Dan pred napovedano stavko zaposlenih v vzgoji in izobraževanju se je odzvala šolska ministrica Simona Kustec, ki je pojasnila, da so si kot družba vsi skupaj prizadevali, "da v tem šolskem letu vrtci, šole in fakultete zaradi epidemije niti za en dan niso zapirali vrat", zato obžaluje, da se bodo jutri ponekod v državi vrtci, šole in fakultete zapirali zaradi nejevolje nekaterih zaposlenih. "Naj se za dobro šolajočih in njihovih družin problemi rešujejo za skupno mizo in skozi dialog," je pozvala.
Na šolskem ministrstvu so pojasnili, da se je vlada zavezala, da v času, ko so že razpisane državnozborske volitve, ne bo neodgovorno sprejemala dodatnih sistemskih obremenitev javnih financ v breme naslednjega mandata. "Smo se pa z vsemi sindikati javnega sektorja tudi v predvolilnem obdobju pripravljeni pogovarjati o sistemskih rešitvah in reformi plačnega sistema v javnem sektorju, ki bi se lahko uveljavili čim prej na začetku naslednjega mandata," so sporočili in poudarili, da bo ministrstvo v prihodnjih dneh za vsa druga odprta vprašanja sindikatov, ki neposredno ne zadevajo sistemskih vsebin plačnega sistema, ki so v pristojnosti ekonomsko-socialnega sveta, organiziralo delovni sestanek. "Dokončno besedo o morebitnih rešitvah pa morata v vsakem primeru imeti novi sestavi vlade in državnega zbora," so sporočili.
Odzvali so se tudi na navedbe Sviza, da je ministrstvo z okrožnico, v kateri je zavode, šole in vrtce pozvalo, naj zagotovijo minimum delovnega procesa, kršilo ustavno pravico do stavke. Kot so sporočili, so se v okrožnici sklicevali na prvi odstavek 7. člena Zakona o stavki, ki določa, da mora biti v javnih službah tudi v času izvajanja stavke zagotovljen minimum delovnega procesa, ki zagotavlja varnost ljudi in premoženja, ali je nenadomestljiv pogoj za življenje in delo občanov ali drugih organizacij. "Način zagotavljanja minimuma delovnega procesa je odgovornost predstojnika posameznega zavoda in v ničemer ne posega v pravice stavkajočih delavcev," so še dodali.
Glede plačnih nesorazmerij na področju vzgoje in izobraževanja pa so dejali, da jih je treba doreči in urediti v okviru Ekonomsko-socialnega sveta. "Sistemska neskladja so nastajala skozi zadnjih 13 let, zato danes nasploh težko govorimo o tem, da imamo delujoč in transparenten enoten plačni sistem. Kljub navedenemu so se v zadnjih letih plače v javnem sektorju, tudi v vzgoji in izobraževanju, povečale bolj kot v gospodarstvu," so povedali in dodali, da so se povprečne plače v javnem sektorju v obdobju 2019–2021 povečale za 14,8 odstotka, medtem ko so v istem obdobju v zasebnem sektorju zrasle za 10,8 odstotka. "Po dostopnih podatkih ministrstva za javno upravo je najvišja bruto plača v plačni skupini D v vzgoji in izobraževanju v novembru 2021 v bruto znesku znašala 11.454 evrov za visokošolskega učitelja, strokovnega delavca, v skupini predavatelji višjih strokovnih šol, srednješolski in osnovnošolski učitelji ter strokovni delavci 6.303 evre ter v skupini vzgojitelji in ostali strokovni delavci v vrtcih 5.708 evrov."
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.