Po dramatičnem glasovanju nadzornega sveta Luke Koper se je na tiste nadzornike, ki so podprli Gašparja Gašparja Mišiča, vsul plaz kritik in očitkov, da delujejo po diktatu določenih politikov.
Za nekdanjega poslanca Pozitivne Slovenije so glasovali tudi trije predstavniki delavcev v nadzornem svetu. Kot pravi Mladen Jovičič, eden od treh predstavnikov, so pred odločanjem dobili soglasje sveta delavcev in sindikata. S podporo so prevzeli tveganje, a je bil Gašpar Mišič najboljša možnost, pravi.
Glede kriterijev za imenovanje Gašparja Mišiča Jovičič pravi, da je imel najboljšo predstavitev ter da je edini pokazal dolgoročno razmišljanje o Luki Koper in je najdlje segel pri pripravi strateškega načrta. Poleg tega je edini prikazal nujne ukrepe v luki in okoli nje (novi vhodi, poglabljanje, privezi) ter načrt za drugi tir. "Je edini, ki je tako kompleksno nastopil in postavil finančno konstrukcijo, edini, ki je zagotovil, da Luke Koper ne bo razkosaval, prodajal ali zanjo iskal strateškega partnerja," pravi Jovičič, ki "ostro zavrača namigovanja", da naj bi se s kom dogovarjali in kupčkali za podporo Gašparju Mišiču. Za te špekulacije krivi tiste, ki "rušijo legalno opravljeno delo nadzornega sveta".

Niso jih prepričale le "lepe besede"
Predstavniki delavcev v nadzornem svet luke pa so v današnjem pojasnilu izpostavili še več hvalevrednih Mišičevih zamisli, pravijo pa, da niso "te lepe besede tisto", kar jih je dokončno prepričalo. Vztrajali so na dodatnih varovalih, ki naj bi omogočila podrobnejši nadzor. Bistveno se jim zdi, da se je Gašpar Mišič odpovedal odpravnini v primeru predčasne razrešitve in da bo svojega namestnika najprej iskal med notranjimi kadri.
Jovičič in njegova kolega nadzornika Stojan Čepar in Nebojša Topič pa ostro obsojajo neresnične izjave dveh nadzornikov (predstavnikov države), ki naj bi po seji zavajala medije in javnost, da so predstavniki zaposlenih grozili z vsesplošno stavko. Prisegajo tudi, da se z Mišičem niso dogovorili, da umakne tožbo glede zakonitosti stavke iz leta 2011.
Nikomur v politiki ni bilo mar za razvoj pristanišča
In kje vidijo krivca za slabo gospodarjenje v Luki Koper. "Politika, tako tista, ki je na oblasti, kakor tista, ki je v opoziciji, nikoli ni ravnala kot odgovoren in skrben gospodar. Desna je odgovorna za pustošenje luškega denarja in čezmerno najemanje kreditov, leva pa za poskus prodaje podjetja in uvajanje strateškega partnerja. Enako sta obe opciji pokazali, da jim ni mar za razvoj pristanišča (drugi tir, nov vhod, poglabljanje), ampak da jih zanima samo in edino podmizno kupčkanje in politikantstvo," so ostri predstavniki delavcev.
Spominja pa, da so imeli predstavniki zaposlenih lani kandidata za vodenje Luke, ki je "svetovno dokazan in priznan, ampak je ista, zgoraj omenjena politika takrat naredila vse (po istem kopitu kot danes), da je moral, čeprav že izvoljen, odstopiti od podpisa pogodbe. Klical se je Rado Antolovič, danes zaposlen pri enem največjih pristaniških operaterjev na svetu."
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.