ribičič

'Pri referendumu o zaupnici vladi bi lahko šlo za zlorabo'
19. 03. 2024 10.39Ustavni pravnik Ciril Ribičič ob več pobudah za posvetovalne referendume navaja, da je naivno pričakovati, da bi prišlo do posvetovalnega referenduma, ki bi kritiziral odločitve državnega zbora. Referendum namreč lahko razpiše le DZ, opozarja. Pri referendumu o zaupnici vladi pa "bi lahko šlo za zlorabo", je ocenil.

Ustanovitev pokrajin bi olajšala življenje, a političnega soglasja še ni
27. 02. 2024 08.15Vedno večja centralizacija Slovenije je razlog za številne vsakdanje nevšečnosti – za zastoje na avtocestah, rast cen nepremičnin v prestolnici in centralizacijo delovnih mest. Ustanovitev pokrajin bi prebivalcem Slovenije močno olajšala življenje, saj so prav pokrajine pot do boljše, bolj učinkovite in decentralizirane Slovenije, so prepričani v Državnem svetu. Kot opozarjajo, pa vlada projekta pokrajin žal ne prepoznava kot prednostnega, saj zanj trenutno ni političnega soglasja.

Golob bi podporo spremembam volilnega sistema preveril na referendumu
23. 10. 2023 20.31Na posvetu stroke, politike, civilne družbe in splošne javnosti o spremembi volilnega sistema se je znova pokazalo, da so pogledi na mogoče spremembe različni. Nekateri si želijo korenitih sprememb, drugi menijo, da so realna možnost kvečjemu popravki sedanjega sistema. Premier se je zavzel, da bi podporo rešitvam preverili na referendumu.

Neuradno: Accetto predlagal odpravo začasnega zadržanja dela zakona o RTV
11. 05. 2023 17.39Potem ko je Ustavno sodišče sredi februarja zadržalo del novele zakona o RTV, so jo ustavni sodniki zdaj ponovno obravnavali. Čeprav sodišče odločitve uradno ni sprejelo, pa naj bi predsednik sodišča Matej Accetto predlagal odpravo začasnega zadržanja dela zakona o RTV.

Odločanje o RTV: bodo ustavno sodišče pririnili na rob sklepčnosti?
07. 04. 2023 19.19Na devetčlansko ustavno sodišče so v postopku odločanja o ustavnosti novele Zakona o RTVS ob že izločenem sodniku Roku Čeferinu vložene pobude za izločitev še treh ustavnih sodnikov. Če bi bilo ugodeno vsem pobudam, bi lahko sodišče prišlo na mejo sklepčnosti, je pojasnil nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič.

Zelena luč začetku postopka za prenos imenovanja sodnikov na predsednika
30. 03. 2023 16.58Člani ustavne komisije DZ so z 11 glasovi za in petimi proti prižgali zeleno luč za začetek postopka ustavnih sprememb, s katerimi koalicija predlaga prenos pristojnosti imenovanja sodnikov na predlog Sodnega sveta z DZ na predsednika republike. Strokovna skupina bo predvidoma do konca aprila pripravila mnenje o osnutku ustavnega zakona.

Pravna negotovost: svet zavoda RTVS konstituiran, a brez pravne podlage za delo
23. 02. 2023 14.39Po imenovanju zadostnega števila članov sveta RTVS po noveli Zakona o RTVS je ta konstituiran, a nima pravne podlage za delo. Obstoječima nadzornemu in programskemu svetu pa je s tem potekel mandat, torej nimata več pravne podlage za obstoj, ugotavljata tako pravnik Ciril Ribičič kot ministrica Asta Vrečko. Ministrstvo zagotavlja, da vsak dan intenzivno išče rešitve za RTVS.

Je ustavno sodišče res v celoti zamrznilo obstoječe stanje RTV-ja?
21. 02. 2023 20.12Ustavni pravnik Ciril Ribičič je prepričan, da ne. Postopki imenovanja članov novega sveta namreč tečejo naprej, ko bo večina imen objavljena v uradnem listu, tako Ribičič, bo obstoječi programski svet razpadel. Bo pa nov svet vsaj še nekaj časa moral sodelovati s trenutnim vodstvom, ki mu v sindikatu zaposlenih med drugim očitajo šikaniranje in cenzuro. Pisec pobude za ustavno presojo evropski pravnik Matej Avbelj pa ocenjuje, da tak scenarij ni možen in da bo, če bo ustavno sodišče odločilo v prid zakonu, odšel na Evropsko sodišče za človekove pravice.

