Kot nam je pojasnil namestnik poveljnika ljubljanske civilne zaščite Robert Kus, je višina poplavnih voda na Barju v vseh teh dneh skupaj upadla za kakih trideset centimetrov. Najvišja je še vedno v Lipah in ponekod v Črni vasi, kjer je je ponekod še vedno tudi do pol metra, v povprečju pa nekje od 30 do 40 centimetrov. Težava je po Kusovih besedah ravno v tem, da zaradi visoke Ljubljanice voda ne more odtekati.
"Glede na napovedi vremenoslovcev za ta konec tedna sta za nas najpomembnejša današnji in jutrišnji dan, kar se tiče črpanja,“ nam je pojasnil Kus. S črpanjem vode iz hiš namreč lahko začnejo šele potem, ko gladina zunaj dovolj upade oziroma ko vodo lahko nekam odvajajo in se ta ne steka nazaj v hiše. Glede na to, da je je še vedno preveč, bo po njegovih besedah črpanje najverjetneje mogoče šele jutri.
V vsakem primeru bo civilna zaščita ljudem poskušala zagotoviti nekaj čolnov in začeli jih bodo zalagati z novimi protipoplavnimi vrečami. Glede napovedi za konec tedna je Kus ostal previden, dejal pa je, da se po njihovih predvidevanjih voda ne bo bistveno dvignila, a prav tako ne bo mogla tudi upasti še kar nekaj dni. "Domačini pravijo, da bi morala v takšnih razmerah, kot so trenutno, upasti v štirih dneh, to pa pomeni, da bo napovedano deževje za vsaj toliko časa odložilo ta proces,“ je povedal Kus.
"Žal je tako, da je naša pomoč trenutno usmerjena predvsem v razdeljevanje pomoči, hrane, škornjev, nudenje psihosocialne pomoči, otroke vozimo v šolo in podobno. Če pa ugotovimo, da so razmere že primerne za izčrpavanje, bomo na pomoč vpoklicali tudi vojsko, ki bo ljudem pomagala pri pospravljanju in sušenju njihovih domov,“ je še dejal Kus. Dodal je, da so s čiščenjem sicer že začeli ponekod v Črni vasi.
Na pomoč tudi vojska
V Črni vasi so za pomoč prizadetim prebivalcem aktivirali vojsko. Okoli 130 vojakov je na deloviščih, kjer jih najbolj potrebujejo in kamor so jih razporedili pripadniki civilne zaščite. Dejansko pomagajo s fizično silo, čistijo, natovarjajo poškodovano pohištvo, polnijo vreče s peskom, torej dela, ki jih drugi ne delajo več, je povedal predstavnik Slovenske vojske Simon Korez. ''Dejansko imajo lopate v rokah,'' je dodal.
Pojasnil je, da ne gre za prvo akcijo vojske ob nedavnih poplavah. Prvič so jih aktivirali v soboto, zatem so bili vse nadaljnje dni na terenu. V pripravljenosti za tovrstno delovanje so po Korezovih besedah vedno, zdaj pa so v višji stopnji pripravljenosti, če bo njihova pomoč potrebna v soboto. Pojasnil je, da slovenska vojska ''vskoči'', ko pripadniki civilne zaščite in gasilci zaradi prevelikih razsežnosti katastrofe ne zmorejo več sami zagotavljati potrebne pomoči in varnosti. Takrat pokličejo Slovensko vojsko, ''mi pa se takoj odzovemo''.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.