V Evropi še vedno odmeva t. i. "non paper" oziroma neuradni dokument, ki naj bi ga slovenski premier Janez Janša posredoval predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu. V Michelovi tiskovni službi na vprašanja, ali oziroma kdaj so dokument prejeli in kako komentirajo njegovo vsebino, doslej odgovarjajo le, da prejetja dokumenta ne morejo potrditi.
Iz Evropske komisije so že včeraj na naša povpraševanja odgovorili, da dokumenta niso prejeli: "Ker Evropska komisija ni prejela omenjenega dokumenta in ni seznanjena z njegovo vsebino, tega ne moremo komentirati."
Danes je govorec komisije Peter Stano na rednem opoldanskem brifingu komisije znova poudaril: "Definitivno nismo prejeli in nismo videli takšnega dokumenta niti z njim nismo seznanjeni, zato tega ne bom komentiral."
Glede domnevne vsebine tega neuradnega dokumenta – mej na Zahodnem Balkanu – je stališče EU po govorčevih besedah zelo jasno: ničesar ni treba spreminjati, prizadevati si je treba za regionalno sodelovanje in spravo. To je ideja in logika pristopnega procesa, da se ne zahaja na nevarna področja ter da se drži zakonodaje in načel EU, je še povedal Stano.
Slovenski premier je včeraj na družbenih omrežjih novico komentiral, da se je z Michelom srečal lani in da bi mu zato le "stežka kar koli fizično predal februarja ali marca letos". S slovenskega zunanjega ministrstva pa so sporočili, da je edini neuradni dokument, h kateremu je pristopila Slovenija glede Zahodnega Balkana, hrvaški dokument s konca lanskega leta.
S predsedstvom BiH naj bi se pred dobrim mesecem dni o možnosti mirnega razhoda te večnacionalne države pogovarjal predsednik Borut Pahor, a "s skrbjo", kot je pojasnil za oddajo 24UR. "Ali tudi med vami kdo ostaja naiven, da bo mogoče ta razhod izvesti mirno. In dva člana predsedstva sta bila zelo jasna. Tega razhoda BiH mirno ni mogoče izvesti. Medtem, ko je bil eden od njih mnenja, da je to mogoče."
To je bil srbski predstavnik Milorad Dodik. S katerim pa slovenski predsednik ne deli diplomatske ocene. "Absolutno nasprotujem vsakim razmislekom o razpadu držav na področju bivše Jugoslavije. Ne verjamem v njihovo mirno reševanje," še pravi Pahor.
Že včeraj pa so iz urada predsednika republike v sporočilu za javnost zapisali, da Pahor z vsebino dokumenta ni seznanjen, in dodali, da je predsednik "zagovornik Bosne in Hercegovine, njene ozemeljske celovitosti, evropske perspektive in mirnega razvoja, kar vedno dosledno poudarja".
Dodik vztraja pri konceptu mirne razdružitve BiH
Predsedujoči predsedstvu BiH Milorad Dodik je sicer danes na izredni novinarski konferenci dejal, da bo vztrajal pri uresničitvi koncepta mirne razdružitve BiH. Prepričan je, da se BiH ne more obdržati, ker ni funkcionalna država in da je mirna razdružitev najboljša rešitev. Meni, da bi morali v BiH sesti za mizo, "se dogovoriti za razmejitev in ustanoviti tri države, ki bodo demilitarizirane". Kot drugo možnost je omenil morebitni dogovor o ustanovitvi "nekakšne nove državne skupnosti", ki bo sestavljena iz treh neodvisnih delov.
Dodik je tudi menil, da so izgubljeni potenciali povezovanja BiH z Evropsko unijo, o katerem je v državi obstajalo vsaj "nekakšno soglasje". Dejal je, da v Bruslju ne obstaja noben resnični interes za širitev EU na Zahodni Balkan ter da BiH nima nobenih realnih možnosti za skorajšnje članstvo.
