Po besedah direktorja Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Igorja Hrovatiča je po prvih ocenah škoda zaradi suše že presegla prag, ki opredeljuje naravno nesrečo. Ocena škode naj bi bila sicer znana sredi septembra, prvo pomoč v obliki izplačil akontacij neposrednih izplačil pa naj bi kmetje dobili konec oktobra ali v začetku novembra, je povedal Hrovatič.
Suša je po oceni strokovnih služb prizadela vsa območja v Sloveniji, najmanj Gorenjsko in Koroško, najbolj pa Primorsko, Belo krajino in Posavje. Največja škoda je na koruzi in travinju, pojavila pa se je tudi na krompirju in na površinah z zelenjavo, kjer ni namakanja.
Predsednik KGZS Cvetko Zupančič pa je dejal, da so pozvali občine, župane in civilno zaščito, da začne popisovati škodo. Vendar tega v vseh občinah še niso izvedli. V tistih, kjer še niso, je to zato, ker, kot je ocenil, nekateri župani za to niso zainteresirani, ker je pri njih mogoče manj škode ali ker je to strošek občine.
''Škode po suši je toliko, da je potrebno, da se ta temeljito popiše in da se sproži postopek, iz katerega bo možno pridobiti sredstva iz fonda za naravne nesreče,'' je poudaril Zupančič.
Ob tem je povedal, da kmetijski svetovalci nudijo kmetom strokovne nasvete, kdaj in kako pospraviti pridelke, ki so prizadeti. Poleg tega na KGZS pripravljajo solidarnostno zbiranje in razdeljevanje krme. Pomoč v krmi je namenjena predvsem za ohranitev kakovostne črede, saj bi z njeno prodajo povzročili dolgoročno škodo.
Suša je imela po besedah Zupančiča velik vpliv tudi na gozdove, ki so se na določenih območjih začeli sušiti. Največjo nevarnost sicer predstavljajo lubadarji.
Včeraj je izsušena zemlja vendarle dočakala nekaj dežja, nova pošiljka padavin prihaja v petek.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.