ginekologija

Dr. Alja Kavčič, dr. med., med zmagovalci 11. International Medis Awards for Medical Research

15. 03. 2025 00.15

Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar je bila slavnostna govornica na slovesnosti.

Dve slovenski zdravnici med finalisti 11. International Medis Awards for Medical Research

11. 02. 2025 00.15

Mednarodna strokovna komisija ocenila 251 znanstvenoraziskovalnih prispevkov iz 11 držav in izbrala 18 finalistov

Študentka medicine na TikToku deli zanimivosti s predavanj: 15.000 sledilcev

05. 10. 2024 08.22

Pred enim letom se je študentka medicine Ema odločila, da bo zanimivosti, ki jih izve na predavanjih oziroma med učenjem, na poljuden način delila na družbenem omrežju TikTok. Odziv je bil odličen, sledilci – danes jih je že dobrih 15 tisoč – so jo začeli kmalu zasuvati s temami oziroma vsakodnevnimi težavami, ki jih zanimajo. Čeprav postaja neke vrste zdravstvena influencerka, pa se sama s tem ne poistoveti. Kot pravi, si želi le izobraževati ljudi z verodostojnimi, znanstveno podprtimi vsebinami.

Ljubljanskemu ZD za študente spet grozi ukinitev

25. 09. 2024 08.33

V predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada sredi septembra dala v javno obravnavo, je predvidena tudi ukinitev ZD za študente v Ljubljani kot samostojnega zavoda. To pa bi imelo resne posledice za študentsko skupnost v prestolnici in bi še dodatno obremenilo že tako dolge čakalne vrste, so opozorili v Študentski organizaciji v Ljubljani.

V prihodnjih petih letih bi lahko brez ginekologa ostalo še 200.000 žensk

10. 09. 2024 17.26

Več kot 230.000 deklet in žensk, starejših od 13 let, je trenutno brez izbranega ginekologa. Še bolj zaskrbljujoč je podatek, da bo do konca letošnjega leta pogoje za upokojitev izpolnilo že 43 ginekologov, v naslednjih petih letih pa skupaj kar 89. Glede na najbolj črn scenarij bi lahko v tem času tako brez ginekologa ostalo še dodatnih 200.000 žensk.

Urgentno pismo 157 ginekologov in ginekologinj: 'Še zadnji klic na pomoč'

12. 05. 2024 20.19

Več kot 200 tisoč deklet in žensk starejših od 13 let nima izbranega ginekologa. Odločevalci se radi pohvalijo s podatki, da je Slovenija ena najvarnejših držav na svetu za rojevanje in je na dobri poti, da izkorenini raka materničnega vratu, pa za sistem v zadnjih desetletjih niso storili veliko, poudarja 157 ginekologinj in ginekologov, ki se je podpisalo pod javno pismo. V njem opozarjajo, da če se bodo do leta 2026 upokojili vsi tisti, ki izpolnjujejo pogoje, bo brez ginekologa ostalo še 150 tisoč žensk, in vsi ti pozitivni trendi se bodo zelo hitro obrnili.

Razmere v večini bolnišnic se ne slabšajo, a je stavka velika ovira

17. 04. 2024 12.58

Predstavniki ministrstva za zdravje so se v sklopu rednih srečanj znova sestali z direktorji bolnišnic. Razmere v večini bolnišnic se ne slabšajo, a je zdravniška stavka velika ovira pri izvajanju dejavnosti, je po sestanku dejal državni sekretar Marjan Pintar. Sicer pa je največ težav na področju operativnih strok, kirurgije in radiologije.

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research

11. 03. 2024 09.05

Znani najboljši dosežki zdravnikov in farmacevtov iz devetih državah srednje in jugovzhodne Evrope.

V UKC Ljubljana začeli delati robotsko asistirane ginekološke operacije

08. 03. 2024 19.39

Na mednarodni dan žensk prihaja dobra novica za vse pripadnice lepšega spola. V UKC Ljubljana so namreč začeli delati tudi robotsko asistirane ginekološke operacije. 5 let po tem, ko so z robotom prvič operirali moško prostato, so zdaj tudi ženskam omogočili robotsko minimalno invazivno kirurgijo, ki prinaša manj bolečin, manj izgube krvi, manj brazgotin in hitrejše okrevanje. S tem so stopili ob bok naprednim centrom v Evropi in svetu.

Preklic soglasij za nadurno delo: kako se bodo organizirale zdravstvene ustanove?

29. 02. 2024 15.56

V petek bo v veljavo stopil preklic soglasij za nadurno delo. Vodstva bolnišnic poročajo o različnem obsegu težav in izzivov ter posledično potreb po reorganizaciji. Ponekod bo delo potekalo skorajda nemoteno, drugje bodo organizirali izmensko delo, v mnogih bolnišnicah bodo odpadale nenujne storitve.

Kdo je letos med najprodornejšimi zdravniki in farmacevti v regiji?

27. 02. 2024 00.15

Med finalisti 10. International Medis Awards trije predstavniki Slovenije.

