Predsednik vlade Borut Pahor in predsednica LDS Katarina Kresal sta na današnjem sestanku sklenila, da so predčasne volitve najboljši izhod iz trenutne situacije. Kresalova je po sestanku povedala, da želita najprej izpeljati do konca odprte ukrepe, potem pa bi lahko začeli postopek predčasnih volitev. Predsednika LDS in SD sta se dogovorila tudi, kdo bo prevzel ministrstva, ki so jih do sedaj vodile Irma Pavlinič Krebs, Majda Širca in Darja Radić. Imena naj bi Pahor sporočil v prihodnjih dneh.
Ali bo premier vezal zaupnico na sprejetje rebalansa ali interventnega zakona, se po besedah Kresalove še ni odločil, prav tako pa se nista dogovorila glede tega, kako priti do predčasnih volitev.
Kot je še dejala, so predčasne volitve odvisne od sprejemanja ukrepov, ki se morajo v drugi polovici letošnjega leta zaključiti. Trenutna koalicija bi tako želela do konca sprejeti zakone, ki so vezani na pregon gospodarskega kriminala in fiskalno konsolidacijo. O zagotavljanju večine za predlagane zakone je Kresalova povedala, da jo bo treba pridobiti za vsak posamezen ukrep. Vendarle pa je parlament že v minulih dneh, ko je Zares izstopal iz koalicije, po njeni oceni deloval skoraj nemoteno. Predsednik vlade Pahor po besedah Kresalove ocenjuje, da bodo za ključne projekte pridobili potrebno večino.
Glede rebalansa proračuna je dejala, da meni, da bi si o tem morali vzeti še dva tedna za razmislek in morda še kaj spremeniti.
S Pahorjem sta se dogovorila tudi, da bodo v tem času spremljali razmere tudi na evropski ravni, da bodo še naprej vodili dialog s socialnimi partnerji glede pokojninske in zdravstvene zakonodaje ter zakonodaje o trgu dela.
Stranka Zares je izstopila iz koalicije
Danes je iz koalicije tudi uradno izstopila stranka Zares, zato so odstopile tudi ministrice, ki jih je stranka imela v vladi. Zares je sicer že pred 14 dnevi napovedal, da bo stranka izstopila iz koalicije, če v SD ne bodo predlagali temeljite rekonstrukcije vlade.
"Namesto elementarne odločnosti pri sprejemanju nujnih odgovornih odločitev za našo državo, za blaginjo državljank in državljanov ter presoje realnih in ne PR-ovskih učinkov, imamo vedno bolj opravka z neizmerno produkcijo nesmiselnih floskul o radarjih, vlakih, konvojih, barkah, puškah, koruzi ... kar je vse zgolj dokaz izpraznjenosti in brezidejnosti tovrstne politike," je kritičen predsednik Zares Gregor Golobič v pismu, ki ga je naslovil na Pahorja in Kresalovo.
Obenem piše, da je zavračanje njihovega predloga po prenovi vlade s strani predsednika vlade in predsednika SD po njihovem mnenju kratkovidno in odpira vrata tranzicijski desnici z vsemi opisanimi lastnostmi in posledicami. Poudarja, da pri tem ne želijo sodelovati, za ves čas, ko so sodelovali v vladi, pa prevzemajo svoj delež odgovornosti. Kot pravi Golobič, je njihov izstop tudi zadnji poziv, da bi dosegli streznitev in resen premislek.
Zavedajo se, da je do nove vlade možno priti tudi na predčasnih volitvah, kar je edina pot k novi vladi, ki jo je doslej dopuščala SD. Kot dodaja Golobič, je bila za njih sprejemljiva tudi alternativa, če se predhodno odpravijo blokade v političnem sistemu, ki bodo ovira vsaki novi vladi. "Zavračamo pa – po svojem bistvu arogantno – tezo, da je vsak predsednik vlade, ki ni Borut Pahor in prihaja iz iste politične opcije, vnaprej razglašen za »kljukca«. Takšen atribut si prej zaslužijo izjave o edinem poklicanem in »najboljšem od vseh, da pelje Slovenijo čez čeri« ... Tu so zdaj čeri, tu bo oz. bi bilo treba skočiti!" še piše v pismu.
Golobič Pahorja in Kresalovo opozarja, da so pred slovensko politiko težki časi iskanja rešitve iz sedanje politične in siceršnje krize. Hkrati upa, da bo tudi zaradi njihovega dejanja, ki, kot pravi, ni bilo lahko, morda vendarle prevladal občutek odgovornosti za nastalo situacijo.
