Skrbni pregled poslovanja Mure, ki ga je naročila Slovenska odškodninska družba (Sod), je "nedvoumno pokazal, da dolgoročni obstoj družbe Mura s takšnim poslovnim modelom in temi rezultati praktično ni mogoč". Mura je imela lani 5,8 milijona evrov izgube iz poslovanja, v prvem četrtletju letos pa je ta znašala že štiri milijone evrov, je dejal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik.
Po njegovih besedah se je izkazalo tudi, da v družbi že dlje časa ni kakršnega koli resnega poslovnega modela in ne nadzora nad stroški poslovanja, posebej v družbah v tujini. Samo družba Trendline je imela po ministrovih besedah lani 3,5 milijona evrov izgube.
Pregled je tudi pokazal, da družbi do konca avgusta zapade za 13 milijonov evrov kratkoročnih obveznosti, do konca leta pa še dodatnih 18 milijonov evrov.
Dejstvo je, da preostali lastniki, tudi največji, niso bili pripravljeni zagotoviti sorazmernega vložka v podjetje, pravi minister. Mednje spada tudi družba NFD, ki je prva odgovorna za poslovanje Mure, saj je imela odločilen vpliv na imenovanje vodstva.
'Svojega dela ni opravil nihče'
Svojega dela po njegovem niso opravili ne lastniki, ne uprave, ne nadzorniki, niti tisti, ki jih je prek Soda imenovala država. "To kaže na popolno neučinkovitost upravljanja v podjetju. Za to stanje pa so najmanj krivi zaposleni," pravi minister.
Lahovnik pravi, da razume stisko in negotovost zaposlenih, ker se težave vlečejo že več let, da pa je prav, da povedo, kakšno je stanje. "Kot gospodarskemu ministru bi se mi zdelo neopravičljivo, če bi vlival lažno upanje, da je dolgoročen obstoj Mure v sedanji obliki, z obstoječim poslovnim modelom mogoč," pravi Lahovnik.
Če bi Sod družbo sam dokapitaliziral, bi moral nato dati ponudbo za prevzem. Pri tem bi moral ponuditi vsaj en evro za delnico, kar bi pomenilo, da bi moral lastnikom izplačati med 3,5 in štiri milijone evrov. V drugi fazi pa bi se pojavilo vprašanje, ali ne gre za nedovoljeno državno pomoč, pravi minister.
Junijske plače zagotovljene. Kaj sledi?
Junijske plače so sicer zagotovljene z vnaprejšnjo prodajo terjatev do družbe Boss, ali bo možna prisilna poravnava, pa bo po Lahovnikovih pričakovanjih znano do sredine prihodnjega tedna. Do takrat naj bi namreč uprava sporočila, kakšen je bil rezultat poslovanja ob koncu junija.
Po njegovem sta dolgoročno sicer perspektivna dva programa, in sicer proizvodnja lastne blagovne znamke, ki zajema 20 odstotkov delovnega časa in ustvari 40 odstotkov prihodka, in del poslov po naročilih (šivanje uniform npr. za vojsko, policijo) "Pričakujem, da bosta ta dva programa našla strateškega investitorja."
Lahovnik bo vladi predlagal oblikovanje projektne skupine za Prekmurje, ki bo koordinirala razvojna sredstva različnim resorjem, namenjena tej regiji. Oblikovali naj bi jo v naslednjih tednih.
NSi: Lahovnik naj odstopi!
V NSi tako odločitev Soda in Posebne družbe za podjetniško svetovanje kot tudi strinjanje ministra Lahovnika označujejo kot "absurdno, arogantno in neodgovorno dejanje“. Od ministra zato zahtevajo takojšnji odstop in dodajajo, da je "skrajni čas, da zapusti slovensko vlado“.
"V Novi Sloveniji menimo, da Slovenija potrebuje ministra za gospodarstvo, ki bo blizu ljudem, kar pa gospod Lahovnik zagotovo ni. Minister Lahovnik je s tem, ko ni uspel najti prave rešitve za Muro, dokazal in tako rekoč sam priznal, da ni kos opravljanju naloge ministra za gospodarstvo v slovenski vladi,“ so še zapisali.