Napačni izračuni poslanskih mandatov: kako se je napaka sploh lahko zgodila?
10. 05. 2022 06.00Bi morala predsednik in direktor državne volilne komisije zaradi napačnih izračunov poslanskih mandatov odstopiti, kot zahteva predsednik vlade Janez Janša? Bi morali imeti volivci večji vpliv na to, kdo od kandidatov bo prišel v parlament? "Odkrivanje in odpravljanje napak v računalniških programih je eden težjih problemov v računalništvu," opozarja profesor Andrej Bauer s Fakultete za matematiko in fiziko. Doktor Ciril Ribičič pa predlaga uvedbo kombiniranega volilnega sistema, s katerim bi se ukinili okraji.

Nekdanji ustavni sodnik o nadzoru nad volitvami: Pomembna bo vsaka malenkost
22. 04. 2022 06.00Uvod v volitve, ki se kaže zdaj, napoveduje burno dogajanje po volilni nedelji, pravi nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič. Bi zapleti z volilnicami, ki zamujajo v tujino, lahko povzročili, da se bo po volitvah presojalo o njihovi legitimnosti in legalnosti? Se bodo pojavljali pozivi k ponovitvi dela volitev, če ne kar celotnih? Vsa ta ugibanja kažejo predvsem to, kako razdeljeni smo in kako malo zaupanja je ostalo med nami, je prepričan Ribičič, ki je tudi okrcal državne organe, povezane z volitvami. "Pričakoval bi, da bodo ti organi delovali skrajno skrbno, previdno, odgovorno, pa se to do zdaj ni pokazalo," je kritičen.

Spremembe volilne zakonodaje bi lahko šle v smeri kombiniranega sistema
21. 10. 2021 13.22Današnji posvet v DS je nakazal smer, v katero bi lahko šle spremembe volilnega sistema, da bi volivcem zagotovili odločilni vpliv na izbiro poslancev. V društvu Sinteza so predstavili predlog sprememb zakona o volitvah v DZ, s katerim bi uveljavili dvokrožni kombinirani volilni sistem, razmišljajo pa tudi o uvedbi instituta odpoklica poslanca.

'Politiki, ki zlivajo gnojnico na Ustavno sodišče'
20. 04. 2021 15.32Po tem, ko je vlada prepovedala prireditve, shode in zborovanja, je Ustavno sodišče odločilo, da je takšna prepoved v nasprotju z ustavo, in jo odpravilo. Po tem, ko je vlada prepovedala izhod iz države zaradi koronavirusa, je Ustavno sodišče odločilo, da je to v nasprotju z ustavo, in prepoved odpravilo. Ko je vlada prepovedala referendum o investicijah v Slovensko vojsko, se je opozicija obrnila na Ustavno sodišče. Ustavno sodišče je ugotovilo, da zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski ni v neskladju z ustavo. Enkrat so njegove odločitve vladi všeč, drugič ne. Kakšna je sploh vloga Ustavnega sodišča?

'S spremembo ustave bodo gluhoslepi enakopravni člani družbe'
23. 02. 2021 11.33Ustavna komisija DZ je brez glasu proti za obravnavo na seji DZ pripravila predlog stališča o osnutku ustavnega zakona za vpis znakovnega jezika v ustavo. Pripravila ga je na podlagi spremenjenega predloga strokovne skupine komisije, ki pa se je spremenil le redakcijsko, ne pa tudi vsebinsko.

Pred 30 leti je bil podpisan sporazum strank o skupnem nastopu na plebiscitu
06. 12. 2020 07.22Mineva 30 let od podpisa sporazuma političnih strank in poslanskih skupin Skupščine Republike Slovenije o skupnem nastopu na plebiscitu za samostojno in neodvisno državo. Še isti dan je bil nato sprejet zakon o plebiscitu, ki je določil, da bo plebiscit o samostojnosti potekal v nedeljo, 23. decembra 1990.

