Potica je tradicionalna jed, ki jo v Sloveniji pripravljamo za veliko noč, pa tudi ob drugih praznikih. Poznamo jo v številnih oblikah in okusih, najobičajnejša je orehova. Na Statističnem uradu RS (Surs) so izračunali, da so nas sestavine za orehovo potico leta 2020 v povprečju stale okrog 30 evrov.
Večino hrena uvozimo
Tudi hren je eno izmed tradicionalnih velikonočnih živil. Slovenija ga veliko več uvozi kot izvozi. Leta 2020 je po začasnih podatkih uvozila 13,2 tone svežega hrena – od tega 85 odstotkov iz Avstrije – izvozila pa ga je 0,6 tone, kažejo podatki Surs.
S tržno pridelavo hrena se je v letu 2019 ukvarjalo 73 kmetijskih gospodarstev v Sloveniji. Pridelovali so ga na 66 hektarih površine.
Hrena pa ne najdemo samo na velikonočni mizi – Hreni so tudi prebivalci Slovenije. Hren je namreč eden pogostejših priimkov oziroma 84. najpogostejši priimek v Sloveniji. 1.427 Slovencev se je 1. januarja 2020 pisalo Hren, Največ, 413, jih je živelo v osrednjeslovenski statistični regiji. 394 Hrenov je živelo v savinjski statistični regij, kjer je bil priimek Hren najpogostejši, na 31. mestu, kažejo podatki Surs.
Šunka – praznična mesnina
Med velikonočnimi dobrotami ne sme manjkati niti šunka. In koliko svinjskega mesa pravzaprav pojemo Slovenci? Statistika Sursa kaže, da je Slovenec v letu 2019 povprečno porabil 36,6 kilograma svinjine. 40 odstotkov v Sloveniji porabljene svinjine v 2019 smo tudi pridelali v Sloveniji. Iz Avstrije smo v 2020 uvozili največ svinjine, kar predstavlja 25 odstotkov vrednosti vsega uvoza tega mesa. Na Hrvaško pa smo je lani največ izvozili – 30 odstotkov vrednosti vsega izvoza svinjine. 10-krat več svinjine smo lani vrednostno uvozili kot izvozili.
Obvezni pirhi
Del velikonočnega zajtrka so tudi pirhi, pripravljanje pisanih jajc pa je eden izmed priljubljenih običajev.
Statistika Sursa razkriva, da je leta 2019 prebivalec Slovenije porabil 12 kilogramov jajc. Stopnja samooskrbe je bila v tem letu 95-odstotna, 1,2 milijona jajc na dan pa so v povprečju znesle kokoši v Sloveniji.
Več jajc izvozimo kot uvozimo
Slovenija je v letu 2020 izvozila za 4,3 milijona evrov jajc, uvozila pa jih je za 1,4 milijona evrov. Izvozila jih je največ v Hrvaško (85 odstotkov), uvozila pa iz Slovaške (26 odstotkov). Uvoz jajc je izrazito odvisen od sezone, glavna sezona pa je praviloma marca ali aprila, torej okoli velike noči, so pojasnili na Sursu.
Rojstni dan na veliko noč
Letos bomo veliko noč praznovali 4. aprila. 5.869 Slovencev bo imelo letos na ta praznik tudi rojstni dan.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.