Kje je soglasja umaknila polovica zdravnikov, kje ga ni niti eden?

01. 02. 2024 17.16

Delež zdravnikov, ki so preklicali soglasje za delo prek polnega delovnega časa, je po bolnišnicah različen. Medtem ko v trboveljski bolnišnici soglasja za nadurno delo doslej ni umaknil noben zdravnik, je v novomeški bolnišnici soglasja preklicala že skoraj polovica vseh. Tam pravijo, da se jim zdi prav, da v tem primeru tem zdravnikom umaknejo dovoljenja za delo pri drugih izvajalcih: "Če dajo preklic soglasja lastni bolnišnici, potem je nehigienično, da bi delali dodatno izven nje." Tudi slovenjegraška bolnišnica že izdala preklic soglasij za delo pri drugem delodajalcu, razen za delo pri Gorski reševalni službi ter sistemu za transplantacijo organov.

Zdravniki v zaostritev stavke, želijo preklic soglasij za nadurno delo

22. 01. 2024 06.10

Zdravniki so na stavkovnih zborih izrazili jasno željo po preklicu soglasij za nadurno delo, je v izjavi medijem povedal predsednik sindikata Fides Damjan Polh. Sindikat bo tako postal koordinator zbiranja preklica soglasij zdravnikov, ki bodo to želeli. Nadaljevanje pogajanj med vlado in Fidesom medtem ni prineslo dogovora.

Nepričakovan porod sredi Paklenice: kako je možno, da turistka ni vedela za nosečnost?

31. 07. 2023 15.24

Nacionalni park Paklenica blizu Zadra, ki je priljubljena destinacija za številne slovenske plezalce in pohodnike, polni naslovnice vseh hrvaških in tudi tujih medijev. Pa ne zaradi kakšnega novega plezalskega podviga, temveč zaradi dogodka, ki ga v velebitskem gorovju res ne bi pričakovali. V majhni koči, do katere je dostop možen le peš in terja uro in pol hoje, je tuja turistka rodila otroka. Posredovali so reševalci, tudi ginekologinja je prišla, in ženska je rodila zdravo deklico. A kar najbolj preseneča, je, da naj za nosečnost sploh ne bi vedela.

Več kot 230 tisoč žensk brez ginekologa

26. 03. 2023 18.29

V Sloveniji je skoraj 230 tisoč deklet in žensk, starejših od 13 let, brez izbranega ginekologa. Ta hip pogoje za upokojitev izpolnjuje 49 ginekologov na primarni ravni, zato lahko brez ginekologa ostane še dodatnih 200 tisoč žensk. Medtem ko na ministrstvu za zdravje in ZZZS zagotavljajo, da je ginekologov po njihovih podatkih še dovolj, so ti prepričani, da država s podatki zavaja. Slabša dostopnost do ginekologov med epidemijo in njihovo pomanjkanje v zadnjih dveh letih se kaže, pravijo, tudi v vedno bolj obiskani ginekološki urgenci in napredovanih diagnozah raka.

Slovesna podelitev prestižnih nagrad

16. 03. 2023 00.15

Na Ljubljanskem gradu so v četrtek, 9. marca 2023, slovesno razglasili devet zmagovalcev natečaja 9. International Medis Awards for Medical Research.

Predstojniki enot ZD Ljubljana: Vsi, ki blatite vodstvo, le spodbujate nasilje

22. 02. 2023 12.19

Predstojniki enot ZD Ljubljana so sporočili, da je "zaradi nenehnih napadov na zdravstveni dom, vsakodnevnega iskanja nepravilnosti in enostranskih objav v medijih" stanje zanje in za njihove paciente postalo nevzdržno. "Vse to zelo slabo vpliva na odnos pacientov do zaposlenih, številnih in nenehnih očitkov pa ne moremo več sprejeti," pravijo in poudarjajo, da velika večina zaposlenih dela odlično. Stroka je na obremenitve opozarjala vrsto let, a ni bila uslišana, opominjajo.

'To je šele začetek prostega pada slovenske in ljubljanske ginekologije'

17. 02. 2023 19.37

Ne le družinskega zdravnika, vedno težje je dobiti tudi ginekologa. V Zdravstvenem domu Ljubljana novih pacientk ne sprejema več noben ginekolog, polni so tudi skoraj vsi koncesionarji. Po odhodu ginekologinje iz Zdravstvenega doma Bežigrad pa je brez osebnega ginekologa ostalo še več kot 4000 žensk, ki si bodo v Ljubljani težko našle novega zdravnika.

50.000 žensk v občini Ljubljana brez izbranega ginekologa

28. 11. 2022 18.51

V Ljubljani trenutno primanjkuje deset ginekologov, kar posledično pomeni, da je kar 50.000 žensk v občini Ljubljana brez izbranega ginekologa. In stanje se ne izboljšuje, pravijo ginekologi. Če bo šlo tako naprej, lahko v nekaj letih v Sloveniji brez ginekologa ostane 300.000 žensk. "To je nedopustno, kajti znanje slovenskih ginekologov je v samem svetovnem vrhu. Z zgodnjim odkrivanjem zmanjšujemo smrtnosti žensk zaradi raka materničnega vratu in jajčnikov," so jasni ginekologi.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?

