Logar je poudaril, da se strateški zunanjepolitični dokumenti države niso spremenili in da vlada izvaja veljavno strategijo, morebitne spremembe pa bi bile usklajene z DZ. "Ne spomnim se, da bi o spremenjeni strategiji do Zahodnega Balkana kadarkoli v času mojega mandata tu v DZ razpravljali," je dejal. Na vprašanje poslanca Matjaža Nemca (SD) o t. i. non paperju o Zahodnem Balkanu, ki naj bi ga premier Janez Janša poslal v Bruselj, je Logar poslancem pokazal neuradni dokument o BiH, o katerem so zunanji ministri EU razpravljali marca na zasedanju v Bruslju.
Ta non paper je pripravila Hrvaška, sopodpisalo pa ga je še pet držav - Slovenija, Madžarska, Bolgarija, Grčija in Ciper. V njem so se zavzeli, da bi BiH pridobila status kandidatke za članstvo v EU, takoj ko bo izpolnila vse pogoje za to, je spomnil Logar.
Opozicijske poslance je vprašal, kaj je njihov interes v razpravi o Zahodnem Balkanu, ki se je razvnela v zadnjih dneh po objavi informacij o domnevnem Janševem dokumentu in vsebini pogovorov predsednika republike Boruta Pahorja v BiH. "Škoditi Sloveniji, škoditi BiH, škoditi obema ali streljati vsepovprek zato, ker mogoče pa le kdo pade," se je vprašal.
Vprašal se je tudi, zakaj je informacija o vsebini pogovorov predsednika republike prišla v javnost 40 dni po njegovem obisku v Sarajevu. "Skrajno nenavadno je, da se neformalna komunikacija najvišjih predstavnikov dveh držav pojavi v medijih," je dejal. "Če nekdo pove neko informacijo, ki je izrečena v zaprtem krogu med predstavniki dveh držav, je s tem kršil diplomatski kodeks," je menil Logar.
Povabilo slovenske veleposlanice v Sarajevu na pogovor zaradi enega članka, objavljenega v medijih BiH, je označil za "diplomatski faux pas". "Če kdo, glede na dogajanje in glede na pojasnila, ki jih je dal predsednik republike, bi moral biti na zagovor poklican bosanski veleposlanik," je dejal zunanji minister, ki je opoziciji očital, da obračunava s predsednikom države in vlado glede odnosov z BiH.
To, kar se je zdaj zgodilo v odnosih med BiH in Slovenijo, po Logarjevih besedah ni najboljša popotnica za predstavnike BiH na njihovi poti v Evropsko unijo. "Mi smo ena najtesnejših zaveznic držav Zahodnega Balkana, mi smo celo uvrstili neformalni vrh o Zahodnem Balkanu v program predsedovanja Svetu EU, zato da se ta razprava opravi na najvišji ravni," je zatrdil.
Opozicijske poslance je pozval, naj ne zlorabljajo meddržavnih odnosov za "neko politično agendo", ki škodi obema državama, njim pa v nobenem primeru ne koristi. Od njih pričakuje, da prek parlamentarne diplomacije "ne smetijo" odnosov med dvema državama, temveč jih krepijo.
Nemec je po seji odbora sporočil, da so v poslanski skupini SD danes vložili zahtevo za sklic nujne seje odborov za zunanjo politiko in za zadeve EU, in sicer na temo uresničevanja smernic za delovanje Slovenije do Zahodnega Balkana. Kot je dejal v izjavi za medije, bodo na sejo povabili tako Logarja kot Janšo. Oba bosta imela priložnost pojasniti svoja stališča glede slovenske politike do te regije, je dodal Nemec.
Grlić Radman v Sarajevu tudi o "fantomskem non paperju Slovenije"
Grlić Ramdan je dejal, da sta se s Turkovićevo pogovarjala o non paperju o BiH, ki ga je skupaj s petimi članicami EU, tudi Slovenijo, predstavil prejšnji mesec v Bruslju. Pobudo, da bi pomagali BiH pri pridobitvi statusa kandidatke za članstvo v EU, so podprli še Bolgarija, Ciper, Grčija in Madžarska. "Obstaja hrvaški non paper, ostalo so špekulacije", je šef hrvaške diplomacije odgovoril na novinarsko vprašanje o domnevnem slovenskem non paperju, ki naj bi predlagal razdružitev BiH, povzema hrvaška tiskovna agencija Hina.
Kot je poudaril, so tudi sporočila ameriškega državnega sekretarja Antonyja Blinkna v nedavnem pismu članom predsedstva BiH podobna vsebini neformalnega hrvaškega dokumenta, ki je bil prejšnji mesec predstavljen zunanjim ministrom članic EU. S Turkovićevo sta se znova pogovarjala o tem neformalnem dokumentu pred pričakovano razpravo na naslednjem zasedanju zunanjih ministrov EU, ki je napovedana za 19. april. Non paper bo del razprave o Zahodnem Balkanu, s Turkovićevo pa sva se pogovarjala, kaj bi lahko še omenili v razpravi, je pojasnil vodja hrvaške diplomacije.
Turkovićeva je ocenila, da je Ljubljana povsem jasno zanikala obstoj domnevnega non paperja. Kot je dejala, domnevnega slovenskega non paperja ni ali pa gre za neresen poskus povzročanja zmede. Med drugim je izpostavila, da dejavnosti Hrvaške potekajo v smeri hitrejšega približevanja BiH uniji.
Dodala je, da sta sta se pogovarjala tudi o vprašanjih, ki jih je v svojem pismu izpostavil Blinken. Ta je med drugim ocenil, da bodo potrebne določene spremembe ustave BiH, da bi lahko uveljavili reformo volilnega sistema v državi. Grlić Radman in Turkovićeva sta se dotaknila tudi dvostranskih vprašanj. Dogovorila sta se, da bodo strokovnjaki obeh držav obravnavali možnosti za olajšanje prehajanja meje državljanom Hrvaške in BiH v prihajajoči turistični sezoni. Grlić Radman je napovedal, da bo Hrvaška kmalu poslala cepivo proti covidu-19 v BiH kot znamenje solidarnosti z njenimi državljani. Turkovićeva pa je omenila, da bosta državi na strokovni ravni aktivneje sodelovali tudi glede vprašanja napovedane izgradnje hrvaškega odlagališča jedrskih odpadkov ob meji z BiH. Odlagališču sicer nasprotujejo na obeh straneh meje. Grlić Radman se je v Sarajevu srečal tudi z visokim predstavnikom mednarodne skupnosti Valentinom Inzkom.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.