Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je pred napovedano sredino stavko na tiskovni konferenci pojasnil, da gre za splošno stavko v šolstvu, ki so jo vladi napovedali 18. februarja. Takrat so jo pozvali k rešitvi za spor glede stavkovnih zahtev, vlada pa jim je poslala neodgovor, kjer se ni opredelila do stavkovnih zahtev, zato so jo ponovno pozvali k iskanju rešitve za spor, kar je v skladu z zakonom o stavki.
Pojasnil je, da vlada z njimi in zdravstvenim sektorjem ne ravna enako, saj so za jutri zjutraj napovedana pogajanja z zdravstvenim sektorjem. Šolska ministrica, tako Štrukelj, ni niti enkrat izpostavila problema vrednotenja dela v vzgoji in izobraževanju ter ovrednotila tveganj za zdravje v času epidemije covida-19, za razliko od zdravstvenega, obrambnega, socialnega in notranjega ministra, ki so to počeli za svoj sektor. Pri vseh je prišlo do premikov navzgor, do zvišanj, razen v šolstvu, je pojasnil Štrukelj. Ministrica je tudi odobrila zvišanje plač za tri plačne razrede vsem svetovalcem na zavodu za šolstvo. "Če je bilo to mišljeno v funkciji krepitve odločenosti o izvedbi stavke, potem je ministrstvo potegnilo eno redkih učinkovitih potez v zadnjem letu," je bil kritičen Štrukelj.
Štrukelj je pojasnil tudi, da bo stavka, tokrat prvič, izvajana intenzivno tudi na univerzitetni ravni. V tistih zavodih, kjer se je večina zaposlenih odločila za stavko, stavkajo zavodi kot celote, kjer pa niso z večino izglasovali stavke, imajo vsi posamezniki, ki so glasovali za stavko, se ji pridružiti. Šolsko ministrstvo je z okrožnico prejšnji teden, ko je zavode, šole in vrtce pozvalo naj zagotovijo minimum delovnega procesa, kršilo ustavno pravico do stavke, ki ni v vzgoji in izobraževanju z ničemer omejena, je še povedal. Tudi v odločitvi mednarodne organizacije dela je jasno opredeljeno, da v omenjenem sektorju ni mogoče omejevati stavke. Zato je ta okrožnica nezakonita in posega v ustavno pravice zaposlenih do stavke. Zato so ministrstvo pozvali, naj to okrožnico umakne, kar pa slednje ni storilo do tega trenutka. "Okrožnica bo verjetno predmet presoje oziroma spora na sodišču," je napovedal Štrukelj. Ravnatelje in direktorje zavodov pa pozivajo, naj ne sledijo navodilu iz okrožnice, saj bodo sicer nase prevzeli odgovornost kršenja ustavne pravice. Ravnatelje so danes tudi opozorili, da gre z vztrajanjem pri zahtevah iz okrožnice za ustavno kršitev.
Po glasovanju o stavki se je stavki priključilo nekaj dodatnih zavodov, zato v Svizu pričakujejo, da bo v stavko vključenih blizu 40.000 zaposlenih. "To ne more miniti brez težav, zlasti za starše otrok v vrtcih in osnovnih šolah. A starše prosimo, da to razumejo in nas podprejo v stavkovnih zahtevah," je pozval Štrukelj. Ob tem je dejal, da je Sviz naredil popolnoma vse, da do stavke ne bi prišlo. Zatrdil je tudi, da bo vlada morala stavko plačati, "če ne prej z odločitvijo sodišča". Tokrat, za razliko od zadnje stavke, ko so na osrednjem ljubljanskem trgu zbrali več kot 20.000 zaposlenih, se bodo temu odrekli. Stavkali bodo na delovnih mestih, bodo pa naredili neko simbolno gesto, ko bodo zaposleni pet minut pred dvanajsto šli na dvorišča, pred šole in tako pokazali, kaj si mislijo o nespoštljivem odnosu vlade do njihovih zahtev. Štukelj je povedal, da gre za stavko do izpolnitve stavkovnih zahtev, saj se s tako resnimi razmerami, kot so trenutno v vzgoji in izobraževanju, ni mogoče igrati. Naslednji ponedeljek se bo, po besedah Štruklja, sestal stavkovni odbor, kjer se bodo pogovarjali, ali stavko nadaljevati v času te vlade ali jo prekiniti do izvolitve nove vlade in pogajanja nadaljevati po začetku novega mandata. Ob prekinitvi stavke pa bodo vsem strankam, ki sodelujejo na volitvah poslali stavkovne zahteve in zahtevali, da se do njih opredelijo.
Sindikat vojakov Slovenije je zaradi napovedane stavke v šolstvu medtem pozval načelnika Generalštaba slovenske vojske generalmajorja Roberta Glavaša k omogočanju koriščenja dopusta in presežkov ur polnega delovnega časa staršem otrok do 12. leta starosti na dan stavke, so objavili na spletni strani. V pozivu so zapisali, da je zaradi spora Sviza z vlado "zelo nepredvidljivo, ali bodo otroci do 12. leta starosti na dan stavke v vrtcih in šolah imeli zagotovljeno varstvo ali ne".
Spomnimo pa, da so se v pogajalski skupini dela sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Jakob Počivavšek, odločili, da bodo stavkovne aktivnosti zaostrovali po volitvah.
KOMENTARJI (350)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.