01. 10. 2022 14.23

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

200 milijonov težak zakon za zdravstvo že skoraj v celoti usklajen

08. 07. 2022 15.18

Vlada je obravnavala predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu. Ukrepi iz zakonodajnega predloga so težki okoli 200 milijonov evrov in med drugim prinašajo administrativno razbremenitev, prenos dela kompetenc zdravnikov na kader zdravstvene nege, načrtujejo tudi uvedbo ambulant za bolnike brez izbranega osebnega zdravnika. Minister za zdravje je dejal, da je zakon že skoraj v celoti usklajen. Zatika se pri členu, ki po mnenju Levice še vedno izenačuje javne zavode s koncesionarji.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost

03. 07. 2022 10.42

V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Policistični jajčniki: 'Diete niso pomagale, lasje so mi izpadali v šopih'

02. 07. 2022 10.56

Sindrom policističnih ovarijev je najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. "PCOS bolnic se drži stigma, da smo lene in debele, nihče pa ne vidi, da smo hude bolnice," pojasnjuje 43-letnica, ki je z umetno oploditvijo vendarle dvakrat rodila, v dveh letih pa izgubila tudi 90 kilogramov. Bolnice poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne prejmejo ustrezne obravnave. "Iz ambulante sem odšla razočarana, brez odgovorov," pripoveduje 27-letnica, ki je s pomočjo nove ginekologinje po devetih mesecih končno spet dobila menstruacijo.

Tul Mandić: 'Splav ni samo medicinski problem, ampak predvsem družbeni'

28. 05. 2022 06.00

Zakaj je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti? Kje naš zdravstveni sistem deluje pri skrbi za zdravje žensk in nosečnic ter kaj moramo izboljšati? O tem smo se pogovarjali z Natašo Tul Mandić, ginekologinjo s četrt stoletja dolgim stažem. Po njeni zaslugi imamo v Sloveniji test nuhalne svetline za zgodnje odkrivanje kromosomskih in strukturnih nepravilnosti pred rojstvom. Zdaj dela v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer je vodja Centra za nosečnice in v samoplačniški ambulanti Medicinski center celostnega zdravljenja.

Zakaj Hrvatice prekinitev nosečnosti iščejo v Sloveniji?

26. 05. 2022 06.00

Ne le Mirela Čavajda, v UKC Ljubljani na leto prekinejo 15 visokih nosečnosti tujih državljank, nekaj med njimi je Hrvatic. Samo v Brežicah je letos prekinilo nosečnost 65 Hrvatic. V zadnjih letih, največ leta 2019, skoraj 300. Koliko je še nosečnic, ki jih je hrvaški zdravstveni sistem pustil na cedilu? Jasenka Grujić, ginekologinja iz Zagreba, se boji, da jih je še precej več, saj je imela nemalo pacientk v ambulanti, ki so jim zavrnili splav na Hrvaškem in jih napotili v Slovenijo.

Red za zasluge prejeli zdravniki Merlo, Noč in Blinc

17. 01. 2022 13.26

Na posebni slovesnosti v Predsedniški palači so državna odlikovanja, red za zasluge, prejeli trije zdravniki, strokovnjaki, vsak na svojem področju; Aleš Blinc za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju srca in žilja ter za velik prispevek k preventivi in razumevanju teh bolezni, Aleksander Merlo za vrhunsko strokovno delo in uvajanje novih uspešnih pristopov na področju porodništva in Marko Noč za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju intenzivne interne medicine in glasno skrb za delovanje zdravstva.

Sodišče potrdilo diskriminacijo v slabši oceni kandidatke za specializacijo ginekologije

20. 10. 2021 11.23

Zdravniška zbornica Slovenije je po presoji sodišča ravnala v nasprotju z zakonom o varstvu pred diskriminacijo pri podeljevanju specializacij s področja ginekologije in porodništva. Kandidatki, ki je napovedala ugovor vesti za opravljanje splava in vstavljanje materničnega vložka, je podelila manj točk s ciljem, da bi bile njene možnosti za izbor na razpisu za specializacijo čim manjše. Sodba je pravnomočna.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda

29. 09. 2021 06.00

Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk

23. 09. 2021 06.00

31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

'300.000 žensk lahko ostane brez ginekologa'

11. 01. 2019 12.50

Slovenski ginekologi imajo podobne težave kot splošni zdravniki: pomanjkanje kadra, preveč opredeljenih pacientk in hkrati vse več administrativnega dela, kar pomeni, da si lahko za posameznico vzamejo vse manj časa. Težava je tudi vse višja starost ginekologov, zaradi upokojevanja, opozarjajo, bi v naslednjih petih letih 300.000 žensk lahko ostalo brez izbranega ginekologa.