Kot je za 24 ur povedal vodja stavkovnega odbora in predsednik Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI), Albert Vodovnik, je stavka potekala po načrtih, zato so z izvedbo zadovoljni. Po njegovih besedah, so na današnjih protestih delavci izrazili tudi zadovoljstvo z delom sindikata. "Delavci so spoznali, da sindikat dela zanje, zato so pripravljeni izvesti še dodatne ukrepe za izboljšanje svojega socialnega položaja," je povedal Vodovnik in dodal: "V kolikor nasprotna stran danes ni uvidela, da gre za zelo resno projekcijo, s katero si prizadevamo izboriti boljši položaj za delavce v podjetjih, to pomeni stopnjevanje in nadaljevanje pritiska oziroma eno ali večdnevno stavko."
Če bodo združenja delodajalcev glede na včerajšnje odzive vztrajala, da gre strošek dveurne stavke na račun sindikata in delavci za čas stavke ne bodo prejeli plačila, potem bo SKEI na sodišču sprožil spor in tožil tako delodajalce kot GZS. Kot je zatrdil Vodovnik, je namreč dogovorjeno, da gredo stroški višjih oblik sindikalnega boja, kot je stavka, na račun delodajalca.
Na jutrišnjem stavkovnem odboru bodo sindikati ocenili današnjo stavko in se odločili, kako bodo delovali dalje. "Ne mislimo čakati, da se bo nekdo na Gospodarski zbornici odločil, ali se bo pogajal ali ne, pač pa si bomo pogajanja izborili," zaključuje Vodovnik.
Različni odzivi na stavko
V Podravju je po prvih ocenah stavkalo več kot 8000 članov sindikata SKEI, ponekod pa so se jim pridružili tudi člani Neodvisnih sindikatov. Stavka je namreč potekala v več kot stotih podjetjih, v katerih so podružnice sindikata SKEI. Podravski sindikalisti so s stavko zelo zadovoljni, saj je z njihovega stališča vse potekalo kot po maslu. Delavci so pokazali veliko enotnost, saj so stavkali celo tisti, ki niso člani sindikata.
V velenjskem Gorenju, kjer je zaposlenih 6000 delavcev, je stavkala celotna prva izmena, ki šteje skoraj 4000 delavcev. Zato je za dve uri zastala tudi proizvodnja bele tehnike. Tudi v Gorenju sindikat delavcev zahteva povečanje izhodiščne plače za 6500 tolarjev, in to v vseh devetih tarifnih razredih enako. Kot je povedal predstavnik sindikata Branko Amon, jim delodajalec ponuja le 3000 tolarjev več, na kar pa zagotovo ne bodo pristali.
Kot poroča SKEI, so se v nekaj podjetjih že dogovorili o povišanju izhodiščnih plač vseh tarifnih razredov, med drugim v osmih večjih podjetjih na Dolenjskem. Nekatera podjetja bodo plače povišala v višini stavkovne zahteve oziroma zahteve pogajalske skupine delojemalcev, torej za 6500 tolarjev in eskalacijo, v drugih za enoten znesek v višini 10.000 tolarjev, v nekaj podjetjih pa so se odločili celo za 10-odstoten dvig izhodiščnih plač. Sindikati tudi trdijo, da so v nekaterih podjetjih stavkajočim grozili z odpuščanjem, prišlo pa naj bi tudi do fizičnega obračunavanja. Že sinoči naj bi direktor ene izmed Iskrinih tovarn v Žužemberku grozil delavcem, da se ne smejo pridružiti stavki. Ob 12.30 je bila prekinjena stavka v Kovinski industriji Ig, medtem ko so v podjetju AET Tolmin stavko najprej skušali preprečiti, vendar so se kasneje dogovorili in delavci so stavkali.
Na mlačen odziv pa je naletela stavka v slovenski Istri, predvsem zato, ker je upoštevanja vredno število članov sindikata SKEI zaposleno le v štirih večjih podjetjih, in sicer v Cimosu, Tomosu in izolskem Mehanu. Večina delavcev dekanske Lame, izolske ladjedelnice in manjših kovinsko-predelovalnih podjetij je namreč vključenih v druge sindikalne zveze, ki pa stavke niso napovedale.
GZS zavrača trditve sindikatov
Ocena današnje stavke, ki jo je podala GZS, se od sindikalne strani razlikuje. Po zatrjevanju delodajalske strani je bila v večini podjetij kratka in ni trajala dlje kot pol ure, medtem ko so podjetja, v katerih je trajala napovedani dve uri zelo redka. V mnogih podjetjih stavke ni bilo, v stavkovne aktivnost prav tako niso bili vključeni delavci popoldanske in nočne izmene.
Razlogi za stavko
V največjem slovenskem kovinarskem sindikatu so se za skrajni ukrep odločili, ker delodajalci v dejavnostih elektroindustrije, kovinske industrije ter kovinskih materialov in livarn niso pristali na zahtevano povišanje izhodiščnih plač. Po besedah vodje stavkovnega odbora in predsednika Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) Alberta Vodovnika več kot tri četrtine zaposlenih v omenjenih dejavnostih podpira stavko.
Sekretar združenja za elektroindustrijo in vodja pogajalske skupine delodajalcev, Janez Renko, je za 24 ur povedal, da je delodajalska stran zavrnila predlog za povišanje plač, ker smatra, da bi takšno povišanje preveč dvignilo maso plač in s tem tudi stroške. To pa bi za slabše stoječa podjetja pomenilo, da lahko zaidejo v rdeče številke.