Potrebujemo vlado, ki bo sposobna sprejemati odločitve
Radičeva je na novinarski konferenci kot razlog odstopa navedla, da ta vlada ne uživa več zaupanja in da je neoperativna, tistih odločitev, ki jih sprejme, pa ne more izvesti. Dejala je, da je ob tako nizki podpori treba nekaj narediti in da ne potrebujemo vlade, ki se dve leti ukvarja s tem, kaj bo s patriami, in ne uvidi, da agencija za naložbe ne deluje. "Potrebujemo vlado, ki bo sposobna sprejemati odločitve, ki bodo prispevale k razvoju," je še dejala.
Radičeva je dodala, da želijo z odstopom tej opciji omogočiti rekonstrukcijo ter ji dati še eno možnost, ne želijo pa, da bi vodenje prevzela "tranzicijska desnica".
Širca je povedala, da bo šla nazaj v državni zbor kot poslanka (njeno mesto je sicer zasedel Vito Rožej), Irma Pavlinič Krebs pa se bo vrnila nazaj v svojo odvetniško pisarno. Kaj bo počela Radičeva, še ni znano.
Juri: Zares bo konstruktivna, in ne ideološka opozicija
Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri je po današnjem uradnem odhodu stranke iz koalicije dejal, da se poslanci Zares v prihodnje ne bodo obnašali kot ideološka, ampak kot odgovorna opozicija. Kot je napovedal, se lahko "sedaj bolj svobodno izražamo in tudi glasujemo pri tistih zakonih, ki nas ne prepričujejo".
Po njegovih napovedih poslanci Zares ne bodo podprli zaupnice vladi, če jo bo premier Borut Pahor predlagal. "Naš predlog je bila namreč temeljita rekonstrukcija, začenši s predsednikom vlade," je dejal.
"Če premier veže rebalans proračuna na tako pomembno politično odločitev, kot je biti ali ne biti na čelu vlade, bomo nastopili kot opozicijska stranka in te zaupnice ne bomo podprli," je napovedal.
Dejal je še, da za zdaj ostaja vodja poslanske skupine tudi po vrnitvi predsednika Zares Gregorja Golobiča v poslanske klopi.
Irma Pavlinič Krebs se vrača v odvetništvo
Irma Pavlinič Krebs je rojena leta 1963 v Črni na Koroškem, diplomirala pa je leta 1986 na Pravni fakulteti v Ljubljani. Pred funkcijo ministrice za javno upravo je vodila svojo odvetniško pisarno v Kotljah, kjer tudi živi. Pred tem je v mandatu 2000–2004 kot prva izvoljena poslanka v Mežiški dolini sedela v poslanski klopi LDS. Bila je tudi podpredsednica državnega zbora v času, ko mu je predsedoval Borut Pahor.
Pred politično kariero je bila slabih šest let načelnica Upravne enote Ravne na Koroškem, kjer je sicer delala od junija 1990.
Na novinarski konferenci je Pavlinič Krebsova napovedala, da se bo vrnila v svojo odvetniško pisarno.
Darja Radič – biografija
Radićeva, rojena leta 1965 na Jesenicah, je leta 1989 diplomirala na ljubljanski ekonomski fakulteti, nato pa leta 2001 na isti fakulteti tudi magistrirala na temo organiziranosti turizma v Kranjski Gori.
Med letoma 1989 in 1994 je bila zaposlena na Občini Jesenice, od leta 1994 do 1996 je bila v Gradbenem podjetju Grosuplje kontrolor gradbenih projektov in notranjih družb, nato je bila do konca leta 1998 na Občini Kranjska Gora svetovalka za turizem in investicije.
V letih 1999–2001 je bila direktorica zavoda za promocijo in razvoj turizma v Kranjski Gori, leta 2001 pa je začela svoj prvi mandat na gospodarskem ministrstvu, kjer je ostala do leta 2005. Najprej je opravljala naloge državne podsekretarke in vodje sektorja za turizem, nato pa še sekretarke in vodje direktorata za turizem.
Od leta 2005 do oktobra 2008 je bila zaposlena na visoki šoli za turizem v Portorožu kot vodja službe za izvajanje projektov. Vlada jo je novembra 2008 imenovala za državno sekretarko na ministrstvu za gospodarstvo, to delo pa je opravljala do imenovanja za ministrico julija 2010.
Širca gre nazaj v poslanske klopi
Širca (1953) je univerzitetna diplomirana umetnostna zgodovinarka. Preizkusila se je na številnih področjih – kot publicistka, novinarka, urednica oddaj o kulturi, kulturno-informativnega programa in umetniškega dokumentarnega programa TV Slovenija. Po odstopu je Širca napovedala, da bo nadaljevala poslanski mandat, ki ga je prekinila, ko je postala ministrica.
Preberite še: Stranke napoved o predčasnih volitvah pozdravljajo
KOMENTARJI (723)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.