"Argumenti, zakaj je odstopil, se mi zdijo naravnost smešni. Na to funkcijo ni prišel pred tremi meseci ali pred pol leta. Šest let se obnaša kot bog, ker na to komisijo ni nobene pritožbe. Prav tako me ne prepriča, da prej pritiskov ni bilo. Tukaj gre prvič za navzkrižne pritiske. Navzkrižne zato, ker je prišel v nasprotje nek gospodarski interes, kajti on s svojimi odločitvami in njegova komisija delata Sloveniji vsak mesec milijonsko škodo. Na drugi strani pa pravi, da dela po črki zakona," je o pritiskih, ki so se zgrnili nad Smrdela in druge revizorje, v oddaji 24UR ZVEČER dejal Pintar.
Če je šef državnih revizorjev ugotovil, da sta si v nasprotju gospodarski interes Slovenije in črka zakona, je bila njegova dolžnost že pred letom in pol, da bi sam predlagal spremembo zakona, je prepričan sogovornik. "Da ne bi seveda to peljalo Slovenije v gospodarske težave. Nas davkoplačevalce je do zdaj dodatno zadolžil za nekaj 30, 40 milijonov evrov".
Kje po njegovem tičijo razlogi za rafal pritožb na odločitev Darsa, ki je v primeru javnega naročila za gradnjo druge cevi predora Karavanke, z vidika davkoplačevalcev, potegnil dobro potezo in izbral najcenejšega ponudnika, torej turško podjetje Cengiz Insaat? Neizbrana ponudnika, družba GGD in Kolektor, sta se pritožila na državno revizijsko komisijo, ki je Darsovo odločitev razveljavila in postopek vrnila upravljavcu državnih cest. Ta je nato zavrnil vse ponudbe in se odločil za neposredna pogajanja s ponudniki, a sta se družbi GGD in Kolektor znova pritožili in postopek se je še drugič znašel na državni revizijski komisiji.
Po besedah Milana Pintarja je vzrokov za pritožbe na odločitev Darsa več, eden od njih je, da slovenske družbe nimajo mednarodnih referenc za gradnjo predorov. "In namesto da bi šle v tujino in sodelovale z družbami, ki jih imajo, ter tam pridobile reference, hočejo obratno – te družbe pripeljati sem kot nadzorne izvajalce, plačati njihove reference, zato tukaj potrebujejo delo," razlaga in dodaja, da so te reference ključne zato, ker se v Sloveniji pripravljata še dva zelo pomembna, desetkrat večja projekta – drugi tir med Divačo in Koprom in tretja razvojna os.
Znova se postavlja vprašanje, ali se na podlagi povedanega gradi nov gradbeni imperij – spomnimo, v preteklosti je nek drug gradbeni imperij v Sloveniji obvladoval gradnjo avtocest. "Značilnost imperijev je, da uniči konkurenco. Kdor se mu zoperstavi, ga vključi zraven ali ga izbriše. Značilnost velikih imperijev so grobe metode, te postajajo v Sloveniji čedalje bolj grobe, čedalje bolj podobne mafijskim metodam, o tem ni nobenega dvoma. Mora nas biti strah, da bo tu nastal imperij. Kadar nastane imperij, potem davkoplačevalci preplačajo vsako investicijo za 30, 50 oz. 80 odstotkov."
V Sloveniji smo bili v zadnjem desetletju priča menjavi vlad in ministrov, v času, ko se je politični prostor izpraznil, pa je po mnenju Emila Milana Pintarja na eni ravni nižje prišlo do nelegitimnih povezav strokovnih služb – izvajalcev, naročnikov in dobaviteljev, kjer naročnik prilagodi razpis dobavitelju, na koncu pa si med seboj delita ustvarjen dobiček. "Enako je na področju gradbeništva, kjer očitno nekateri s strokovnimi podlagami pripravijo take zadeve, da graditelj lahko na tistih točkah potegne anekse. Primer je izvlečni tir – namenoma je bila v strokovni dokumentaciji narejena napaka. Kolektor je na tej napaki zasnoval svoj aneks in potegnil dodaten denar. In to se dogaja v številnih sferah, v gradbeništvu, zdravstvu, dogajalo se bo v visokem šolstvu. Slovenija je v patološki situaciji."
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.