Slovenija

Delo preiskovalne komisije DZ pod drobnogledom KPK

Ljubljana, 25. 07. 2023 15.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
A.K., STA
Komentarji
8

Na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) so potrdili, da vodijo predhodni preizkus glede preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v delo Policije in drugih pristojnih državnih organov. V tej fazi preverjajo vse relevantne informacije, ki so v pristojnosti KPK, kar pa dela komisije DZ ne zaustavlja, so navedli za STA.

Za predhodni preizkus glede omenjene preiskovalne komisije DZ so se na KPK odločili na podlagi prejete prijave. Kdo je prijavitelj in na kateri podlagi so uvedli predhodni preizkus, na KPK ne razkrivajo. Poudarjajo pa, da v fazi predhodnega preizkusa preverjajo "vse relevantne informacije in razpoložljivo dokumentacijo z namenom razjasnitve dejanskega stanja v zvezi z instituti, ki so urejeni v zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije" in za katerega izvajanje določb so na KPK pristojni.

Na vprašanje, ali se mora delo preiskovalne komisije zaradi uvedbe predhodnega preizkusa zaustaviti, pa na protikorupcijski komisiji odgovarjajo, da zakonske določbe v povezavi s postopki, ki jih vodijo na komisiji, "ne predvidevajo ali določajo ustavitve dela drugih organov ali preiskovalne komisije".

KPK
KPK FOTO: POP TV

Časnik Delo pa v današnjem članku navaja možnost, da bi lahko KPK v negotovost postavila namen preiskovalne komisije DZ, ki preučuje sume političnega vmešavanja v delo Policije in drugih pristojnih državnih organov. Po informacijah Dela naj bi KPK preiskovala več vidikov omenjene preiskovalne komisije, ki jo vodi poslanec Gibanja Svoboda Miha Lemut.

Časnik ob tem omenja izbiro nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve Branka Lobnikarja kot enega od treh sodelavcev preiskovalne komisije. V zvezi z Lobnikarjevim angažmajem naj bi se po poročanju Dela pomisleki zaradi potencialnega konflikta interesov pojavili že v državnem zboru. Tako ni presenetljivo, dodaja časnik, da naj bi KPK zanimalo tudi njegovo sodelovanje v preiskovalni komisiji.

V fazi predhodnega preizkusa KPK ugotavlja, ali iz prijave izhaja sum kršitve iz njene pristojnosti. Če suma kršitve ni, na KPK obravnavo prijave zaključijo ali jo odstopijo drugemu organu, če je slednji pristojen za obravnavo prijavljenih kršitev. Če je sum kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije razviden, pa na KPK nadaljujejo obravnavo zadeve oziroma sprožijo preiskavo.

V poslanski skupini Svoboda so zatrdili, da ne morejo in tudi ne želijo komentirati predhodnega preizkusa, ki ga po poročanju medijev vodi KPK, saj bi s tem posegli v pristojnost preiskovalne komisije oziroma njenega predsednika, ki ima edini pooblastilo tako za sodelovanje z omenjeno institucijo kot tudi za komuniciranje z javnostjo.

"V poslanski skupini Svoboda si bomo še naprej prizadevali, da zaradi zaščite javnega interesa in s tem razrešitve sumov zlorabe državnih organov v politične namene komisija kljub prijavam, ki jih zoper njo, kot kaže, vlagajo nekateri vpleteni, opravi delo, ki ji ga je odredil DZ, in da bo pri tem ravnala v skladu z omenjenimi pravnimi akti," so v odzivu zapisali v poslanski skupini.

Dodali so, da je bila preiskovalna komisija, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij zaradi vmešavanja v delo policije in drugih pristojnih državnih organov, konstituirana v skladu z aktom o odreditvi iz februarja letos. Njeno delo poteka v okviru meja navedenega akta in v skladu z zakonom in poslovnikom o parlamentarni preiskavi, so prepričani v Svobodi.

Slovenska policija
Slovenska policija FOTO: Shutterstock

Namen parlamentarne preiskave, ki jo je DZ odredil februarja, bo med drugim ugotoviti, ali so se člani tretje vlade Janeza Janše in sedanje Roberta Goloba politično vmešavali v konkretne predkazenske in druge postopke in pri tem nedopustno vplivali na delo Policije. Prva zaslišanja bi morala biti v začetku julija, vendar so sejo komisije preložili za nedoločen čas. Kot priči sta bila namreč vabljena tudi nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar in nekdanji šef Policije Boštjan Lindav, ki pa sta udeležbo odpovedala.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User300173
25. 07. 2023 17.27
+2
Mislim, da vreme vpliva na ljudi. Ni važno kako kaj kdo dela in kakšni so rezultati, ampak, ali je vejica v pravilniku o delu organov pravilno postavljena in zakaj ravno tam. Takoj je potrebno prijaviti sum zlorabe vejice in z vsemi silami zahtevati, da se preveri tudi premoženjsko stanje osebe in sorodnikov tistega, kateri je odgovoren za postavitev vejice. Za kateri problem je že ustanovljena komisija?
tamiflu
25. 07. 2023 16.51
-2
ni težko ugotovit, da je prijava prišla s strani pacienta
patria
25. 07. 2023 16.34
+9
Če se ugledni ljudje ne odzivajo na vabila Organov kako to pričakovati od "navadnih " ljudi.
Top Gun
25. 07. 2023 16.34
+3
sprint
25. 07. 2023 16.19
+8
Šumi bo preverjal Lobnikarja? Učenec učitelja... hm...
Uomo 46
25. 07. 2023 16.05
+11
Kdo pa nadzoruje KPK ...
Sixten Malmerfelt
25. 07. 2023 16.24
+7
xoxotox6
25. 07. 2023 15.59
+16
šalabajzerji a so policisti že dobili kombi s ukradenimi kolesi ki so ga ukradli pred hotelom Slon, sedi največje posejanosti z nadzornimi kamerami???????