blagajni soteske Vintgar dobil modrega. Deževni dan je poleg vstopnice pač zahteval še en dodatni nakup, tistih nekaj evrov pa je bilo vsekakor vrednih svojega namena. Brezskrbno sta si tako lahko ogledala slovensko naravno znamenitost, za katero običajno vlada tako veliko zanimanje, da so morali omejiti število obiskovalcev. Tokrat pa sta jo imela praktično samo zase.

Arso za jugozahod države izdal rdeče opozorilo
23. 01. 2023 10.34Agencija RS za okolje (Arso) je zaradi burje izdala rdeče opozorilo za jugozahod države. Burja na Primorskem bo na izpostavljenih mestih še lahko presegala hitrost 140 km/h, zelo vetrovno pa bo tudi v notranjosti Slovenije. Po besedah meteorologov bo veter čez dan nekoliko oslabel.

'Padajo stoletne veličastne bukve, ostajajo pa le majhna drevesa'
17. 01. 2023 16.58Predstavniki civilne družbe so s protestom v neposredni bližini tivolskega gradu znova opozorili na pretirano sečnjo gozda na območju ljubljanskega Rožnika. Vztrajajo pri tem, da gre za nepremišljen in netransparenten poseg. Ljubljanski župan Zoran Janković pa je o protestu povedal le to, da ima vsak pravico povedati svoje stališče.

Več primerov vetroloma, gasilci odstranili pločevino, ki je ogrožala mimoidoče
02. 01. 2023 21.20Uprava RS za zaščito in reševanje poroča o več primerih vetroloma in težavah, ki so jih po Sloveniji povzročili močnejši sunki vetra. Zabeležili so sedem tovrstnih dogodkov. Gasilci so pomagali pri odstranjevanju dreves s cestišča, pospravili so ostanke ostrešja, ki ga je odkril močnejši sunek vetra, v Celju pa so odstranili pločevino, ki je visela s strehe dimnika in ogrožala mimoidoče.

Ljubljanski gasilci do jutranjih ur zabeležili 276 intervencij
19. 08. 2022 06.13Po neurju z močnim vetrom, ki je v četrtek zajelo Slovenijo, Agencija RS za okolje sporoča, da so tudi danes še možne močnejše nevihte s krajevnimi neurji. Gasilci ljubljanske gasilske brigade so dejali, da so za morebitno ponovitev četrtkovega scenarija, v pripravljenosti tudi prostovoljna društva. Do jutranjih ur so sicer zabeležili 276 intervencij, trenutno sta še vedno aktivni dve, na katerih posreduje šest gasilcev. A tudi to se lahko spremeni, saj tudi danes še vedno prejemajo klice za pomoč. Medtem pa so na spletu zakrožile fotografije tornada, ki naj bi se v četrtek pojavil nad Ljubljano. A kot je pojasnil naš hišni prognostik Rok Nosan, bi se moral vrtinec, da bi lahko govorili o tornadu, dotakniti tal.

Zelena pokrajina v nekaj dneh postala siva: kako dolgotrajna bo obnova?
26. 07. 2022 20.30Vojaški helikopterji so znova poleteli nad opustošenim Krasom in s kamero ujeli podobe do tal pogorelega kraškega gozda. Posnetki razkrivajo izjemne razsežnosti in veliko škodo 10-dnevnega divjanja ognja. Ko bo požar pogašen, sledi čiščenje območja, kasneje tudi sistematična obnova gozdov, da bi si ti po eni največjih naravnih katastrof v zgodovini države čim prej opomogli. Na kmetijskem ministrstvu zagotavljajo, da bodo storili vse, da se tako obsežni požari ne bi ponovili. Že za prihodnje leto napovedujejo gradnjo novih protipožarnih cest in poti.

Meteorna voda zalivala objekte, podrte veje poškodovale osebo in vozila
08. 07. 2022 07.24Četrtkova neurja, ki so nastala v popoldanskem in večernem času, so povzročila kar nekaj nevšečnosti in škode. Meteorna voda je zalivala objekte, močan veter je podiral drevesa in poškodoval infrastrukturo. Zaradi udara strele je dvakrat zagorelo v naravi. V Bohinju je udar strele poškodoval dva planinca. V Trebnjem je strela povzročila požar na fasadi stanovanjske hiše, v naselju Ravne v občini Litija je zaradi strele zagorelo ostrešje stanovanjske hiše, v naselju Sele-Vrhe v občini Slovenj Gradec pa ostrešje pomožnega objekta.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Močan veter podiral drevesa, na cesti čez Vršič obvezna zimska oprema
07. 10. 2021 10.23Ob deževju, ki je zajelo Slovenijo, vremensko dogajanje ponekod krojita še močnejši veter in sneg. Meja sneženja se je ponoči občasno spustila do 1500 metrov nadmorske višine, predvsem na višje ležečih območjih piha močan veter. Močan veter je na območju več slovenskih občin podiral posamezna drevesa, ki so ogrožala objekte in ovirala cestni promet. Na cesti čez Vršič je obvezna zimska oprema.

