Nadzorniki Nove Ljubljanske banke (NLB) so na dopoldanski seji razpravljali o petkovih preiskavah Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) glede domnevne zlorabe notranjih informacij, neuradno povezanih s prodajo Mercatorja, v okviru katerih je bil pridržan tudi prvi mož največje slovenske banke Janko Medja.
Kot so sporočili po seji, so se seznanili z nastalimi razmerami in se odločili, da bodo dal prednost temeljiti presoji skladno z zakonodajo. Primernost prvega nadzornika Franceta Arharja in Medje bodo ocenili glede na spremenjene predpise Banke Slovenije, ki veljajo od 7. septembra.
Uprava pod vodstvom Medje tako "v nespremenjeni sestavi in z nespremenjenimi pooblastili nadaljuje svoje delo", so zapisali v NLB, se je pa Medja odločil, da se takoj izloči iz vseh poslovnih odločitev glede Agrokorja in Mercatorja.
32 preiskovalcev opravljalo sedem hišnih preiskav
Kot je znano, so se preiskovalci NPU v petek zgodaj zjutraj na območju ljubljanske in kranjske policijske uprave lotili sedmih hišnih preiskav, v okviru katerih so iskali dokaze zlorabe notranje informacije, ki je vplivala na ceno vrednostnega papirja. Z zlorabo notranjih informacij naj bi finančna skupina začela z nakupom vrednostnih papirjev Mercatorja po nižji ceni, kot pa je bila predvidena njena prevzemna cena.
Kriminalisti so Medjo pridržali in ga po 13 urah izpustili, kot pričo pa so obiskali tudi Arharja.
Šlo naj bi za posle Unicredita z delnicami Mercatorja
Medja je bil v času predzadnjega poskusa prodaje Mercatorja, med letoma 2011 in 2012, član Unicreditove uprave, ki jo je vodil Arhar. Unicredit banka Slovenija, ki ima še danes v lasti 8,01 odstotka delnic Mercatorja, je bila sicer eden najglasnejših zagovornikov prodaje, vendar pa se ni nikoli pridružila konzorciju prodajalcev, ki so prodajali več kot 52 odstotkov Mercatorja.
Prav Medja naj bi bil po neuradnih informacijah skupaj z nekaterimi lobističnimi skupinami največji zagovornik prodaje Mercatorja, predvsem zaradi dobrih odnosov z nekaterimi v vodstvu hrvaškega Agrokorja. Agrokor in prodajalci so takrat govorili o ceni 221 evrov za delnico, vendar ni Agrokor pogodbe nikoli podpisal, poleg tega pa ni nikoli dal prevzemne ponudbe za Mercator, s čimer bi dokazal resnost nakupa.
NPU je po poročanju Financ preiskoval, ali sta Splitska banka in skladi hrvaškega Allianza, ki sta pomembna lastnika Mercatorja, kupovala delnice Mercatorja na fiduciarni račun za Medjino ime. Splitska banka oz. njene (nerazkrite) stranke obvladujejo prek fiduciarnega računa trenutno 10,5 odstotka Mercatorja in so tako tretji največji lastnik trgovske družbe, za Pivovarno Union (12,3 odstotka)in NLB (10,8 odstotka).
Splitska banka oz. fiduciarni račun njenih strank je postal v delniški knjigi Mercatorja opazen v začetku leta 2011. Od takrat je število delnic Mercatorja raslo – vse do trenutnih 10,5 odstotka. Celoten paket delnic Mercatorja, ki leži trenutno na fiduciarnem računu Splitske banke, je – upoštevajoč trenutne vrednosti delnice na borzi (90,60 evra) – vreden 36,06 milijona evrov.
Medja razloga za odstop ne vidi
Medja je v petek zvečer povedal, da je vsak sum, povezan z njegovim ravnanjem, brez vsake osnove. "To velja tako za mojo sedanjo kot za mojo preteklo vlogo. Nisem in tudi nikoli nisem bil lastnik delnic Mercatorja niti neposredno niti posredno. Prav tako nisem nikomur razkrival nobenih cenovno občutljivih informacij," je dejal. Zagotovil je, da lahko stranke NLB in vsa slovenska javnost mirno spijo. "NLB vodi strokovna in poštena uprava in naš edini cilj je celovita preobrazba banke v ugledno in vzdržno uspešno institucijo. Pri tem nas ne bodo omajali poizkusi tistih, ki imajo drugačne interese," je dejal.
Poudaril je, da so kriminalisti NPU delo opravili korektno, zahvalil pa se je tudi sodelavcem, s katerimi so cel dan preživeli v banki in tvorno sodelovali s kriminalisti. "Z veseljem bom še naprej pomagal v preiskavi, da bi se čim prej pokazala resnica in ovrgel vsak dvom v moje delo," je še dejal prvi mož največje slovenske banke.
Za oddajo 24UR ZVEČER je dejal tudi, da ne vidi razloga, da bi odstopil z mesta predsednika uprave NLB. Se mu pa sklic seje nadzornega sveta zdi pravilen, da se stvari razčistijo.
Arhar pa je pojasnil, da je banka delnice Mercatorja dobila na podlagi repo posla z Istrabenzom. Zagotovil je, da sam nikoli ni ničesar slišal o kupovanju delnic Mercatorja.
KOMENTARJI (686)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.