SD zahteva sklic nujne seje, na kateri naj Janša in Pahor pojasnita svoja stališča
Poslanec SD Matjaž Nemec je novinarjem v državnem zboru medtem danes pojasnil, da sklic nujne seje zahtevajo zaradi različnih interpretacij stališč premierja Janeza Janše in predsednika Boruta Pahorja, ki ga je slednji sicer po njegovi oceni že v ponedeljek pojasnil, a si želijo obema dati priložnost, da pojasnita svoje poglede tudi parlamentarnemu odboru, saj na takšne ideje v poslanski skupini SD gledajo z zaskrbljenostjo.
Poudaril je, da ta vprašanja niso pomembna samo za notranjo politiko, ampak predvsem v odnosu do tujih držav in do zunanje politike. Na seji OZP želijo preveriti, ali so se stališča Slovenije do Zahodnega Balkana spremenila in kakšna bo njena politika na jesen, ko bo EU organizirala vrh z državami Zahodnega Balkana v sklopu slovenskega predsedovanja Svetu EU.
Zunanjepolitični škandal?
Polanec LMŠ Nik Prebil je novinarjem v DZ dejal, da so v LMŠ zagovorniki evropskih vrednot in miru v regiji. Odpiranju tako občutljivih tem, kot so meje, nasprotujejo, še posebej ko gre za BiH. Meni, da je težko razumeti, zakaj bi drezali v to osje gnezdo.
Premierju Janši sicer ne verjame, da non paper ne obstaja, iz informacij, ki jih ima iz EU, pa je dokument predsednik Evropskega sveta Charles Michelu prejel, je dejal. V Michelovi tiskovni službi so sicer na vprašanja, ali oziroma kdaj so dokument prejeli in kako komentirajo njegovo vsebino, doslej povedali le, da prejetja dokumenta ne morejo potrditi.
Prebil je še napovedal, da bo v sredo na seji OZP zunanjega ministra pozval, da pojasni stališče Slovenije oziroma MZZ, saj da "premier Janša mandata za podajanje takih stališč ni nikoli dobil od tega DZ".
Vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec pa je novinarjem v DZ dejal, da v Levici menijo, da gre za "zunanjepolitični škandal brez primere", saj je daytonska BiH nastala na preštevilnih žrtvah in da so sedanje meje posledica zelo krvave vojne. Takšna ideja, da bi se dodatno razkosalo BiH, je nepojmljiva. Meni, da se je izkazalo, da predsednik vlade – in tokrat z asistenco predsednika republike – dela škodo ugledu Slovenije ter z non paperjem in izjavo predsednika republike podžiga nek nov nemir na Balkanu, ki ne more nikoli biti produktiven. Takšne izjave se jim v Levici zdijo neprimerne in gredo na roko srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću, s katerim sta z Janšo v precej tesnih stikih, je dodal.
Glede tega, ali non paper obstaja ali ne, pa je dejal, da je o tem težko soditi in da bo to pokazal čas. Glede na to, da so se te informacije pojavile, pa meni, "da je v ozadju neka resnica" in da obstaja neka ideja o razkosanju BiH, ki je v škodo njenim prebivalcem.
Spomnimo
Politicki.ba je včeraj poročal, da naj bi v dokumentu začrtali "dokončni razpad Jugoslavije", načrt spreminjanja meja na zgodovinskem sodu smodnika Stare celine pa je naletelo na številne kritike, predvsem v BiH. Janša naj bi se namreč zavzemal za spremembo meja Srbije in Kosova glede na načrt Vučić-Thaci, omenjal možnost odcepitve Republike Srbske od BiH, združitev delov Črne gore in Severne Makedonije z Albanijo ter v končnici tudi priključitev zahodne Hercegovine Hrvaški.
"Druga možnost Janševega načrta pa je, da se v BiH oblikujejo tri nacionalne republike. Srbska in hrvaška bi imeli tesne veze z matičnima državama, medtem ko bi bošnjaška republika dobila koridor do mednarodnih voda, ki bi ga varovala zveza Nato," je še poročal Politicki.ba, ki dodaja, da naj bi Janša že dlje časa zagovarjal koncept velike Srbije in velike Albanije v okviru dokončnega razpada Jugoslavije pod okriljem Evropske unije in Nata.
KOMENTARJI (861)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.