Od septembra bodo nekatere kontracepcije plačljive, s čimer se ne strinjajo v Združenju za ambulantno ginekologijo. Po besedah njihove predsednice Marije Ilijaš - Koželj nameravajo nestrinjanje izraziti s peticijo, ki jo je že podpisalo več ginekologov.
Oralno kontracepcijo bi še naprej v celoti krilo obvezno zavarovanje, za druge vrste kontracepcije bi bilo treba doplačati. Po izračunih združenja bi morale ženske predvidoma plačati najmanj dva evra. Vaginalni obroček bi bil na primer pet do sedem evrov na mesec.
V združenju opozarjajo, da na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pričakujejo, da bodo ginekologi v primeru predpisovanja sodobne, varnejše in večinoma dražje kontracepcije prepričevali ženske, naj jo doplačajo, na kar ne pristajajo.
Po njihovem mnenju želi ZZZS le prihraniti in jim ni mar za pacientke. Strah jih je namreč, da bodo nekatere opustile kontracepcijo. Obenem poudarjajo, da s kontracepcijo preprečujejo zunajmaternične nosečnosti, vnetja rodil in endometriozo, ohranjajo plodnost ter dolgoročno preprečujejo raka jajčnika in materničnega vratu. ''Posledično zmanjšujemo stroške zaradi njihovega zdravljenja,'' so sporočili.
Posebej so opozorili, da so prezrli tudi ''najbolj občutljive skupine mladih žensk in mladostnic, kar je v nasprotju z vsemi strokovnimi in pravnimi normami''. Bojijo se, da bo več nezaželenih nosečnosti in splavov ''in se bomo vrnili desetletja nazaj, ko smo v Sloveniji tako situacijo že imeli''.
ZZZS in ministrstvo: Ne bo negativnih učinkov za pacientke
Na ZZZS so prepričani, da ne bo negativnih učinkov za pacientke. ''Predstavniki ZZZS so opravili že številne predstavitve in predavanja splošnim zdravnikom in ginekologom ter so naleteli na razumevanje,'' so zatrdili.
Trenutno še ne morejo navesti, za katera kontracepcijska zdravila bo treba doplačevati in za katera ne. Šlo pa bo za različno draga zdravila z enako učinkovino in farmacevtsko obliko. Pacientom želijo zagotoviti najustreznejša zdravila glede na zdravstvene potrebe, pri čemer se mora upoštevati racionalna poraba javnih sredstev, so dodali.
Na ministrstvu za zdravje so poudarili, da odločitev o predpisu kontracepcijskega sredstva ostaja v pristojnosti zdravnika. ''Zdravnik bo predpisal pacientki kontracepcijo, ki je glede na njeno zdravstveno stanje zanjo najprimernejša oziroma je strokovno utemeljena. V kolikor bodo kontraceptivi vključeni v terapevtsko skupino z določeno najvišjo priznano vrednostjo, bo vsaka pacientka imela dostop do kontraceptiva brez doplačila, ki je zanjo najprimernejši,'' so zatrdili.
Če bo pacientka zaradi zdravstvenih potreb potrebovala na primer trasdermalni obliž, ji ga bo ginekolog predpisal na recept in pripisal brez doplačila, so pojasnili na zdravstvenem ministrstvu. Če potrebuje zgolj kontraceptiv in njeno zdravstveno stanje omogoča uporabo dražeja, ji ga bo zdravnik predpisal. Če bo predpis določenega kontraceptiva presegal zdravstvene potrebe pacientke in bo njegova cena višja od najvišje priznane vrednosti, bo doplačala razliko v ceni, če ne bo želela, da ji zdravnik predpiše drugo zdravilo iz iste skupine, za katerega doplačilo ne bo potrebno.
Na ministrstvu ocenjujejo, da se dostopnost do kontracepcije ne omejuje in tudi ne zmanjšuje. ''S tem ukrepom bomo lahko tudi v bodoče zagotavljali širok izbor kontraceptivov,'' so poudarili. V Združenju ambulantnih ginekologov pa zagotavljajo, da ne bodo sodelovali pri "nepremišljenem in neutemeljenem zmanjševanju reproduktivnih pravic naših žensk in da bodo z vsemi strokovnimi argumenti po svojih najboljših močeh zavarovali njihovo reproduktivno zdravje in pravice".
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.