Pri Radovljici udar strele, v Kamniku veter podrl reklamni pano
26. 07. 2021 13.26Ponedeljek je minil večinoma v sončnem vremenu. Kljub prvotnim napovedim glede krajevnih neurij z vetrom in možnostjo toče, pa se je nad Slovenijo na srečo 'razbesnelo' le nekaj manjših poletnih neviht. Ena od teh je zajela Gorenjsko, pri Radovljici je v drevo ob stanovanjskem objektu udarila strela, iz Kamnika pa poročajo o vetrolomu. Tudi v torek se bodo lahko zlasti na zahodu in v osrednji Sloveniji pojavljale plohe in nevihte.

Čez Slovenijo hladna fronta z nevihtami in močnimi padavinami
13. 07. 2021 07.53Po nekajdnevnem premoru se je k nam spet razširil vroč afriški zrak, hkrati pa nas bo od zahoda prešla hladna fronta, kar nam obeta zelo pestro vremensko dogajanje. Ob meji z Italijo se je vzpostavila nevihtna linija z močnimi nalivi in sunki vetra, možna je toča. Čez noč se predvsem na Primorskem, Notranjskem in Gorenjskem pričakuje močnejši porast manjših rek in hudournikov, zelo verjetna so tudi razlivanja. Prav tako se lahko pojavi vetrolom.

V Trnovskem gozdu povečan obseg sečnje zaradi nujnih načrtovanih ukrepov
16. 04. 2021 14.04V Trnovskem gozdu se je v zadnjih dveh letih obseg sečnje po ocenah Zavoda za gozdove Slovenije povečal za do 70.000 kubičnih metrov letno. Po pojasnilih vodje tolminske enote zavoda Eda Kozoroga je bilo treba namreč izvesti nekatere nujne načrtovane ukrepe, zlasti uvajanja gozdov v obnovo ter nadaljevanja in zaključke obnov gozda.

Začela se je izrazita odjuga, a že kmalu bo ponekod lahko spet snežilo
20. 01. 2021 07.15Za nami je desetdnevno obdobje zimskega vremena, pred nami pa izrazita odjuga, ki bo talila sneg tudi v višje ležečih alpskih dolinah. Spremembo vremena je že naznanil jugozahodni veter, ki se bo še okrepil, kar nam bo poleg višjih temperatur prineslo tudi dež. Toplo vreme pa ne bo trajalo prav dolgo, saj nas bo, kot vse kaže, že v soboto prešla hladna fronta in meja sneženja se bo ponekod lahko spet spustila do nižin. Arso je za severovzhod države izdal oranžno opozorilo zaradi vetra.

ANIMACIJA: Prihajajo obilne padavine in močan veter, na Gorenjskem lahko zapade več kot pol metra snega
27. 12. 2020 07.13S ponedeljkom vstopamo v večdnevno obdobje nestanovitnega vremena, ki ga bodo predvsem na zahodu države zaznamovale obilne padavine in okrepljen južni veter. Po nižinah bo sprva večinoma snežilo, nato bo sneg v večjem delu države prešel v dež, v drugi polovici tedna pa bo marsikje spet prevladoval sneg. Ves čas pa bo močno snežilo na Gorenjskem, kjer lahko že v ponedeljek lokalno zapade več kot pol metra snega, v torek pa še okoli 30 centimetrov.

Lahka planinska pot dobi v zimskem času popolnoma drug obraz
27. 10. 2020 14.21Poletna planinska sezona se je prevesila v zimsko, ta pa s seboj prinaša povsem drugačne vremenske, terenske in tudi kondicijske razmere. Sončen dan tudi pozimi marsikoga zvabi v visokogorje, da pa bo pot tja varna, moramo nujno poskrbeti za ustrezno pohodno opremo in se pred potjo dobro pozanimati o vremenskih in snežnih razmerah. Poleg tega veljajo ukrepi za omejevanje epidemije tudi v gorah, kar pomeni, da imajo koče poseben način obratovanja, številne pa so že zaprle svoja vrata.