'Janez Janša nas danes prodaja kot svojo lastnino'
04. 12. 2020 15.26Predsednik republike Borut Pahor je na slovesnosti ob 30. obletnici podpisa sporazuma strank o skupnem nastopu na plebiscitu vse voditelje parlamentarnih strank ponovno pozval k dialogu za uspešnejše reševanje stisk ljudi. Po njegovi oceni bomo s kompromisi ali skupnimi zaključki lahko lažje in uspešneje premagovali krizo. Precej bolj ostra pa je bila govornica Spomenka Hribar.

IFIMES: Ugledna imena za inštitutom, ki izgublja ugled
15. 06. 2020 20.37Analize Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije v zadnjem času burijo duhove na Zahodnem Balkanu, hkrati po postavljajo verodostojnost inštituta pod velik vprašaj. Kako sicer pojasniti nenadni zasuk političnih stališč in ocen, nenavadna financiranja inštituta s strani državnih podjetij, pojav plagiatorstva ter distanciranje častnega predsedstva od "sponzoriranih vsebin"? V vrstah inštituta pa je tudi precej znanih oseb iz družbenega in političnega življenja, ki so zastavile svoje dobro ime. Med njimi denimo tudi svetovalec predsednika Boruta Pahorja dr. Ernest Petrič.

Umrl je dolgoletni športni funkcionar ter nekdanji politik Janez Kocijančič
01. 06. 2020 18.10V 79. letu starosti je po hudi bolezni umrl dolgoletni športni funkcionar ter nekdanji politik in gospodarstvenik Janez Kocijančič. Bil je bil predsednik OKS med letoma 1991 do 2014, od leta 2017 pa tudi predsednik Evropskih olimpijskih komitejev. Politični sopotniki se ga bodo spominjali kot ugledne osebnosti, pa tudi kot načelnega človeka, ki je imel vedno kako aktualno šalo v rokavu. Tudi na družbenih omrežjih si sledijo izrazi sožalja družini.

Ribičič: Morebitnih predčasnih volitev ne bi bilo možno izpodbijati
27. 01. 2020 14.47Morebitnih predčasnih volitev ne bi mogel nihče izpodbijati, saj še ni potekel rok, ki ga je ustavno sodišče zakonodajalcu določilo za uskladitev zakonodaje z ustavo, pojasnjuje ustavni pravnik Ciril Ribičič. Kot je dodal, sicer ni lepo, da se volitve izvajajo v neskladju z ustavo, "ni pa tudi tako hudo, kot zgleda na prvi pogled".

30 let pod odhodu s kongresa ZKJ: 'Z odhodom smo oslabili dva stebra nekdanje države'
20. 01. 2020 20.04Mineva 30 let od začetka zadnjega, 14. izrednega kongresa Zveze komunistov Jugoslavije. Slovenski delegati, pod vodstvom Cirila Ribičiča, so januarja 1990 kongres protestno zapustili, kar je vodilo v propad zveze komunistov in kasneje tudi v razpad Jugoslavije. Slovesnost ob okrogli obletnici odhoda je bila v predsedniški palači, udeleženci pa so si bili enotni, da se odhodu s kongresa pripisuje premajhno pomembnost v mozaiku dogodkov, ki so vodili v samostojnost.

Politična volja za ustanovitev pokrajin je, a meje bi vsi zarisali drugače
04. 11. 2019 17.22Na posvetu pri predsedniku Borutu Pahorju o ustanovitvi pokrajin se je izkazalo, da politična volja obstaja, pa tudi, da je obstoječi predlog dovolj dobra osnova za nadaljevanje. Seveda je razdelitev izzvala tudi številne pripombe, najbolj nezadovoljni z njim pa so na Koroškem, saj členitev predvideva Koroško-šaleško regijo. Zaključek je bil, da je osnutek dober, Pahor pa je dejal, da niso preslišali pozivov k spremembam.

Monitoring vode pri Hrastovljah prevzemajo Slovenske železnice
31. 07. 2019 16.02Arso je izdal odločbo, s katero monitoring vode na območju Hrastovelj, kjer je iztiril vlak in je prišlo do razlitja kerozina, prepuščajo Slovenskim železnicam. Te morajo prvo pripraviti načrt monitoringa in ga poslati v potrditev Arsu, o rezultatih pa bodo morali obveščati pristojne institucije. Do zdaj onesnaženja vodnega vira niso zaznali.