Žerjav: To je katastrofa!
Nad odzivom Lahovnika ni navdušen niti predsednik SLS Radovan Žerjav. "Zame osebno je odločitev Soda in ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika, da se delo na reševanju družbe Mura, d. d., zaključi s programiranim ali kontroliranim stečajem, katastrofa;“ je zapisal. Po njegovem mnenju to namreč pomeni katastrofo za delavke in delavce ter katastrofo za celotno Pomurje. Ob tem spominja, da so ti delavci leta garali v upanju, da bodo obljube lastnikov o preoblikovanju in prestrukturiranju uresničene, vendar pa za to očitno ni bilo dovolj interesa ne na strani vlade ne na strani lastnikov.
"Pozivam predsednika Vlade RS Boruta Pahorja, ki je javno obljubil, da bo letos v začetku maja obiskal Muro, da to stori v najkrajšem možnem času in ljudem v Pomurju, predvsem pa delavkam in delavcem v Muri osebno predstavi namere vlade v prihodnosti," je pozval.
Ob tem še pričakuje, da bodo ustrezni državni organi preverili in preiskali odgovornost lastnikov, nadzornega sveta in uprave, ki so po mnenju Žerjava dvomljive strokovnosti in sposobnosti.
'Država vedno slaba lastnica'
Po ocenah poslanca SNS Srečka Prijatelja je država povsod, kjer je lastnica, slaba lastnica. "Tudi v tem primeru je država pokazala mačehovski odnos," je poudaril Prijatelj in dodal, da "imamo v DZ preveč debat o pravicah za Rome, izbrisane, ko gre za lasten narod, za lastna podjetja pa ne znamo najti zadosti razuma".
Država bi morala po Prijateljevem prepričanju v primeru Mure ukrepati razumno. Morala bi določiti strokovnjake, prevzeti vodstvo, ker ima delež v Muri, odkupiti terjatve in dolgove. "Ker gre za enega od paradnih gospodarskih konjev in za znano blagovno znamko, ki je za Slovenijo pomembna, bi morala vlada poskrbeti za to, da bi s slovenskim znanjem obdržali znamko in rešili Muro propada," je dejal.
'Mar smo Pomurci drugorazredni ljudje?'
Župan Murske Sobote Anton Štihec, ki ga sprva sploh niso spustili na tiskovno konferenco ministra Lahovnika, od vlade še vedno pričakuje podporo. "V primeru stečaja bodo 3.300 ljudi poslali na Zavod za zaposlovanje in tako v Pomurju dvignili brezposelnost s 14,4 na približno 20 odstotkov. Tako velika stopnja brezposelnosti mora biti ustrezno obravnavana," je po tiskovni konferenci, na katero ga niso pustili, ker naj ne bi bil najavljen, dejal razburjeni župan.
"Če bodo na zavod prišli preko stečaja, ne bodo deležni odpravnin. Tako kot je to država že mnogokrat storila, bo očitno ponovno varčevala na naših ljudeh," meni župan, ki je prepričan, da bi lahko tistih pet milijonov, ki jih Sod ne želi dati Muri, namenili za delavske odpravnine.
Sindikat k Pahorju
Predsednik Murinega sindikata Drago Forjan je v luči današnjih dogodkov napovedal, da bodo sindikalisti v četrtek protestirali pri predsedniku vlade Borutu Pahorju, saj "so zgroženi“.
"Ne nazadnje je vlada tista, ki ima določeno regulativo, da lahko stopi na prste neodgovornim lastnikom, ker je bila tudi sama solastnica in ne nazadnje lastnica bank, ki so denar dajale. Zato gremo na vlado, ona ima vzvode, s katerimi bi lahko preprečila siromašenje. Predstavniki zaposlenih smo to storili, ko smo se vsa ta leta po domače rečeno kregali z upravami in predsedniki uprav," je poudaril Forjan.
V Ljubljano bo v četrtek predvidoma odšlo 35 sindikalnih zaupnikov, v petek pa bodo na seji napravili scenarij za množični odhod v Ljubljano in še marsikaj drugega, je napovedal Forjan.
KOMENTARJI (261)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.