Slovenija

Mate ne razmišlja o odstopu

Ljubljana, 29. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Minister za notranje zadeve Dragutin Mate je zatrdil, da zaradi zadeve Ribičič ne razmišlja o odstopu.

Premier Janez Janša je dejal, da si vlada prizadeva za civilni nadzor nad represivnimi organi (Foto: POP TV)
Premier Janez Janša je dejal, da si vlada prizadeva za civilni nadzor nad represivnimi organi (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Predsednik vlade Janez Janša je zanikal, da je notranji minister Dragutin Mate kršil dva člena zakona o policiji. Mateju so namreč očitali, da je kršil člena, ki govorita o tem, da ministrova navodila policiji ne veljajo za policijske postopke, katerih usmerjanje je prevzel pristojni državni tožilec in da podatke in obvestila o izvrševanju nalog daje generalni direktor policije ali za to pooblaščen delavec, ne pa minister.

Hkrati je minister zanikal, da zaradi domnevne kršitve zakona razmišlja o odstopu. Ob tem je ponovil, da je v skladu s pravilnikom ministrstva le določil osebo, ki je podala izjavo v zvezi z ovadbo zaradi suma genocida.

Dejanje ministra Mateja so preverili in ugotovili, da je bilo korektno (Foto: POP TV)
Dejanje ministra Mateja so preverili in ugotovili, da je bilo korektno (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Glede na očitke, da naj bi Mate posegal v delo policije oziroma njenega generalnega direktorja pa je Janša dejal, da je policija nenazadnje v sestavi notranjega ministrstva. Minister predstavlja to področje in ga zagovarja v parlamentu, zato Janša ne vidi, da bi se "kar koli gibalo v nasprotno smer".

Vlada za civilni nadzor

Vlada že od začetka vztraja na tem, da nad represivnimi organi obstaja civilni nadzor in bo vztrajala tudi v prihodnje. "Ne želimo, da se ponovi situacija iz preteklosti, ko je bila policija dejansko zlorabljena v politične namene. Te situacije so trajale leta in desetletja, ko je bilo policiji s političnim diktatom preprečeno, da preiskuje najbolj grozljiva kazniva dejanja, med drugim tudi kaznivo dejanje genocida, ki se je začelo preiskovati šele po 60 letih. Vlada vidi tudi silno dvolična ravnanja nekaterih, ko gre za informacijo o posredovanju vlade v javnosti," je še dejal Janša.

Mitjo Ribičiča so ovadili zaradi suma kaznivega dejanja genocida
Mitjo Ribičiča so ovadili zaradi suma kaznivega dejanja genocida FOTO: POP TV

Janša pa je dejal tudi, da Mate ni bil tisti, ki je odredil, da gre informacija o ovadbi zaradi suma kaznivega dejanja genocida v javnost, pač pa je odredil uslužbenca, ki je to informacijo pojasnjeval. Kot je znano, je 24. maja v javnost prišla novica, da so kriminalisti podali prvo kazensko ovadbo za kaznivo dejanje genocida, povezano s poboji po drugi svetovni vojni. Ovaden je bil Mitja Ribičič, nekdanji pomočnik načelnika OZNA za Slovenijo.

Zadevo Socius prevzelo državno tožilstvo

Ker preiskovalci niso imeli potrebnih pooblastil, je zadevo Socius prevzelo tožilstvo
Ker preiskovalci niso imeli potrebnih pooblastil, je zadevo Socius prevzelo tožilstvo FOTO: POP TV


Dragutin Mate je glede poteka izrednega nadzora na Policijski upravi Ljubljana in Generalni policijski upravi v primeru Socius dejal, da je eno od vmesnih poročil pripeljalo do točke, kjer preiskovalci niso imeli več pooblastil, da bi lahko nadaljevali s svojim delom. Zato so s svojimi ugotovitvami seznanili pristojno državno tožilstvo, ki je prevzelo zadevo in sedaj vodi primer.

"Na žalost vam v skladu z zakonom in zaradi interesa preiskave ne morem podati nobene podrobnosti glede omenjenih vmesnih poročil,"
je še dodal Mate.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10