Je šel državni svet z zahtevo za preiskavo postopkov proti Kanglerju predaleč?
26. 06. 2019 18.04Ali je šel državni svet, ki zahteva parlamentarno preiskavo zaradi domnevno "zrežiranih postopkov" proti Francu Kanglerju predaleč? Greco - skupina držav proti korupciji, ki deluje pod okriljem Sveta Evrope - je sprožil "ad hoc" postopek ocene razmer v Sloveniji, strokovnjak za ustavno pravo Ciril Ribičič pa meni, da bo moral DZ Grecu dobro utemeljiti razloge za ustanovitev komisije.

Kitajci kupili politično šolo v Kumrovcu za dva milijona evrov
08. 05. 2019 13.35Kompleks nekdanje Politične šole v Kumrovcu, rojstnemu kraju jugoslovanskega voditelja Josipa Broza - Tita, je prodan kitajskemu investitorju, podjetju Zhongya, za slaba dva milijona evrov.

Ministrstvo: Slovenija je zavezana k spoštovanju sodb ESČP
26. 10. 2018 13.36Skupina pravnih strokovnjakov, profesorjev ter bivših evropskih in ustavnih sodnikov je vjavnem pismu kritizirala stališče Vrhovnega sodišča do razsodbe Evropskega sodišča za človekove pravice v zadevi Pro Plus. Menijo, da gre za samovoljno ravnanje, ki nasprotuje temeljnim vrednotam evropskega ustavnega prostora in slovenski ustavi.

'Darilo SD državi' - in kdo je pri tem v resnici zaslužil
16. 04. 2018 16.00Skupna vrednost enajstih nepremičnin na seznamu, ki so nam ga poslali iz stranke SD (lastništvo dvanajste s seznama - v Šentjurju pri Celju - še preverjamo), je po Gursovi oceni in našem seštevku 1.512.229 evrov.

Socialni demokrati - nepremičninski magnati
15. 04. 2018 14.16Socialni demokrati imajo po podatkih, ki so nam jih poslali, v lasti 12 nepremičnin, razpršenih po vsej državi, v skupni površini dobrih 1753,99 kvadratnega metra. Dobili so jih kot pravna naslednica ZKS – SDP.

Ugledni slovenski pravniki pozivajo Hrvaško, naj implementira arbitražno razsodbo
03. 04. 2018 09.57Ugledni slovenski pravniki so Hrvaško pozvali k implementaciji arbitraže in še, naj spoštuje evropsko pravo. Podpisniki so izrazili zaskrbljenost, da se še naprej dogajajo incidenti v Piranskem zalivu in ostra politična retorika, kar slabo vpliva na medsoseske odnose in diplomatsko ter gospodarsko sodelovanje.

FOTO in VIDEO: V Kataloniji 700.000 protestnikov špansko policijo označilo za okupacijsko silo
03. 10. 2017 07.22Po referendumu o neodvisnosti Katalonije, ki je po mnenju španskih sindikatov zaradi policijskega nasilja postal nov evropski simbol "kršenja pravic in svoboščin", so v Kataloniji v okviru splošne stavke ves torek potekali shodi in protesti. Na nedavne dogodke se je odzval tudi španski kralj Felipe IV., ki je dejal, da so organizatorji referenduma delovali protipravno.

Zmaga za posojilojemalca v švicarskih frankih. Sodišče razsodilo, da je pogodba nična
21. 08. 2017 10.54Okrožno sodišče v Ljubljani je ugotovilo, da je pogodba o dolgoročnem deviznem kreditu v švicarskih frankih nična. Sodišče je presodilo, da bi morala banka vedeti, da se bo v prihodnosti, po sklenitvi pogodbe, krepil švicarski frank v razmerju do evra, posledic, ki jih bo utrpel posojilojemalec, pa mu banka ni pojasnila.

Krediti v frankih: 'Če tega ne rešimo zdaj, bo breme padlo na davkoplačevalce.'
16. 08. 2017 18.4516.000 slovenskih posojilojemalcev, ki so najeli kredit v frankih, je bilo opeharjenih. Njihov položaj je moralno, civilnopravno, kazenskopravno in ustavnopravno nesprejemljiv. Tako menita nekdanja ustavna sodnika Boštjan M. Zupančič in Ciril Ribičič. Zato sta pripravila predlog interventnega zakona, ki bi njihove kredite pretvoril v evre.