Slovenija se uvršča v sam svetovni vrh po količini popitega alkohola na prebivalca. In ker je pitje alkohola družbeno sprejemljivo in ga pije večina posameznikov v naši družbi, pogosto pride do njegove zlorabe. A treba je opozoriti, da ima pitje alkohola številne negativne posledice, še posebej v prometu.
V Sloveniji še vedno največ prometnih nesreč povzročijo prehitri in pijani vozniki. In ker so pred vrati martinovanja, ki jim sledi veseli december, ne bo odveč opozorilo: ’’Ko voziš, ne pij in ko piješ, ne vozi!’’
Policija je sicer sporočila, da se je delež prometnih nesreč, ki jih povzročijo pijani vozniki, v zadnjih letih nekoliko zmanjšal in predstavlja devetodstotni delež vseh povzročiteljev prometnih nesreč. Zaskrbljujoče pa je dejstvo, da več kot petina voznikov, ki povzročijo smrtno prometno nesrečo, vozi pod vplivom alkohola.
Ljudje pogosto podcenjujemo vpliv alkohola na naše sposobnosti in tako menimo, da smo še sposobni sodelovanja v prometu, dokler se ne pokažejo že vedenjski znaki močne alkoholiziranosti – npr. zanašanje, dvojni vid, zapletanje v govoru itd. Najmanj alkohol vpliva na zelo dobro naučeno in avtomatizirano vedenje, kot je hoja. Vendar pa alkohol že s prvim kozarcem vpliva na naše sposobnosti mišljenja in zaznavanja ter nadzora nad našim vedenjem. Tako se pojavijo težave pri zaznavanju rdeče barve, oddaljenosti, tunelski vid, podcenjevanje tveganja, manjša kontrola vedenja, podaljšanje reakcijskega časa itd., kar pomembno vpliva na naše varno vedenje in ustrezno reagiranje, predvsem v kritičnih situacijah.
Vozniki pogosto menijo, da lahko alkoholiziranost zmanjšajo z nekaterimi triki ali pripomočki, kot je npr. svež zrak, telesna aktivnost, spanje, žvečilni gumiji, mastna hrana. Vendar moramo vedeti, da ti ukrepi ne vplivajo na alkoholiziranost, upočasni se lahko samo prehajanje alkohola v kri. Sama predelava alkohola pa je približno enaka, saj se alkohol razgrajuje v jetrih, približno 1 enota alkohola na uro, če ne pride do zasičenosti. Zato je pomembno, da če vozimo, sploh ne pijemo alkohola oz. če smo pili alkohol, ne vozimo, ampak vnaprej predvidimo, kako bomo varno prišli domov. Tako moramo vedeti, da smo lahko po prežurirani noči in samo parih urah spanja zjutraj še močno pod vplivom alkohola.
Pred posledicami vožnje pod vplivom alkohola pa opozarjajo tudi policisti, ki vsem voznikom svetujejo, naj vozijo le trezni. Če pa že boste pili alkoholne pijače, ne vozite, ampak naj vozi nekdo, ki ni pil alkohola, sicer uporabite javni prevoz. In nikar ne pozabite: alkohol ubija, največkrat nedolžne.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.